• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Leśna trasa rowerowa w górnych tarasach Trójmiasta

Krzysztof Kochanowicz
11 września 2023, godz. 18:00 
Opinie (44)

Trójmiejski Park Krajobrazowy to miejsce wypoczynku i różnorodnych aktywności naszych mieszkańców. Bliskość lasu sprawia, że korzystamy z jego duktów i ścieżek niemalże codziennie. Na tutejszych szlakach spotykają się miłośnicy turystyki pieszej, rowerowej, a także konnej. Oznakowanych tras jest sporo, ale tym razem skupimy się na nieoznakowanych drogach i ścieżkach leśnych, które pomogą wam odnaleźć najciekawsze zakamarki przyrodnicze i krajoznawcze. Proponowana przez nas trasa skierowana jest do osób początkujących, o średniej aktywności ruchowej, nie wyczynowców. Poniższy opis dotyczy wycieczki, którą możecie rozpocząć w górnych tarasach Gdyni, Gdańska oraz Chwaszczyna. Można pokonać ją turystycznie z dziećmi, jednak nie z przyczepką.Górne tarasy leśne znacznie różnią się od znanej wszystkim głównej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Na ich powierzchni znajdziemy dość bogatą sieć leśnych dróg i duktów, które pozwolą nam na odkrycie różnych ciekawych miejsc przyrody.

Nad trójmiejską obwodnicą z pewnością odkryjemy ciekawe gatunki drzew. Wiele z nich jest skatalogowanych i posiada własny numer, na podstawie którego możemy poznać jego wymiary, wiek, pochodzenie, a nawet ciekawą legendę. Sporo jest jednak też okazów niezarejestrowanych, które warto poznać, przemierzając tutejsze leśne ścieżki.

Na przedstawionej przez nas trasie spotkamy wiele przykładów potężnych daglezji oraz równie okazałych sosen i świerków. Wśród leśnej gęstwiny skrywa się także zapomniany dąb, zwany Dewajtisem Gołębiewa. To najstarszy okaz rosnący na obszarze leśnym Gdyni i Leśnictwa Witomino. Ten okazały dąb szypułkowy liczy ok. 29 m wysokości, 3,80 m w obwodzie i ponad 200 wiosen. Do dębu dostać się można także znakowanymi szlakami turystycznymi:

>>> szlakiem pieszym, oznakowanym kolorem żółtym

>>> szlakiem rowerowym, oznakowanym kolorem czerwonym

Oprócz ciekawych okazów drzew w obrębie górnych tarasów znajdziemy tu także kilka leśnych torfowisk oraz tzw. mokrych łąk, z których sączą się lokalne strugi, jak np.: Potok Źródła Marii. Miejscem wartym chwili przerwy jest także wierzchołek Góry Studenckiej, 180 m n.p.m.

>>> Prowadzi do niego oznakowany kolorem czarnym pieszy Szlak Źródła Marii.

To, co wyróżnia górne tarasy od dolnych, to z pewnością dużo mniejsza liczba przewyższeń i tras interwałowych, co zachęca do jazdy początkujących amatorów dwóch kółek i miłośników turystyki. W możliwych miejscach rozpoczęcia wycieczki znajdują się place zabaw, przyrządy do ćwiczeń oraz parkingi, z których skorzystają rodziny z dziećmi.Statystyki trasy:

 • Początek i koniec trasy: Chwaszczyno, ul. Jeziorna, przy placu zabaw i rekreacji
 • Inne możliwe miejsca realizacji pętli: Gdynia Kacze Buki, Dąbrowa, Wielki Kack, Gdańsk Osowa
 • Czas przejazdu trasy wraz z przerwami: 2-3 godziny
 • Długość trasy: 20 km
 • Suma przewyższeń: 345 m
 • Trudność trasy: łatwa / po drodze kilka łagodnych wzniesień
 • Nawierzchnia: leśne drogi i dukty, stary zarośnięty bruk
 • Rekomendowany rower do przebycia trasy: górski
Kliknij na obraz mapy i przejdź do szczegółów trasy na Traseo.pl Kliknij na obraz mapy i przejdź do szczegółów trasy na Traseo.pl


-Mapa i ślad GPS trasyInne opisane przez nas leśne trasy rowerowe w obrębie trójmiejskich dzielnic:

>>> trasy lasów między Gdańskiem Osową a Gdynią Źródłem Marii
>>> trasy wokół pasma wzgórz Pachołka, Gdańsk Oliwa


>>> Przejrzyj archiwum rowerowych tras turystycznych


>>> Przejrzyj archiwum rowerowych szlaków turystycznychDołącz do ludzi pozytywnie zakręconych

Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: popołudniami po pracy oraz w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Zwiedzamy miasto, wędrujemy, jeździmy na rowerach, pływamy na kajakach. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!
>>> Odwiedź nasz kalendarz wydarzeń na Portalu Trojmiasto.pl

Parametry trasy

 • Region Trójmiasto i okolice
 • Długość trasy 20 km
 • Poziom trudności łatwy

Znajdź trasę rowerową

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (44)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Wydarzenia

Przeserwisuj swój rower na jesień

konsultacje

Przeserwisuj swój rower na jesień

konsultacje

Przeserwisuj swój rower na jesień

konsultacje

Znajdź trasę rowerową

Forum