• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Leśna trasa rowerowa w górnych tarasach Trójmiasta

Krzysztof Kochanowicz
11 września 2023, godz. 18:00 
Opinie (44)

Trójmiejski Park Krajobrazowy to miejsce wypoczynku i różnorodnych aktywności naszych mieszkańców. Bliskość lasu sprawia, że korzystamy z jego duktów i ścieżek niemalże codziennie. Na tutejszych szlakach spotykają się miłośnicy turystyki pieszej, rowerowej, a także konnej. Oznakowanych tras jest sporo, ale tym razem skupimy się na nieoznakowanych drogach i ścieżkach leśnych, które pomogą wam odnaleźć najciekawsze zakamarki przyrodnicze i krajoznawcze. Proponowana przez nas trasa skierowana jest do osób początkujących, o średniej aktywności ruchowej, nie wyczynowców. Poniższy opis dotyczy wycieczki, którą możecie rozpocząć w górnych tarasach Gdyni, Gdańska oraz Chwaszczyna. Można pokonać ją turystycznie z dziećmi, jednak nie z przyczepką.Górne tarasy leśne znacznie różnią się od znanej wszystkim głównej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Na ich powierzchni znajdziemy dość bogatą sieć leśnych dróg i duktów, które pozwolą nam na odkrycie różnych ciekawych miejsc przyrody.

Nad trójmiejską obwodnicą z pewnością odkryjemy ciekawe gatunki drzew. Wiele z nich jest skatalogowanych i posiada własny numer, na podstawie którego możemy poznać jego wymiary, wiek, pochodzenie, a nawet ciekawą legendę. Sporo jest jednak też okazów niezarejestrowanych, które warto poznać, przemierzając tutejsze leśne ścieżki.

Na przedstawionej przez nas trasie spotkamy wiele przykładów potężnych daglezji oraz równie okazałych sosen i świerków. Wśród leśnej gęstwiny skrywa się także zapomniany dąb, zwany Dewajtisem Gołębiewa. To najstarszy okaz rosnący na obszarze leśnym Gdyni i Leśnictwa Witomino. Ten okazały dąb szypułkowy liczy ok. 29 m wysokości, 3,80 m w obwodzie i ponad 200 wiosen. Do dębu dostać się można także znakowanymi szlakami turystycznymi:

>>> szlakiem pieszym, oznakowanym kolorem żółtym

>>> szlakiem rowerowym, oznakowanym kolorem czerwonym

Oprócz ciekawych okazów drzew w obrębie górnych tarasów znajdziemy tu także kilka leśnych torfowisk oraz tzw. mokrych łąk, z których sączą się lokalne strugi, jak np.: Potok Źródła Marii. Miejscem wartym chwili przerwy jest także wierzchołek Góry Studenckiej, 180 m n.p.m.

>>> Prowadzi do niego oznakowany kolorem czarnym pieszy Szlak Źródła Marii.

To, co wyróżnia górne tarasy od dolnych, to z pewnością dużo mniejsza liczba przewyższeń i tras interwałowych, co zachęca do jazdy początkujących amatorów dwóch kółek i miłośników turystyki. W możliwych miejscach rozpoczęcia wycieczki znajdują się place zabaw, przyrządy do ćwiczeń oraz parkingi, z których skorzystają rodziny z dziećmi.Statystyki trasy:

 • Początek i koniec trasy: Chwaszczyno, ul. Jeziorna, przy placu zabaw i rekreacji
 • Inne możliwe miejsca realizacji pętli: Gdynia Kacze Buki, Dąbrowa, Wielki Kack, Gdańsk Osowa
 • Czas przejazdu trasy wraz z przerwami: 2-3 godziny
 • Długość trasy: 20 km
 • Suma przewyższeń: 345 m
 • Trudność trasy: łatwa / po drodze kilka łagodnych wzniesień
 • Nawierzchnia: leśne drogi i dukty, stary zarośnięty bruk
 • Rekomendowany rower do przebycia trasy: górski
Kliknij na obraz mapy i przejdź do szczegółów trasy na Traseo.pl Kliknij na obraz mapy i przejdź do szczegółów trasy na Traseo.pl


-Mapa i ślad GPS trasyInne opisane przez nas leśne trasy rowerowe w obrębie trójmiejskich dzielnic:

>>> trasy lasów między Gdańskiem Osową a Gdynią Źródłem Marii
>>> trasy wokół pasma wzgórz Pachołka, Gdańsk Oliwa


>>> Przejrzyj archiwum rowerowych tras turystycznych


>>> Przejrzyj archiwum rowerowych szlaków turystycznychDołącz do ludzi pozytywnie zakręconych

Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: popołudniami po pracy oraz w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Zwiedzamy miasto, wędrujemy, jeździmy na rowerach, pływamy na kajakach. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!
>>> Odwiedź nasz kalendarz wydarzeń na Portalu Trojmiasto.pl

Parametry trasy

 • Region Trójmiasto i okolice
 • Długość trasy 20 km
 • Poziom trudności łatwy

Znajdź trasę rowerową

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (44)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rowerowy Rajd AZS

1149 zł
rajd / wędrówka

MH Automatyka MTB Pomerania Maraton - Gniew

80 - 115 zł
zawody / wyścigi

Luta Cup Bike Polo Tournament

turniej

Znajdź trasę rowerową

Forum