rowery

stat

Pozwiedzaj Gdańsk na rowerze

Gdańsk jest pełen zakątków i budowli, które warto poznać.
Gdańsk jest pełen zakątków i budowli, które warto poznać. Sebastian Małyszczyk

Zbliża się lato i sezon wakacyjnych odwiedzin. Zapewne z wielu z nas ma już zaplanowanych kilka rodzinnych spotkań lub zjazdów w przyjacielskim gronie. Jeśli nie mamy pomysłu jak spędzić miło czas i zagospodarować dzień, to podsuwam dzisiaj pomysł rowerowej wycieczki, szlakiem gdańskich atrakcji.


Czy podoba ci się pomysł zwiedzania miast rowerami?

tak, bardzo, sam(a) to praktykuję 57%
tak, na pewno spróbuję tego sposobu 27%
raczej nie, uważam, że to niepraktyczne i niewygodne 12%
nie jeżdżę rowerem 4%
zakończona Łącznie głosów: 279

Trasa nie jest długa i jej zamierzeniem nie jest wyrobienie limitu kilometrów ani zmęczenie naszych towarzyszy, a raczej pokazanie piękna Gdańska i przybliżenie historii naszego miasta, która jak wiadomo, ma więcej meandrów niż Wisła na całej jej długości.

Jeśli nie mamy rowerów dla naszej morowej ekipy, nie ma się czym martwić. Zawsze możemy wypożyczyć jednoślady w Gdańsku i ruszyć w drogę. My zaczęliśmy nasze zwiedzanie na ul. Ogarnej zobacz na mapie Gdańska, skąd podjęliśmy nasze jednoślady i udaliśmy się na rowerową eksplorację Gdańska.

Trasa: Gdańsk Główny
Długość: 13,7 km
Stopień trudności: średni

Moich gości postanowiłem zabrać na podróż w czasie i przestrzeni, tak by pokazać im jak najwięcej okolic Śródmieścia, ale również zahaczyć o najważniejsze wątki z historii miasta. Podróż rozpoczynamy mijając Gdański Teatr Szekspirowski oraz dawne gotyckie obwarowania miasta.

Docieramy do Złotej Bramy zobacz na mapie Gdańska, w której znajdziemy zdjęcia ukazujące tragedię II wojny światowej oraz rozmiar zniszczeń z 1945 roku. Jedziemy dalej ul. Długą, by dotrzeć pod Fontannę Neptuna zobacz na mapie Gdańska. Na Długim Targu zobacz na mapie Gdańska podziwiamy piękne kamienice, Ratusz Głównego Miasta oraz Dwór Artusa. Jest to też idealne miejsce, by zrobić pierwszy przystanek na poranną kawę.

Przeczytaj także:


Następnie jedziemy w stronę Bazyliki Mariackiej zobacz na mapie Gdańska. Przypinamy rowery od strony ul. Piwnej i wchodzimy do środka. Jeśli mamy dużo czasu, zdecydowanie polecam udać się na szczyt wieży, skąd rozpościera się przepiękny widok na całe Trójmiasto i Zatokę Gdańską. Schody na szczyt liczą 409 stopni, więc należy przygotować naszych gości na małą wspinaczkę. Dostępność bazyliki i wieży możemy sprawdzić na stronie internetowej.


Upojeni pięknymi widokami, ruszamy dalej na zwiedzanie. Naszym kolejnym punktem na trasie jest ul. Mariacka zobacz na mapie Gdańska, gdzie kupujemy bursztynowe pamiątki i podziwiamy architekturę ulicy z charakterystycznymi przedprożami. Tuż obok, na ul. Św. Ducha 45/47 zobacz na mapie Gdańska znajdował się dom, gdzie narodził się znany filozof, Artur Schopenhauer. Trasa wiedzie dalej ku Długiemu Pobrzeżu i Motławie. Zatrzymujemy się na chwilę przy majestatycznym gdańskim Żurawiu zobacz na mapie Gdańska, by przypomnieć sobie czasy, gdy do serca Gdańska zawijały statki z towarami z każdego zakątka Europy.

Śpieszymy się, aby zdążyć przekroczyć Motławę - kładka na Ołowiankę zobacz na mapie Gdańska podnosi się co 30 minut, a jej rozkład znajdziecie tutaj. Zanim jeszcze przeprawimy się na drugą stronę kanału, jedziemy na Plac Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska. Jest to bardzo ważne miejsce, związane z rozpoczęciem II wojny światowej. Jeśli nie mamy czasu, aby zabrać naszych gości na Westerplatte, to zdecydowanie powinniśmy tu przyjechać. Na tyłach gmachu poczty znajduje się instalacja upamiętniająca aresztowanie bohaterów broniących polskiego Gdańska.

Po przekroczeniu Motławy zatrzymujemy się na jej brzegu przy Muzeum Morskim zobacz na mapie Gdańska. Stąd rozpościera się najpiękniejszy widok na panoramę Długiego Pobrzeża i gdańskiego Żurawia. Możemy też udać się małe zwiedzanie statku Sołdek zobacz na mapie Gdańska. My jednak jedziemy dalej w kierunku Dolnego Miasta. Dzielnica zmienia się z każdym dniem i warto tutaj zajrzeć, nim zmieni się nie do poznania. Po małym rekonesansie i objechaniu Dolnego Miasta klimatycznymi uliczkami ruszamy w kierunku Opływu Motławy. Przepiękna trasa prowadzi nas wzdłuż wody, dawnymi wałami obronnymi do Kamiennej Śluzy i bastionu Żubr. Bez chwili zastanowienia wspięliśmy się na wzniesienie, by zobaczyć jak wygląda Gdańsk z tej perspektywy. Iście sielankowy widok zachęca nas do chwili odpoczynku.

Przeczytaj także:


Naszym kolejnym etapem podróży była Stocznia Gdańska, dlatego ruszyliśmy ścieżką rowerową, zostawiając za sobą centrum handlowe Forum. Kontynuując jazdę ul. 3 Maja docieramy do industrialnej przestrzeni stoczniowej. Jako że nie mieliśmy czasu zwiedzać wystawy w Europejskim Centrum Solidarności zobacz na mapie Gdańska, ograniczyliśmy się do sali BHP i eksploracji Stoczni Cesarskiej. W tej pierwszej można napić się energetycznej oranżady, która doda nam mocy na dalsze rowerowanie.

Przestrzeń Stoczni Cesarskiej została udostępniona dla zwiedzających w zeszłym roku i jest to ciekawy, jeszcze w miarę "dziewiczy" obszar do eksploracji. W zwiedzeniu tej części Stoczni Gdańskiej pomoże nam oznakowany szlak, prowadzący po najciekawszych miejscach związanych z jej funkcjonowaniem, ale także opowiadający historie ludzi tu pracujących.


Nasza wyprawa powoli dobiega końca i ruszamy w kierunku Głównego Miasta, by zwrócić nasze rowerowy. Zahaczamy jeszcze o kościół Św. Katarzyny zobacz na mapie Gdańska i Wielki Młyn. Następnie wjeżdżamy przy baszcie Jacek na ul. Pańską zobacz na mapie Gdańska. Postanawiamy jeszcze wygospodarować trochę czasu, by zwiedzić Piwnice Romańskie Muzeum Archeologicznego zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku.

Trasę naszego przejazdu można zobaczyć na portalu Traseo.pl.
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (39) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »