• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wybór torebki podsiodłowej

Krzysztof Kochanowicz
1 listopada 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Czym robić zdjęcia na wycieczce rowerowej?
Standardowa torebka podsiodłowa mocowana za pomocą opaski na rzep opasającej rurę siodła oraz paska na klamrę zakładanego między pręty siodełka. Standardowa torebka podsiodłowa mocowana za pomocą opaski na rzep opasającej rurę siodła oraz paska na klamrę zakładanego między pręty siodełka.

Na pierwszy rzut oka wybór torebki podsiodłowej wydaje się banalny, jednak w momencie zakupu szerokość oferty może wprowadzić nas w zakłopotanie. Ich ceny są różne, począwszy od kilkunastu do ponad stu złotych w zależności od modelu i użytego materiału.



Do czego przydaje się torebka podsiodłowa?
Ta niewielkich rozmiarów sakwa mocowana pod siodłem najczęściej wykorzystywana jest jako dodatkowe miejsce na różne akcesoria np.: zapasową dętkę, łyżki do ściągania opon, podstawowe narzędzia, skuwacz do łańcucha, jak i drobne części zamienne jak np.: hak przerzutki. Można do niej schować również kurtkę na niepogodę, portfel, czy coś na ząb. Z pewnością podczas krótkich, kilkugodzinnych wycieczek może służyć jako alternatywa dla plecaka. W końcu nie wszyscy lubią czy chcą go używać.


Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie
Tak jak w przypadku większości sprzętu, tak i w przypadku torebek podsiodłowych ich ceny sięgają nawet ponad 100 zł. Wiadomo, jak to zwykle bywa cena zależy od modelu i jego wykonania, czyli materiału, który gwarantuje odpowiednią trwałość oraz jego funkcjonalności. Torebka, na którą regularnie chlapie błoto czy woda z tylnego koła, pracuje w szczególnie uciążliwych warunkach. Ważne jest zatem, by była dobrze uszczelniona: posiadała solidne i najlepiej wodoodporne zarówno szwy jak i zamek. Bardzo ważnym elementem jest również sposób mocowania torebki do siodła i sztycy (czyli rury podsiodłowej). Producenci stosują najróżniejsze rodzaje takich zapięć. Standardem jest opaska na rzep opasająca rurę siodła oraz pasek na klamrę lub rzep zakładany między pręty siodełka. W jego miejsce spotykane są różnego rodzaju blokady, zaczepy lub uchwyty np.: typu "klick fix", których zadaniem jest stabilizowanie torebki bez względu na warunki. Tak jak w przypadku szwów, tak i tutaj istotne są zastosowane materiały i jakość mocowania.

Torebka podsiodłowa, w której standardowe mocowanie na pasek okalający pręty siodła zastąpiono uchwytem stalilizującym typu KLICK. Podobnie jak w standardzie rurę siodła okala rzep. Torebka podsiodłowa, w której standardowe mocowanie na pasek okalający pręty siodła zastąpiono uchwytem stalilizującym typu KLICK. Podobnie jak w standardzie rurę siodła okala rzep.


Istotnym elementem jest również rodzaj zapinania i jego umiejscowienie. Większość torebek zamykana jest na zamek lub suwak, co jest skuteczne, o ile oczywiście jest dobrze ukryty przed błotem. Inną kwestią jest jego umieszczenie. Zdarza się, że projektant tak wymyślił zamykanie, że po otwarciu zamka zawartość torebki wysypuje się na ziemię. Jeszcze gorszą sprawą jest, gdy zamek luzuje się w czasie jazdy i, kosztujące w końcu niemało, narzędzia niepostrzeżenie zostają zgubione podczas jazdy.

Torebki, jak niemal wszystko, dostępne są w różnych rozmiarach, od "S" po "XL". Te mikroskopijne używane przez zawodników, w których zmieści się tylko lekka dętka po niemal sakwy, dodatkowo powiększane, do których zmieścimy zawartość małego plecaka. Najbardziej praktyczne wydają się opcje pośrednie. Miejsce na dętkę, łyżki, podstawowe narzędzia i skuwacz do łańcucha to pewne optimum tak objętościowe, wagowe i użyteczne, np.: przed przypadkowym wypadnięciem bagażu chronić będzie dodatkowy "fartuch" przy zamykaniu, wewnątrz znajdziemy paski i gumki do stabilizowania bagażu a suwak łatwiej będzie otworzyć, jeśli na uchwycie znajdzie się kawałek linki lub metka. Miło, gdy na tylnej części znajdzie się element odblaskowy lub uchwyt do przymocowania lampki.

Co jest również ważne, to by torebka pasowała do sztycy i siodła. Niektóre modele jarzma powodują bowiem, że torebka bardzo szybko się niszczy. W innych przypadkach jest z kolei na odwrót - to torebka np. wyciera anodę na sztycy.

Właściwości dobrych sakw podsiodłowych na przykładzie firmy Sport Arsenal Właściwości dobrych sakw podsiodłowych na przykładzie firmy Sport Arsenal


Obecnie wybór torebek jest bardzo duży, robią je niemalże wszystkie te firmy, które produkują również rowery, jednak nam najbardziej do gustu przypadły torebki firm znanych z produkcji profesjonalnych sakw rowerowych oraz akcesoriów :

1) Sport Arsenal
2) Ortlieb
3) Topeak

Opinie (9) ponad 10 zablokowanych

  • Od kilku sezonów posiadam torebkę Topeaka; jest super (5)

    Niegdyś miałem torebkę firmową Gianta,podobniejak i rower, jednak po kilku tygodniach jazdy w terenie złamał mi się ten plastikowy uchwyt. Widząc, że znajomi jeżdżą z torebkami na paski kupiłem zatem firmy Topeak model Aero Wedge Pack w rozmiarze "L". Do dziś jestem jego szczęśliwym posiadaczem, a to co cenię sobie najbardziej, to fakt iż akcesoria, które tam wożę są suche nawet gdy jeżdżę bez chlapaczy. To co jezt praktyczne, to oprócz sporej powierzchni, siateczkowa kieszonka na klapce w której wożę zwykle łatki ekspresowe oraz praktyczny zaczep na lampkę. Szczególnie przydaje się w okesie deszczowym, kiedy do sztycy przyczepiony jest błotnik, a na inne akcesoria typu oświetlenie brak już miejsca.
    Z firmy tej polecam również błotniki i pompkę.

    • 4 3

    • (2)

      ohhh jaki spontaniczny komentarz ....osoby związanej z firmą ;]

      • 3 3

      • A pewnie, że jestem z nią związany!

        Bo akcesoria robią znakomite!

        • 2 3

      • hmmm, to dziwne, że zaczep ten Ci się połamał

        ja właśnie taki mam i nic złego na jego temat powiedzieć nie mogę. A torebka jest jakaś no-name. Jedynie materiał, z którego sakwa ta jest wykonana jest trochę lipny, gdyż przepuszcza wilgoć i narzędzia mi rdzewieją ;-/

        • 0 0

    • Również, mam dobre zdanie o tej firmie

      Akcesoria firmy Topeak w prawdzie nie są za tanie, jednak bardzo starannie wykonane; osobiście cenię sobie np: sakwy miejskie, pompkę, która od 2 lat działa niezawodnie, czy np: koszyk na bidon, czy butyelkę, który reguluje się na różne rozmiary. Teraz rozważan kupno błotników i pewnie równiez wybiorę tą sprawdzoną firmę.
      Polecam ją innym!

      • 1 1

    • Giant

      w wiekszosci to teraz chinszycznza, niestety.

      • 0 0

  • torebka podsiodłowa ważna rzecz

    • 5 2

  • miałem kiedys do momentu ąż jakis małolat zapewne mi jej nie ukradł!!

    Była całkiem fajna właśnie na szybki zaczep niestety ponieważ była właśnie mała to zapominałem ją zabierać ze sobą gdy zostawiałem przypięty rower.Złodziej naturalnie ukradł tylko torebkę bez zaczepu .Był tam klucz nastawny i kilka drobiazgów nic wartościowego ale u nas kradną wszystko.Dziękuje złodziejowi
    bo dzięki niemu teraz jadę zawsze z plecakiem tego się nie da nie zauważyć i zapomnieć :)

    • 1 0

  • Kupiłam i nie używam bo...

    Kupiłam taką torebkę i się okazało że nie ma możliwości przyczepienia do mojego siodła a jedynie do sztycy.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wycieczka rowerowa wśród kwitnących sadów Dolnej Wisły

40-60 zł
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka

MH Automatyka MTB Pomerania Maraton - Kwidzyn - Miłosna (1 opinia)

(1 opinia)
80 - 115 zł
zawody / wyścigi

Nocny Duathlon - Airport Gdańsk (5 opinii)

(5 opinii)
zawody / wyścigi

Znajdź trasę rowerową

Forum