Położenie Gdyni sprawia, że prawie każde osiedle ma dostęp do terenów zielonych, a zatem również do wspaniałych leśnych szlaków. Tym razem wybierzemy się na przejazd ze stacji Karwiny PKM, dokąd można dostać się również z Gdańska - warto, ponieważ celem wycieczki jest zdobycie najwyższego punktu w Gdyni - wzniesienia Donas.
Czy kiedykolwiek odwiedziłe(a)ś wzniesienie Donas?
W tę trasę najlepiej wybrać się w pogodny dzień. Po przejechaniu pierwszych ośmiu kilometrów i tuż po pokonaniu podjazdu pod wzniesienie z wieżą widokową, będziemy mogli cieszyć się pejzażem rozlanej wokół Gdyni. Donas wznosi się na wysokość 205 m nad poziom morza, a po wejściu na taras widokowy wieży to dodatkowe 26,5 m wzniosu. Przy dobrej widoczności można nawet zauważyć Półwysep Helski. Co ciekawe, wzniesienie to jest najwyższym punktem Trójmiasta, dlatego warto zarezerwować specjalny termin na tę eksplorację.
Wieża telekomunikacyjna z tarasem widokowym.
fot. Mariusz Mostek/trójmiasto.pl
Zaczynając z Karwin PKM

Zobacz także: Leśne trasy rowerowe: od Gdańska Osowy do Gdyni Źródła Marii
Wielki Kack. Kapliczka u Źródła Marii.
fot. Mariusz Mostek/trójmiasto.pl
Należy pamiętać, że wieża widokowa jest otwarta w godzinach 8-18 od kwietnia do października. Po zaliczeniu punktu widokowego wsiadamy na jednoślady i kierujemy się żółtym szlakiem prosto do drogi asfaltowej (ul. Wiczlińska), którą będziemy przecinać, jednak zanim to nadejdzie, przejeżdżamy przez osiedle Dąbrowa i skręcamy z ul. Pokrzywowej w ukryty fragment żółtego szlaku, na którym aktualnie są zarwane schody. Na szczęście nie stanowi to większego problemu do pokonania.
Dalej, kierując się ciągle żółtym szlakiem rowerowym, dojedziemy do tunelu pod Obwodnicą Trójmiasta. Około 300 m od tunelu na północ znajduje się nieduży zbiornik wodny, który płazy obrały sobie za miejsce rozrodu. Należy pamiętać, że płazy przeważnie rozmnażają się w miejscu, w którym się urodziły, a do rozrodu potrzebna jest woda - stąd liczne migracje w to miejsce. Straż Miejska zamieszcza w tej lokalizacji takie oto ostrzeżenia:
Zobacz także: Uwaga, żaby na drogach
Po minięciu tego obszaru dojedziemy do rozwidlenia, na którym wybieramy szlak czerwony na wschód, dzięki czemu będziemy kierować się wzdłuż rzeki Kaczej wprost w Rezerwat Kacze Łęgi. Następnie przejedziemy kolejnym tunelem, tym razem kolejowym, by wjechać w czarny szlak, który doprowadzi nas do Drogi Witomińskiej, którą kierując się pod górę na południe doprowadzi nas do ul. Strzelców. W ramach ciekawostek: warto zatrzymać się przy znaku "Leśniczówka Witomino", ponieważ jest to jeden z nielicznych punktów w tej okolicy, z którego widać morze!
Kładka na rzeczce Kaczej.
fot. Mariusz Mostek/trójmiasto.pl
Mapa i ślad GPS szlaku
Parametry trasy
- Region Trójmiasto i okolice
- Długość trasy 17 km
- Poziom trudności średni
Parametry trasy:
- Początek i koniec trasy: Gdynia Karwiny PKM/parking
- Czas przejazdu trasy wraz z przerwami: 2-3 godziny
- Długość trasy: 17 km
- Suma przewyższeń: 281m
- Trudność trasy: średnia/kilka dość stromych podjazdów
- Nawierzchnia: leśne drogi i dukty, miejscami piach
- Rekomendowany rower do przebycia trasy: górski, przełajowy, gravel
Kolejne propozycje tras niebawem.
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.