rowery

Weekend na rowerze. Wybierz trasę dla siebie

Rezerwat przyrody Łęg nad Swelinią
Rezerwat przyrody Łęg nad Swelinią Mariusz Mostek/Trojmiasto.pl

W związku z pandemią koronawirusa wciąż wiele obiektów kulturalnych i sportowych pozostaje zamkniętych. Nie wybierzemy się z rodziną na basen, na koncert ani na zakupy do centrum handlowego, ale wciąż możemy iść na rower. Podpowiadamy kilka tras, które świetnie będą nadawać się na weekendową wycieczkę w gronie rodziny lub znajomych.

zakończona Łącznie głosów: 453

Obostrzenia związane z rekreacyjnym poruszaniem się i gromadzeniem z tygodnia na tydzień są coraz mniej restrykcyjne. Wciąż jednak najlepszym sposobem na aktywne spędzenie wolnego czasu wydaje się skorzystanie z wyjątkowych terenów Trójmiasta i okolic. Lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego są wprost niezmierzone; do końca pandemii tras na pewno nam nie zabraknie. Przygotujmy więc sprzęt, dużo siły i ruszajmy w drogę z rodziną lub ze znajomymi. Oto kilka tras, które mogą przypaść do gustu rowerzystom - zarówno tym mniej, jak i bardziej zaawansowanym.

Na rower w masce? Nie wszędzieTrasa rowerowa po Żuławach Wiślanych
Ta trasa rozpoczyna się i kończy w Gdańsku przy Bramie Nizinnej. Od startu do mety mamy do przejechania 43 kilometry po asfalcie, utwardzonych polnych drogach, płytach betonowych. Z przebyciem trasy poradzą sobie nie tylko rowery górskie, lecz także krossowe i przełajowe.

Trasa rowerowa wokół Ogrodu Botanicznego Marszewo
To dobra propozycja dla rodzin z dziećmi i młodzieżą. Oprócz walorów przyrodniczych i rekreacyjnych, trasa dostarczy nam przeżyć edukacyjnych. Wycieczkę rozpoczniemy i zakończymy na parkingu przy Ogrodzie Botanicznym Marszewo. Droga nie będzie długa - to zaledwie 12,7 km - ale napotkamy na niej kilka dość stromych podjazdów i zjazdów. Przyda się tu rower górski z amortyzacją, a najmłodszym trochę pomocy dorosłych.

Trasa rowerowa wokół Sopotu
Gdy wyruszymy ze stacji SKM Sopot Kamienny Potok, będziemy mieli do pokonania nieco ponad 18 kilometrów pośród pięknej przyrody. W zależności od zaawansowania uczestników wycieczki, przejazd wraz z przerwami może zająć nam dwie-trzy godziny. Trasa przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy do tej pory nie mieli okazji pojeździć zbyt dużo po Sopocie. Podczas przejazdu odwiedzimy wieżę widokową w Kolibkach, rezerwat przyrody Łęg nad Swelinią, zobaczymy Hipodrom Sopot oraz dojedziemy do sopockiego molo. Dzięki temu wszyscy nasi rowerzyści zobaczą Sopot z kilku różnych perspektyw.

Widok z wieży w Kolibkach
Widok z wieży w Kolibkach Mariusz Mostek/Trojmiasto.pl

Trasa rowerowa ze stacji Karwiny PKM
Jeśli mieszkamy w pobliżu Karwin lub stacji PKM, która zawiezie nas na tę stację, będziemy mieć okazję do odbycia wycieczki rowerowej, która zaprowadzi nas na najwyżej położony punkt Gdyni, czyli wieżę widokową na górze Donas. Przejedziemy przez Źródło Marii i Rezerwat Kacze Łęgi, co sprawi, że przez większość wycieczki będziemy mieli okazję przyglądać się pięknym widokom natury, która po upragnionych kilku dniach opadów deszczu wreszcie pięknie się zazieleniła. Długość trasy wynosi 17 km i - jak to zwykle bywa w przypadku trójmiejskich tras - napotkamy po drodze trochę stromych zjazdów i podjazdów.

Jak przewieźć rower samochodem?
Weekendowa wycieczka rowerowa po gdyńskich lasach
29-kilometrową trasę rozpoczniemy w pobliżu stacji PKP Gdynia Główna, zakończymy zaś w Orłowie, gdzie będziemy mogli udać się do SKM lub dalej pojechać w stronę domu rowerem. Prowadzić nas będą oznaczenia szlaków, kolejno: zielonego, niebieskiego, pomarańczowego, czarnego i czerwonego. Jeśli zapamiętamy tę kolejność, nie powinniśmy się zgubić. To trasa, którą nie wzgardzą bardziej zaawansowani rowerzyści, jednak miejscami ci mniej "objeżdżeni" mogą mieć problemy techniczne.

Pasmo wzgórz Pachołka
Kto nie był jeszcze na Pachołku, koniecznie powinien to zmienić. Opisana trasa poprowadzi nas między Doliną Rynarzewskiego Potoku w Gdańsku Oliwie a Doliną Świemirowską w Sopocie. Ta 15-kilometrowa trasa dostarczy wszystkim niezapomnianych wrażeń, a ze względu na nawierzchnię zdecydowanie rekomendowany jest rower górski.
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »