Trójmiejski Park Krajobrazowy to miejsce wypoczynku i różnorodnych aktywności naszych mieszkańców. Bliskość lasu od osiedli i dzielnic sprawia, że korzystamy z jego duktów i ścieżek niemalże codziennie. Na tutejszych szlakach spotykają się miłośnicy turystyki pieszej, rowerowej, a także konnej. Oznakowanych tras jest sporo, ale tym razem skupimy się na propozycjach, które pomogą wam odnaleźć najciekawsze zakamarki przyrodnicze i krajoznawcze. Proponowane przez nas trasy skierowane będą do osób początkujących oraz o średniej aktywności ruchowej, nie wyczynowców. Pierwszy artykuł zaczynamy od lasów w okolicach Gdańska Osowy i Gdyni Źródła Marii.
Parametry trasy
- Region Trójmiasto i okolice
- Długość trasy 10 km
- Poziom trudności łatwy
Lasy osowskie to niewielki obszar oddzielony obwodnicą od głównej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Na jego powierzchni znajdziemy dość bogatą sieć leśnych dróg i duktów, które pozwolą nam na odkrycie różnych ciekawych miejsc oraz pomników przyrody. Wśród nich mamy tzw. okazy ożywione i nieożywione. Do pierwszej grupy zaliczamy m.in. drzewa, zaś do drugiej chociażby głazy. Wiele z nich jest skatalogowanych i posiada własny numer na podstawie, którego możemy poznać jego wymiary, wiek, pochodzenie, a nawet ciekawą legendę. Sporo jest jednak też okazów niezarejestrowanych, które warto poznać przemierzając tutejsze leśne ścieżki. W tutejszych lasach spotkamy wiele przykładów potężnych daglezji oraz równie okazałych sosen i świerków. Wśród leśnej gęstwiny skrywa się także zapomniany dąb zwany Dewajtisem Gołębiewa. To najstarszy okaz rosnący na obszarze leśnym Gdyni i Leśnictwa Witomino. Ten okazały dąb szypułkowy liczy około 29 m wysokości, 3,80 m w obwodzie i ponad 200 wiosen. Do dębu dostać się można także znakowanymi szlakami turystycznymi:
- łącznikiem pieszego Szlaku Trójmiejskiego (żółty)
- szlakiem rowerowym z Gdańska Osowy do Gdyni Fikakowa (czerwony)
Oprócz ciekawych okazów drzew w obrębie lasów osowskich znajdziemy także kilka leśnych torfowisk oraz tzw. mokrych łąk, z których sączą się lokalne strugi, jak np.: Potok Źródło Marii. A skoro o nim mowa, na obu proponowanych przez nas trasach miejscem odpoczynku jest właśnie źródełko z kapliczką Najświętszej Marii Panny. Można tu odpocząć na ławce i poszerzyć wiedzę historyczną tego miejsca. Według legendy kapliczka Źródło Marii została postawiona w podziękowaniu Matce Boskiej za domniemany cud, którym miało być nie dopuszczenie do śmierci żadnego z uczestników groźnego wypadku kolejowego, który zdarzył się na pobliskiej linii Gdynia-Kościerzyna.
Najciekawsze zakamarki leśne między Gdańskiem Osową a Gdynią Źródłem Marii
fot. Krzysztof Kochanowicz
Proponowane trasy:
Proponowane przez nas trasy wycieczek rowerowych można pokonać także pieszo. Pierwsza jest dość krótka, skierowana do początkującego rowerzysty, bądź rodzin z dziećmi. Nie ma na niej żadnych znacznych wzniesień, a drogi bądź leśne dukty są na tyle szerokie, że można pokonać je nawet z przyczepką.
Druga trasa jest nieco bardziej wymagająca i to nie tylko z uwagi na dłuższy dystans, ale także różnorodność nawierzchni. W drugiej jej części znajdzie się kilka stromych podjazdów i zjazdów Dłuższa trasa oprócz tego, że ma więcej kilometrów przemierza także znacznie więcej wzniesień, co podwyższa liczbę sumy przewyższeń. Kulminacją pagórków, będzie licząca 180 m n.p.m. Góra Studencka, która jest najwyższym wzniesieniem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Z jej szczytu rozciąga się malowniczy widok na pobliskie lasy oraz Jezioro Wysockie.
1. Trasa krótka, dla początkujących oraz rodzin z dziećmi
- Początek i koniec trasy: Gdańsk Osowa / parking leśny przy ul. Juraty
- Czas przejazdu trasy wraz z przerwami: 1-2 godziny
- Długość trasy: 7,9 km
- Suma przewyższeń: 115 m
- Trudność trasy: łatwa / po drodze kilka łagodnych wzniesień
- Nawierzchnia: leśne drogi i dukty, stary zarośnięty bruk
- Rekomendowany rower do przebycia trasy: górski lub trekkingowy
-Mapa i ślad gps szlaku
2. Trasa długa, dla średniozaawansowanych
- Początek i koniec trasy: Gdańsk Osowa / parking leśny przy ul. Juraty
- Czas przejazdu trasy wraz z przerwami: 2-3 godziny
- Długość trasy: 15,7 km
- Suma przewyższeń: 285 m
- Trudność trasy: średnia / po drodze kilka stromych wzniesień
- Nawierzchnia: leśne drogi i dukty, stary zarośnięty bruk, tłuczeń kolejowy
- Rekomendowany rower do przebycia trasy: górski
-Mapa i ślad gps szlaku
Trasy ułożyliśmy na podstawie mapy pt. Nadleśnictwo Gdańsk, o skali: 1:25 tys.
Wydawnictwa Kartograficznego Eko-Kapio.pl
Inne miejsca, gdzie rozpocząć można powyższe trasy:
-Gdańsk Osowa, parking przy centrum handlowym

-Gdynia Wielki Kack, parking przy Źródle Marii

Kolejne propozycje tras niebawem
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.