• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowy sezon rowerowy tuż, tuż

Krzysztof Kochanowicz
5 marca 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Każda pora roku, w której wyruszamy na wycieczki i wyprawy rowerowe wymaga odpowiednich przygotowań. Każda pora roku, w której wyruszamy na wycieczki i wyprawy rowerowe wymaga odpowiednich przygotowań.

Tegoroczna zima nie była taka sroga, jak zapowiadali. Wszystko wskazuje na to, że nowy sezon rowerowy rozpoczniemy już w połowie marca. Wraz z nadchodzącymi słonecznymi i coraz cieplejszymi dniami, poprawiają się nasze nastroje i mamy większą chęć do ruchu na świeżym powietrzu. To dobry więc moment, żeby zregenerować ciało i umysł wybierając się na wycieczki, czy to w najbliższe okolice, czy nieco dalej.



Każdy kto w jakikolwiek sposób regularnie się rusza, wie, jak sport dobroczynnie wpływa na jego zdrowie i kondycję. Każda minuta spędzona czy to na dwóch kółkach, czy w inny aktywny sposób poprawia sprawność i odporność naszego organizmu. Poprzez ruch wzmacniamy mięśnie, ale jednocześnie chudniemy.

Od czego więc zacząć?

Na dobrą sprawę odpowiedź na to pytanie zależy od wielu ważnych czynników: m.in. od
predyspozycji ruchowych, a także wieku. Jednak nie tylko kondycja jest ważna. Jeśli zima była dla nas okresem wegetacji, to nie tylko warto zainteresować się przygotowaniem własnego ciała do ruchu, ale także zajrzeć na stan techniczny naszego roweru.

Zanim wskoczysz na rower, przygotuj go do jazdy!

Dobry, sprawny pojazd to gwarancja naszego bezpieczeństwa. Śmiertelne wypadki z udziałem rowerzystów to nie mity, a zatrważające fakty, które każdemu powinny dać do myślenia. Najprostszą opcją jest oddanie roweru do serwisu. Jeśli jednak wolisz zrobić to na własną rękę, sporo ciekawych porad znajdziesz w artykule pt.: "Jak przygotować rower do nowego sezonu?"

Przedsezonowy serwis to wydatek od 70 do 120 zł, w ramach którego fachowiec sprawdzi sprzęt, scentruje koła, naciągnie linki, sprawdzi klocki hamulcowe. Jeśli się na tym nie znasz i nie ma nikogo, kto mógłby ci w tym pomóc, lepiej skorzystać z pomocy osób, które w tej dziedzinie są fachowcami.

Zobacz gdzie serwisować rower w Trójmieście

Do jazdy na rowerze wypadałoby się odpowiednio ubrać...

Bezpieczna jazda na rowerze to nie tylko sprawny sprzęt, ale również przygotowany do jazdy rowerzysta znający zasady ruchu. Na rower wypadałoby odpowiednio się ubrać. Buty do jazdy rekreacyjnej powinny być miękkie i wygodne. Do tego skarpetki - najlepiej krótkie i z przewiewnego materiału. Jeżeli nie chcesz kupować typowych spodni na rower, załóż po prostu dresy. Pamiętaj jednak, że nogawki powinny być ściągane. Zapomnij o spodniach-dzwonach, co by nie wkręcić ich w łańcuch, co jest bardzo niebezpieczne. U góry najlepiej jest ubierać się na cebulkę. Bluzka z krótkim rękawem, na to bluza i najlepiej kamizelka. Jeśli jest ostre słońce, zawsze zakładaj nakrycie głowy, chyba że jeździsz w kasku, co jest bez wątpienia najrozsądniejszym rozwiązaniem. Warto również założyć specjalne rękawiczki na rower, czyli zapinane w nadgarstku, które chronią dłonie od zacisku kierownicy oraz podczas ewentualnego upadku.

Podczas dłuższych wycieczek świetnie sprawdza się odzież termoaktywna

Stopniowo zwiększaj trudność, dystans wycieczki...

Pamiętaj, że na rowerze bardzo łatwo można się przeforsować. Niektórym wydaje się, że jazda na wygodnym siodełku i przebieranie nogami, zwłaszcza na płaskim terenie, nie jest obciążająca. Błąd! Po zbyt długiej jeździe na dwóch kółkach możesz mieć bóle mięśni tak samo jak po bieganiu czy intensywnych ćwiczeniach.

Na początku sezonu wybieraj się na krótkie wycieczki - zacznij od jazdy rekreacyjnej jazdy np.: po pobliskim lesie lub trasie nadmorskiej. Potem wydłuż dystans o kolejne kilometry.

Więcej na ten temat w artykule pt.: "Wygraj z kontuzją".

Co jakiś czas zatrzymuj się, pij niegazowaną wodę lub napoje wzmacniające. Jeżeli wybierasz się na dłuższą przejażdżkę, weź ze sobą coś na ząb, co doda Ci energii, np. czekoladowego batonika.

Każda pora roku, w której wyruszamy na wycieczki i wyprawy rowerowe wymaga odpowiednich przygotowań. Każda pora roku, w której wyruszamy na wycieczki i wyprawy rowerowe wymaga odpowiednich przygotowań.


Plecak, saszetka, bagażnik z sakwami, a może trzecie koło?

Nie chcesz zabierać ze sobą plecaka? Jeśli to mały ekwipunek zmieścisz go w saszetce na suwak, którą przyczepia się do ramy roweru, albo do sztycy siodła. Jeśli wybierasz się gdzieś dalej warto pomyśleć o jakimś bagażniku lub tzw. trzecim kole.

Więcej na ten temat w artykułach:

1) Wybór torebki podsiodłowej
2) Co to jest BikePacking
3) Jak spakować się na wycieczkę bądź wyprawę rowerową?
4) Sakwy na wyprawy i wycieczki rowerowe
5) Tradycyjny bagażnik, czy może tzw. trzecie koło?
6) Trzecie koło, czyli ExtraWheel w boju

Jak przewieźć rower samochodem?

Jeśli wybierasz się gdzieś dalej i zamierzasz przewieźć rower samochodem, możesz to zrobić na kilka sposobów:

1) Jak bezpiecznie przewieźć rower autem,
2) Wybór bagażnika rowerowego na dach samochodu,
3) Bagażniki rowerowe na hak, a polskie prawo.


Jako rowerzystę obowiązują cię zasady i przepisy...

...których przekroczenie w najlepszym przypadku może skończyć się mandatem, a w najgorszym utratą życia. Dbając więc o własne bezpieczeństwo zawsze trzymaj się prawej strony jezdni. Jeśli są wyznaczone szlaki rowerowe, za jazdę po chodniku możesz dostać mandat w wysokości 50 zł. Co innego, gdy jedziesz jako opiekun dziecka do lat 10. Bez obawy o grzywnę, po chodniku możesz jeździć, jeśli nie ma wydzielonej drogi dla rowerzystów, chodnik ma szerokość co najmniej 2 metry, a ruch pojazdów dozwolony jest od prędkości 50 km/h.

Przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów

Zabrzmiało groźnie? Spokojnie. Taryfikator został stworzony po to, żeby jazda na rowerze była bezpieczna. Bo tylko w takim przypadku wycieczki na dwóch kółkach są prawdziwą przyjemnością.

Więcej ciekawostek w dziale PORADY ROWEROWE

Opinie (100) ponad 10 zablokowanych

  • Sezon rowerowy :)

    Oj tak pogoda zachęca do wycieczek rowerowych. Taka pogoda to super okazja, żeby przesiąść się z samochodu na rower :) Ostatnio kupiłam rower elektryczny (trochę z lenistwa, trochę z wygody) i super się sprawdza, teraz żadna góra mi nie straszna :) Polecam każdemu kto lubi długie wycieczki rowerowe. Ja swój kupiłam tutaj http://mocnerowery.pl/rowery-elektryczne-lovelec/lovelec-tour.html, Kompetentna obsługa i fajne ceny.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Znajdź trasę rowerową

Forum