rowery

Rowerem na najwyżej położony punkt Gdyni. Propozycja trasy rowerowej ze stacji Karwiny PKM

Gdyńskie osiedla widoczne z wieży widokowej Donas.
Gdyńskie osiedla widoczne z wieży widokowej Donas. fot. Mariusz Mostek/trójmiasto.pl

Położenie Gdyni sprawia, że prawie każde osiedle ma dostęp do terenów zielonych, a zatem również do wspaniałych leśnych szlaków. Tym razem wybierzemy się na przejazd ze stacji Karwiny PKM, dokąd można dostać się również z Gdańska - warto, ponieważ celem wycieczki jest zdobycie najwyższego punktu w Gdyni - wzniesienia Donas.


Czy kiedykolwiek odwiedziłe(a)ś wzniesienie Donas?

tak, znałe(a)m je wcześniej 49%
słyszałe(a)m, ale nie byłe(a)m 23%
nie słyszałe(a)m o tym miejscu 28%
zakończona Łącznie głosów: 220

W tę trasę najlepiej wybrać się w pogodny dzień. Po przejechaniu pierwszych ośmiu kilometrów i tuż po pokonaniu podjazdu pod wzniesienie z wieżą widokową, będziemy mogli cieszyć się pejzażem rozlanej wokół Gdyni. Donas wznosi się na wysokość 205 m nad poziom morza, a po wejściu na taras widokowy wieży to dodatkowe 26,5 m wzniosu. Przy dobrej widoczności można nawet zauważyć Półwysep Helski. Co ciekawe, wzniesienie to jest najwyższym punktem Trójmiasta, dlatego warto zarezerwować specjalny termin na tę eksplorację.


Zaczynając z Karwin PKM zobacz na mapie Gdyni kierujemy się na południe, delikatnie w dół ulicy Sopockiej, by po chwili skręcić w leśną ścieżkę na zachód, kierującą nas wzdłuż dawnego Jeziora Kackiego, które aktualnie zamienia się w bagno po dość obfitych opadach deszczu. Dojedziemy do żółtego szlaku, który poprowadzi nas do Źródła Marii. Tam możemy na chwilę się zatrzymać i zaczerpnąć wody z ujścia. Kierując się dalej żółtym szlakiem, wzdłuż torów kolei PKM, dojedziemy do szlaku oznaczonego na czerwono i nim podążamy. Podjazd i liczne zakręty skierują nas na odcinek asfaltowy trasy - ulicę Krzemową przechodzącą dalej w ulicę Rdestową ze ścieżką rowerową, gdzie wpadając znowu w żółty szlak dojeżdżamy do wzniesienia Donas, podjeżdżając w sporym piachu. Nie martwcie się, jeżeli będzie trzeba wpychać rower - za moment będzie nagroda i odpoczynek. Warto.

Zobacz także: Leśne trasy rowerowe: od Gdańska Osowy do Gdyni Źródła Marii

Należy pamiętać, że wieża widokowa jest otwarta w godzinach 8-18 od kwietnia do października. Po zaliczeniu punktu widokowego wsiadamy na jednoślady i kierujemy się żółtym szlakiem prosto do drogi asfaltowej (ul. Wiczlińska), którą będziemy przecinać, jednak zanim to nadejdzie, przejeżdżamy przez osiedle Dąbrowa i skręcamy z ul. Pokrzywowej w ukryty fragment żółtego szlaku, na którym aktualnie są zarwane schody. Na szczęście nie stanowi to większego problemu do pokonania.

Zarwane schody na szlak z ulicy Pokrzywowej.
Zarwane schody na szlak z ulicy Pokrzywowej. fot. Mariusz Mostek/trójmiasto.pl

Dalej, kierując się ciągle żółtym szlakiem rowerowym, dojedziemy do tunelu pod Obwodnicą Trójmiasta. Około 300 m od tunelu na północ znajduje się nieduży zbiornik wodny, który płazy obrały sobie za miejsce rozrodu. Należy pamiętać, że płazy przeważnie rozmnażają się w miejscu, w którym się urodziły, a do rozrodu potrzebna jest woda - stąd liczne migracje w to miejsce. Straż Miejska zamieszcza w tej lokalizacji takie oto ostrzeżenia:

Komunikat ostrzegający przed płazami w pobliżu ich obszaru lęgowego.
Komunikat ostrzegający przed płazami w pobliżu ich obszaru lęgowego. fot. Mariusz Mostek/trójmiasto.pl

Zobacz także: Uwaga, żaby na drogach

Po minięciu tego obszaru dojedziemy do rozwidlenia, na którym wybieramy szlak czerwony na wschód, dzięki czemu będziemy kierować się wzdłuż rzeki Kaczej wprost w Rezerwat Kacze Łęgi. Następnie przejedziemy kolejnym tunelem, tym razem kolejowym, by wjechać w czarny szlak, który doprowadzi nas do Drogi Witomińskiej, którą kierując się pod górę na południe doprowadzi nas do ul. Strzelców. W ramach ciekawostek: warto zatrzymać się przy znaku "Leśniczówka Witomino", ponieważ jest to jeden z nielicznych punktów w tej okolicy, z którego widać morze!Mapa i ślad GPS szlaku


Parametry trasy

  • Region Trójmiasto i okolice
  • Długość trasy 17 km
  • Poziom trudności średni
Trasy rowerowe

Parametry trasy:

- Początek i koniec trasy: Gdynia Karwiny PKM/parking
- Czas przejazdu trasy wraz z przerwami: 2-3 godziny
- Długość trasy: 17 km
- Suma przewyższeń: 281m
- Trudność trasy: średnia/kilka dość stromych podjazdów
- Nawierzchnia: leśne drogi i dukty, miejscami piach
- Rekomendowany rower do przebycia trasy: górski, przełajowy, gravelKolejne propozycje tras niebawem.
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (25)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »