rowery

stat

Jak przystosować rower do jazdy w mieście?

Nie zawsze wyposażenie roweru to taka oczywista sprawa.
Nie zawsze wyposażenie roweru to taka oczywista sprawa. Weerapat Wattanapichayakul/123rf.com

Miasta rowerowe są miastami przyszłości. Społeczeństwo czerpie z tego stanu rzeczy wiele korzyści, m.in. ekonomicznych, politycznych, społecznych czy tak popularnych teraz korzyści ekologicznych. Sięgamy więc po rower, jadąc do pracy, szkoły lub wybierając się na zakupy. Podpowiemy wam, jak przystosować rower do jazdy po mieście, aby użytkowanie go było wygodne i bezpieczne.


Czy jeździsz rowerem do pracy/szkoły?

tak, codziennie 45%
czasami 24%
nie 9%
jeżdżę tylko autem 13%
jeżdżę tylko komunikacją miejską 9%
zakończona Łącznie głosów: 254

Często się zdarza, że zapominamy o kilku dość istotnych elementach, które mogłyby ułatwić nam bezproblemową i przyjemną jazdę po mieście. Nawet jeśli twój rower stoi od kilku lat w piwnicy, nie musisz od razu rozglądać się za nowym. Wystarczy, że nieco go odkurzysz i zaopatrzysz w kilka elementów. Jeśli dysponujesz rowerem typowo szosowym lub górskim, możesz nieco go przebudować i sprawić, że będzie świetną maszyną do jazdy po mieście.

Wyposażenie rowerowe możemy podzielić na dwie kategorie:
1. to, co należy mieć, by do pracy czy szkoły dojechać w niepogorszonym stanie;
2. te elementy, które dobrze mieć przy sobie, ale które nie są niezbędne do życia.

Zaczniemy od tego, w co każdy z rowerzystów powinien być zaopatrzony. Większość z tych elementów jest swoistym rodzajem zabezpieczenia rowerzysty przed często nieprzewidywalnymi zmianami warunków atmosferycznych. Pogoda jest kapryśna i to, że jedziemy do pracy w pełnym słońcu, nie oznacza, że będziemy wracać w podobnej aurze, zwłaszcza jesienią. A co z pochmurnymi i deszczowymi dniami? Możemy pedałować choćby w strugach deszczu, jeśli będziemy do tego odpowiednio przygotowani. Oto, w co każdy z rowerzystów powinien być zaopatrzony:

BłotnikTo element wyposażenia roweru w największym stopniu chroniący nas przed chlapiącą spod kół wodą. Fabrycznie mają je zazwyczaj tylko rowery typowo miejskie. Błotniki łatwo zakupić online czy w salonie rowerowym. Ich cena waha się od 20 do 200 złotych. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, lepiej jest wydać więcej - droższe modele są bardziej wytrzymałe.

Wybierając błotnik, musimy dobrać go do rodzaju posiadanego roweru. Do rowerów miejskich i turystycznych najczęściej sprzedaje się charakterystyczne długie błotniki wykonane z tworzywa sztucznego bądź z metalu. Z kolei przednie błotniki do rowerów mtb ("górali") mogą być lekkimi, plastikowymi elementami montowanymi pod koronę widelca lub do otworu w koronie widelca. Często mają one możliwość odpięcia głównej części błotnika od elementu mocującego, co ułatwia ich czyszczenie. Istnieje także trzeci rodzaj błotników przednich - montowany do ramy. Rozwiązanie to pasuje do każdego rodzaju roweru - mocuje się go za pomocą gumowych opasek, które można dopasować do ramy roweru.

Błotniki tylne to równie szeroki asortyment. Pierwszym rodzajem jest błotnik montowany do wspornika siodełka - nieco mniejszy rozmiarem, dzięki czemu zbiera mniej zanieczyszczeń. Pasuje do większości rowerów. Drugim rodzajem tylnych błotników są błotniki mocowane tradycyjnie do tylnych widełek oraz do pionowej rury ramy. W rowerach miejskich ten rodzaj błotników tylnych wzmacniany jest poprzez dodatkowe montowanie do osi koła, przez co są one bardziej stabilne. Błotniki takie zasłaniają dużą część koła oraz znajdują się blisko niego, dzięki czemu zbierają większość niechcianego brudu.

Wybór odpowiedniego błotnika to prosta sprawa. Musimy tylko wiedzieć, czego chcemy.
Wybór odpowiedniego błotnika to prosta sprawa. Musimy tylko wiedzieć, czego chcemy. Olga Traskevych/123rf.com

OświetlenieO oświetleniu wielokrotnie wspominaliśmy wcześniej. Przeczytaj o tym, jak dobrać oświetlenie do roweru. Warto dodać, że oświetlenie to jedna z ważniejszych części, jeśli nie najważniejsza, wyposażenia roweru - zapewnia nam ona większe bezpieczeństwo.

Odpowiednie oponyJeśli jesteś szczęśliwcem posiadającym rower miejski, ten akapit możesz pominąć. Dla osób posiadających rowery innego typu, zwłaszcza mtb, może okazać się on przydatny. Jeśli używacie swojego roweru górskiego tylko do jazdy po mieście, warto przystosować go nieco do innych nawierzchni niż do bezdroży, do których jest fabrycznie przystosowany. Bardzo łatwo to zrobić - wystarczy wymienić opony na takie o gładszym profilu, które są przystosowane do jazdy po asfalcie, a nie do jazdy w terenie. Opony z mniejszym bieżnikiem ułatwią nam jazdę, są cichsze oraz nie chlapią tak jak terenowe. Cena za jedną taką oponę rozpoczyna się już od 30 zł.

Do jazdy w mieście najlepsze są opony z mniejszym bieżnikiem.
Do jazdy w mieście najlepsze są opony z mniejszym bieżnikiem. Vladyslav Podtynnyy/123rf.com

Zapasowa dętkaChyba każdemu zdarzyło się "złapać laczka" w najmniej odpowiednim momencie. Warto być na to zawsze przygotowanym. Jeśli nie chcecie, by taka przykra niespodzianka kiedykolwiek pokrzyżowała wam plany, warto mieć przy sobie zapasową dętkę. Można ją kupić w każdym serwisie rowerowym lub zamówić przez internet. Dętka zawsze jest zwinięta, więc nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Zmieści się w każdym plecaku, a dzięki niej nie będziemy musieli już nigdy prowadzić roweru do domu albo miejsca pracy. Można ją kupić za kilkanaście złotych. Jednak do niczego się ona nie nada, jeśli nie będziemy posiadać...

Zapasowa dętka może "uratować nam życie".
Zapasowa dętka może "uratować nam życie". Patrik Slezak/123rf.com

Łyżki do oponWraz z zapasową dętką to nierozerwalny komplet niezbędny do uratowania sytuacji. Bez nich raczej trudno będzie nam przeprowadzić akcję ratunkową naszego koła. Łyżki do opon są bardzo małe i lekkie. Kupić je można za kilka złotych, a dzięki nim przebita dętka już nigdy nie będzie dla nas problemem. O ile oczywiście umiemy ją zmienić...

Beż łyżek do opon zmiana przebitej dętki może sprawić nie lada problem.
Beż łyżek do opon zmiana przebitej dętki może sprawić nie lada problem. Kamila Lulińska/trójmiasto.pl

PompkaMając zapasową dętkę i łyżki do opon, nie uda nam się jeszcze pojechać dalej. Dlatego też kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia rowerowego jest pompka. I nie mamy na myśli pompki tradycyjnych rozmiarów - do podratowania naszego roweru w razie awaryjnej wymiany dętki wystarczy ta podręczna, mniejsza. Możemy przyczepić ją do ramy naszego roweru. Alternatywą pompki są naboje z CO2 wraz ze specjalnym zaworem, które można zamówić online. To nieco droższe rozwiązanie, gdyż taki komplet kosztuje kilkadziesiąt złotych, podczas gdy podręczna pompka jest dostępna już za kwotę kilkunastu złotych.

Pompka rowerowa jest niezbędna w akcji ratunkowej naszej przebitej dętki.
Pompka rowerowa jest niezbędna w akcji ratunkowej naszej przebitej dętki. Richard Villalon/123rf.com

Kurtka przeciwdeszczowaMoże wydawać się to nieco zabawne, ale warto mieć zawsze przy sobie ten element garderoby. Takie jednorazowe deszczaki (przeciwdeszczowe poncho) zajmują niewiele miejsca, kosztują grosze, a mogą uchronić nas przed skutkami jazdy w ulewie. Może niezbyt wygodne do jazdy rowerem, ale chyba każdy przyzna, że lepiej jest przejechać w nim te kilka kilometrów i dotrzeć do domu czy pracy nieco mniej mokrym, niż ryzykować zniszczenie ubrań lub chorobę. Polecamy korzystać z takich wielokrotnego użytku - w końcu skoro już dbamy o planetę, jeżdżąc na rowerze, dołóżmy kolejną cegiełkę i nie zużywajmy ich zbyt wiele. Pamiętajmy także, aby jadąc w tym osobliwym ubraniu, nie zapomnieć o swoim bezpieczeństwie. Zwróćmy szczególną uwagę na to, czy płaszcz nie zaczepia nam o elementy napędowe roweru.

Blokada rowerowaBez odpowiedniego zabezpieczenia roweru ani rusz. Zostawiając rower przy pracy, nikt z nas nie chciałby martwić się, czy zastaniemy go na miejscu po kilku godzinach. Rynek oferuje nam mnóstwo blokad rowerowych. Usłyszeliśmy kiedyś, że najskuteczniejsze są te jak najkrótsze - złodziej ma węższe pole manewru, jeśli chodzi o "obejście blokady". Jeśli chodzi o cenę - nie kierujcie się przekonaniem, że jakakolwiek blokada powinna kosztować 10 proc. wartości roweru. Pisaliśmy o tym tutaj. Dodatkowa wskazówka - jeśli parkujemy nasz rower zawsze w tym samym miejscu, warto zostawić naszą blokadę (np. łańcuch) przypiętą chociażby do stojaka rowerowego. Dzięki temu nie będziemy musieli codzienne jej wozić.

Jak prawidłowo przypiąć rower?Zapasowe ubranieNie jest to może element wyposażenia rowerowego, ale musicie przyznać, że każda osoba jeżdżąca do pracy rowerem powinna mieć to zabezpieczenie w postaci awaryjnego kompletu odzieży. Nigdy nie wiadomo, co nas może po drodze spotkać - wywrócimy się, a może zmoczy nas deszcz, a my nie mamy błotników lub okrycia... Wtedy właśnie ratujemy się zapasowym ubraniem. Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto po prostu zostawiać je w pracy.

Przyjrzyjmy się także elementom wyposażenia rowerowego, które są mile widziane, ale niekoniecznie niezbędne. Na początek...

BagażnikBagażnik to alternatywa plecaka. Jeśli nie lubisz dźwigać na plecach dodatkowego bagażu, nierzadko wielokilogramowego, warto zainwestować w bagażnik. Rynek rowerowy oferuje wiele rodzajów bagażników. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku błotników - najczęściej różnica determinowana jest przez sposób mocowania do roweru. Są to m.in. bagażniki montowane do otworu w ramie roweru obejmami do elementów ramy oraz montowane do sztycy podsiodłowej. Najtańsze bagażniki znajdziemy już za 50 zł.

Bagażnik może być alternatywą plecaka. Nie musisz dźwigać całego bagażu na plecach.
Bagażnik może być alternatywą plecaka. Nie musisz dźwigać całego bagażu na plecach. Patrik Slezak/123rf.com

LicznikUrządzenie, które jest najmniej potrzebne do codziennej jazdy. Jednak jego wskazania mogą sprawić nam wiele frajdy! Każdy dojedzie do pracy czy szkoły bez niego, jednak może on nieco urozmaicić nam czas spędzony na rowerze. Każdy prosty licznik wskazuje takie parametry, jak prędkość maksymalna, prędkość chwilowa, czas jazdy czy pokonany dystans. Najczęściej liczba oferowanych funkcji determinuje cenę liczników. Im wyższa cena, tym więcej informacji dostarcza urządzenie. Licznik rowerowy można znaleźć już za kwotę 30 zł.

Licznik może wskazywać wiele parametrów jazdy.
Licznik może wskazywać wiele parametrów jazdy. Bogdan Ionescu/123rf.com

LusterkoWspółcześnie coraz rzadziej spotykany element wyposażenia, jednak znacznie ułatwiający jazdę po mieście. Małe i niepozorne akcesorium, najczęściej zamontowane na kierownicy, np. na jednej z jej końcówek, dzięki czemu zwiększa pole widzenia o to, co dzieje się za nami. Lusterka rowerowe kupić można już za kwotę kilkunastu złotych.

Lusterko poszerza pole widzenia rowerzysty.
Lusterko poszerza pole widzenia rowerzysty. Weerapat Kiatdumrong/123rf.com
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »