rowery

stat

Propozycja trasy rowerowej po Żuławach Wiślanych

Widok na metropolię Gdańska z końcowego odcinka trasy
Widok na metropolię Gdańska z końcowego odcinka trasy M.Mostek/trojmiasto.pl

Żuławy Wiślane to bardzo zróżnicowany, aczkolwiek przeważnie płaski i depresyjny obszar. Może warto przełamać istniejącą chandrę na zewnątrz, ubrać się odpowiednio i wybrać na wyprawę w obszar delty Wisły. Jak się okazuje, Motława dostarcza nam możliwości kręcenia wzdłuż jej brzegu przez dość długi czas, co obfituje w piękne jesienne pejzaże. Praktycznie znikomy ruch pozwala swobodnie poruszać się asfaltem po okolicznych wioskach.

Czy kiedykolwiek jeździłe(a)ś po Żuławach Wiślanych?

Tak, jeżdżę regularnie 62%
Nie, ale z chęcią odwiedzę 29%
Nie, to dla mnie za daleko 9%
zakończona Łącznie głosów: 117

Jak donosi słynne przysłowie "nie ma złej pogody na rower, są tylko źle ubrani rowerzyści, a pogoda może być co najwyżej dobra." W połowie zgadzamy się z tym stwierdzeniem, ponieważ czasem po prostu dla własnego bezpieczeństwa warto odłożyć przejażdżkę. Jednak granica 3 stopni Celsjusza jest całkiem znośna, o ile założymy odpowiednią liczbę warstw i wiatrówkę. Podczas tej wycieczki temperatura odczuwalna, pomimo słońca, wahała się pomiędzy 3-4 st. C i było naprawdę bardzo przyjemnie. Zalecamy uzbroić rower w błotniki lub lekkie chlapacze, ponieważ liczba kałuż na początku trasy rosła logarytmicznie. Błotko stanie się naszym przyjacielem, aczkolwiek bez obaw - nie trafiliśmy na nieprzejezdne obszary.


No to w drogę!Początkiem trasy jest zlokalizowana nieopodal centrum Gdańska Brama Nizinna. Przekraczając jej granicę, znajdujemy się od razu na czerwonym szlaku rowerowym, który będzie nas prowadził wzdłuż Motławy (po górnym jej brzegu). Najbliższym punktem orientacyjnym jest olbrzymi wiadukt trasy S7 (węzeł Gdańsk Port), pod którym przejeżdżamy. Kiedy dojedziemy do niedużej zapory, zjeżdżamy z czerwonego szlaku w drogę do ulicy Jesionowej w kierunku Przejazdowa.

Zimowe opony rowerowe - fakt czy mit?
Dalej Klonową i Modrzewiową jedziemy nad miejscowością Bogatka szlakiem, który na mapach można odnaleźć jako niebieski, drogą asfaltową. Przejeżdżając kolejny raz pod wiaduktem drogi S7 dojedziemy do Koszwał, gdzie z Modrzewiowej skręcamy w Gdańską. Dalej skręcamy na południe w Władysława Łokietka (droga asfaltowa), która poprowadzi nas przez Wocławy i Stanisławowo do miejscowości Trutnowy Trzecie. Ulicą Cedrową dojedziemy do rzeki Motławy i tam wjeżdżamy w czerwony szlak na północ. Podążamy nim do Mokrego Dworu, mijając po drodze kilka urokliwych miejsc. Tam jedziemy dalej trasą numer 226, skręcamy w prawo tuż przed przejazdem przez kanał, który wpada do Motławy. Droga zaprowadzi nas znów w czerwony szlak, dzięki któremu domkniemy całą pętlę.


Mapa i ślad GPS szlaku


Parametry trasy

  • Region Trójmiasto i okolice
  • Długość trasy 43 km
  • Poziom trudności łatwy
Trasy rowerowe

Parametry trasy:

- Początek i koniec trasy: Gdańsk, Brama Nizinna
- Czas przejazdu trasy wraz z przerwami: 2-3 godz.
- Długość trasy: 42,4 km
- Suma przewyższeń: 189 m
- Trudność trasy: łatwa, brak wyraźnych podjazdów
- Nawierzchnia: asfalt, utwardzone polne drogi, płyty betonowe, możliwe błoto i kałuże
- Rekomendowany rower do przebycia trasy: górski lub gravel/cx

Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (19) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »