rowery

Leśne trasy rowerowe: pasmo wzgórz Pachołka

Trójmiejski Park Krajobrazowy to miejsce wypoczynku i różnorodnych aktywności naszych mieszkańców. Bliskość lasu od osiedli i dzielnic sprawia, że korzystamy z jego duktów i ścieżek niemalże codziennie. Na tutejszych szlakach spotykają się miłośnicy turystyki pieszej, rowerowej, a także konnej. Oznakowanych tras jest sporo, ale tym razem skupimy się na propozycjach, które pomogą wam odnaleźć najciekawsze zakamarki przyrodnicze i krajoznawcze.


Czy lubisz odwiedzać Wzgórze Pachołek?

tak, bywam tam często 40%
byłe(a)m tam kilka razy lub raz 46%
nie, nigdy tam nie byłe(a)m 14%
zakończona Łącznie głosów: 200

Proponowane przez nas trasy skierowane będą do osób początkujących oraz o średniej aktywności ruchowej, nie wyczynowców. Drugi artykuł skupia się na paśmie wzgórz Pachołka, które przekraczają 100 m n.p.m. Pierwsza trasa zatacza pętlę i wiedzie głównie szerokimi drogami krawędziowymi, druga jest znacznie trudniejsza, gdyż pokonuje zdecydowanie więcej wzniesień, zarówno w górę, jak i w dół.

Parametry trasy

  • Region Trójmiasto i okolice
  • Długość trasy 15 km
  • Poziom trudności średni
Trasy rowerowe


Pasmo wzgórz PachołkaRozciąga się między Doliną Rynarzewskiego Potoku w Gdańsku Oliwie a Doliną Świemirowską w Sopocie. Wzgórze Pachołek, na którym znajduje się wieża widokowa, liczy nieco ponad sto metrów wysokości i jak się okazuje, wcale nie jest najwyższym szczytem w tej okolicy. W linii wzniesień, które górują nad ul. Czyżewskiego, przewyższa je licząca 106,4 m n.p.m. Góra Joanna. Jednak i ona nie jest najwyższa z lokalnych szczytów. Najwyżej położonym punktem jest bezimienne wzniesienie, które skrywa się w leśnej gęstwinie nieopodal Borodzieja. Liczy ono 152,2 m n.p.m.

Ciekawostki historyczne na naszych trasach- o Wzgórzu Pachołek:
W 1798 r. na zlecenie opata komendatariusza oliwskiego klasztoru Karola von Hohenzollern-Hechningen powstał na szczycie wzniesienia drewniany pawilon widokowy, który w 1882 r. zastąpiono nową murowaną wieżą o konstrukcji z żelaza (zniszczoną w 1945). Później platformę odbudowano i wielokrotnie remontowano. Obecnie liczy ona 15 metrów wysokości i nadal cieszy się sporą odwiedzalnością. W zeszłym roku przycięto nieco korony drzew i widoki rozpościerają się, tak jak przed laty, na dachy stylowych rezydencji starej Oliwy. Nieco dalej widać gdańskie dzielnice z licznymi wieżowcami, aż w końcu i Zatokę Gdańską.


- o Głazie Esperantystów:
W Sopocie Świemirowie u stóp wzniesień skrywa się historyczna ciekawostka związana ze społecznością esperanto. Na małej polanie zobaczyć można pamiątkowy głaz oraz młody dąb, który posadzono na znak międzynarodowej przyjaźni podczas Światowego Kongresu Esperantystów, w 1927 r. Ideą tamtych czasów było stworzenie nowego, łatwego w nauce międzynarodowego języka, który połączy narody. Języka esperanto nauczano w jednej z sopockich szkół. Niestety, mimo wieloletnich starań, język został wyparty przez angielski, niemiecki i coraz modniejszy hiszpański.


Lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego to ogromny potencjał dla wszelakich sportów i rekreacji. Trasy zależą od naszych potrzeb i kreatywności.
Lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego to ogromny potencjał dla wszelakich sportów i rekreacji. Trasy zależą od naszych potrzeb i kreatywności. fot. Krzysztof Kochanowicz / GR3miasto

Proponowane trasy rowerowe:Proponowane przez nas trasy wycieczek rowerowych można pokonać także pieszo.

Pierwsza jest dość krótka, skierowana do początkującego rowerzysty bądź rodzin z dziećmi. Nie ma na niej żadnych stromizn, jednak aby rozpocząć wycieczkę w tak mocno pofałdowanym terenie, trzeba wspiąć się na pewną wysokość, aby w dalszej jej części cieszyć się z płynnej jazdy. Po zjechaniu do najniższego punktu trasy, trzeba ponownie wspiąć się do góry, więc nie liczcie, że to trasa pozbawiona wzniesień, jak nad morzem. Drogi bądź leśne dukty są w miarę szerokie, jednak jak to w lesie, bywają też przewężenia, a gdzieniegdzie także nierówności i wystające korzenie.

Druga, dłuższa trasa jest znacznie bardziej wymagająca przede wszystkim pod kątem nachylenia zjazdów i podjazdów. Pamiętajcie, że wzniesienia pasma Pachołka mają ok. 100 m wysokości, dlatego też trasa jest dość interwałowa. Raz do pokonania mamy szybki zjazd, jednak za chwilę albo długi i mozolny, albo krótszy i stromy podjazd. Tu z pewnością nie raz zagrzeje się wam łydka. Trasa zawiera także kilka odcinków technicznych, wymagających dobrej równowagi. Mowa tu o tzw. single trackach, czyli wąskich, niekiedy krętych ścieżkach wspinających się pod wzniesienia, trawersujących między wzgórzami bądź opadających do malowniczych dolin.

Osobiście nie mam na tyle pary w nogach ani tak mocnych nerwów, aby pokonać je wszystkie bez zsiadania z siodełka. Jednak nikomu chyba korona z głowy nie spadnie, jeśli trzeba będzie wziąć rower na plecy?W miejscu początkowym zaproponowanych przez nas tras rozpoczyna się także:


1. Trasa krótka, dla początkujących

- Początek i koniec trasy: Gdańsk Oliwa / parking leśny na końcu ul. Tatrzańskiej
- Czas przejazdu trasy wraz z przerwami: 1-2 godziny
- Długość trasy: 7,6 km
- Trudność trasy: łatwa / po drodze kilka wzniesień
- Nawierzchnia: leśne drogi i dukty, stary chodnik na zjeździe z Pachołka
- Rekomendowany rower do przebycia trasy: górski

Kliknij na mapę aby prześledzić przebieg trasy mat. Open Street Map / Traseo.pl

>>> Mapa i ślad gps trasy krótkiej2. Trasa długa dla średnio zaawansowanych

- Początek i koniec trasy: Gdańsk Oliwa / parking leśny na końcu ul. Tatrzańskiej
- Czas przejazdu trasy wraz z przerwami: 2-3 godziny
- Długość trasy: 15,2 km
- Trudność trasy: średnia / po drodze kilka stromych wzniesień
- Nawierzchnia: leśne drogi i dukty, stary chodnik na zjeździe z Pachołka
- Rekomendowany rower do przebycia trasy: górski

Kliknij na mapę aby prześledzić przebieg trasy mat. Open Street Map / Traseo.pl

>>> Mapa i ślad gps trasy długiejTrasy ułożyliśmy na podstawie mapy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego o skali: 1:25 tys. wydawnictwa Kartograficznego Eko-Kapio.pl.

Inne miejsca, gdzie rozpocząć można powyższe trasy:

- Sopot Świemirowo, parking przy zbiorniku retencyjnym zobacz na mapie Sopotu
- Sopot, parking leśny za zjazdem na Borodziej zobacz na mapie Sopotu

Ostatnim razem opisałem leśne okolice Gdańska Osowy i Gdyni Źródła Marii:


Przeczytaj także:


Kolejne trasy w przygotowaniu ;)
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (62)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »