• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

2 tys. zł mandatu za jazdę w słuchawkach?

neo
5 września 2023, godz. 06:00 
Opinie (230)

W sejmowej komisji ds. petycji jest już projekt nowego prawa, które zakazuje prowadzenia wszelkich pojazdów w słuchawkach. Za złamanie przepisu ma grozić ponad 2 tys. zł mandatu, który zapłacić musieliby nie tylko kierowcy samochodów, ale też rowerów czy hulajnóg.Czy powinien być zakaz jazdy w słuchawkach?

O tym, że niektórzy nie powinni jeździć w słuchawkach, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Zdarzają się rowerzyści czy jadący hulajnogami, którzy zasłuchani nie słyszą jadących za nimi osób, które np. próbują je wyprzedzić.

To może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, zwłaszcza gdy nałoży się na to np. nagły skręt w lewo bez uprzedniego zorientowania się, czy można taki manewr wykonać bezkolizyjnie:


Dlatego do sejmowej komisji ds. petycji trafił projekt, który ma to zmienić. W projekcie czytamy m.in., że trzeba zabronić "wszystkim kierującym wszelkimi pojazdami uczestniczącymi w ruchu drogowym używania wszelkich urządzeń emitujących dźwięk bezpośrednio do ich obu uszu".

Nowe przepisy tyczyłyby się więc także kierowców samochodów, choć przecież mogą oni zamknąć okna i włączyć głośną muzykę, co jeszcze skuteczniej odcina ich od dźwięków z zewnątrz. W słuchawkach nie mogliby też jeździć rowerzyści oraz prowadzący hulajnogi (także elektryczne) oraz motocykle i skutery.

Przepis nie ma być stosowany do pieszych, którzy także korzystają przecież z dróg, przejść dla pieszych czy poboczy jezdni.Mandat nawet ponad 2 tys. złPropozycja nowych przepisów zakłada też kary dla osób łamiących nowe prawo. Wysokość mandatu za jazdę w słuchawkach miałaby się mieścić w widełkach 36-2160 zł.

Trzeba jednak pamiętać, że to dopiero plany i wcale nie muszą wejść w życie. Sejm ma się jednak tym zająć już jesienią, a biorąc pod uwagę ostatnie zaostrzenie mandatów, wcale nie można być przekonanym, że projekt na długo trafi do sejmowej "zamrażarki". Jeśli znajdzie aprobatę u rządzących, nowe przepisy mogą wejść w życie już w przyszłym roku.

neo

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (230)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Popołudniowa wycieczka rowerowa po pracy, nad Jezioro Marchowo

30-50 zł
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka

Zawody Rowerowe Cross Country Sobieszewo

100 zł
zawody / wyścigi

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Znajdź trasę rowerową

Forum