rowery

stat

Rowerzysta karate mistrz. Uważaj na siebie nie tylko w lesie

Rowerzysta karate mistrz
Rowerzysta karate mistrz Roman Stetsyk / 123RF.com

Złotą erę disco w PRL uwieńczył przebój "King Bruce Lee karate mistrz" Franka Kimono, postaci wykreowanej przez Piotra Fronczewskiego. Z przełomu lat 80. i 90. zostało wspomnienie cekinów, wzorzystych swetrów i trwałej ondulacji przypominającej "zemstę fryzjera". Dzięki kasetom VHS z pirackimi kopiami filmów o sztukach walki, na czele z kultowym "Krwawym sportem" (Jean-Claude Van Damme wciela się w nim w rolę... Franka, ale nie Kimono), zaczęto w Polsce masowo trenować m.in. karate, taekwondo i aikido. Sam uległem tej modzie.

Dlaczego jeździsz na rowerze po ciemku?

późno kończę pracę 31%
tylko wtedy mam czas na rower 15%
potrzebuję adrenaliny 8%
nie jeżdżę rowerem po ciemku 46%
zakończona Łącznie głosów: 177

Wprawdzie kolarze mają silne ramiona i jeszcze silniejsze nogi, nie będziemy ich tutaj namawiali do zapisywania się na treningi popularnego obecnie MMA. Choć wcale nie zawadziłoby.

Mój pierwszy trener sztuk walki mawiał, że "najlepszą metodą samoobrony jest ucieczka". Przyswoiłem tę mądrość i do dziś wystrzegam się bezsensownych konfrontacji. Rower bez wątpienia jest dobrym środkiem defensywnym, bo pozwala szybko oddalić się od źródła niebezpieczeństwa. Pamiętać trzeba, że po zejściu z roweru refleks nie zawsze mamy lepszy niż podczas jazdy.

Nie jedźmy na soloJazda na rowerze po zmierzchu lub w nocy ma oczywiste zalety. Jedną z nich jest dostęp do większej przestrzeni na ścieżkach rowerowych, szczególnie wzdłuż morza. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z tego dobrodziejstwa, bądź widoczny - załóż rzucający się w oczy kask, odblaskową kurtkę, włącz rowerowe lampy. Nie bój się obciachu - żarówiaste ortaliony ostrzegają kierowców (i innych rowerzystów), że jesteś na drodze (lub ścieżce). I... ratują ci życie. Rowerowi ninja - czarny strój, czarny kask, słabe baterie w lampkach, szybkość mistrza - mają najmniej szans.

Jak dobrać oświetlenie do roweru?To jednak mało. Warto dobrać sobie kompana do jazdy po ciemku. I wcale nie chodzi tutaj o zwiększenie potencjału bojowego na wypadek spotkania z jakimiś ciemnymi typkami.

Staraj się szacować rozmaite ryzyka późnowieczornej lub nocnej jazdy - ruch samochodowy, przeszkody, kiepską nawierzchnię, stan techniczny roweru, czynniki atmosferyczne, wreszcie własne samopoczucie i zdolność koncentrowania się na drodze. Za każdym razem oceń, czy będziesz w stanie samodzielnie wezwać pomoc w krytycznej sytuacji? Czy nie będzie lepiej pojechać w duecie?

Na psa urokTrening rowerowy w lesie - po zapadnięciu zmroku - to osobny temat. Dochodzi tutaj szereg dodatkowych zagrożeń, na przykład typowo leśne niespodzianki w postaci połamanych gałęzi, schowanej pod liśćmi wody czy zwierząt. Dziki prawdopodobnie nie są aż tak niebezpieczne jak rozsierdzone lub zdziczałe psy. Jedyne sytuacje, kiedy musiałem wycofywać się na trasie w lesie, dotyczyły właśnie psów - gospodarskich albo zwyczajnie złych. Żałowałem wtedy, że jestem sam jeden. Znajdując się w tak nieszczególnym położeniu, jak wobec ataku psa, możemy nie mieć czasu na użycie gwizdka odstraszającego.

Za każdym razem oceń, czy będziesz w stanie samodzielnie wezwać pomoc w krytycznej sytuacji?
Za każdym razem oceń, czy będziesz w stanie samodzielnie wezwać pomoc w krytycznej sytuacji? Dmitrijs Bindemanis / 123RF.com

Warto jeździć w lesie po ciemku, ale - jeśli nie mamy mocy Chucka Norrisa - tylko podczas odpowiednio przygotowanych, wspólnych przejazdów rowerowych. O takich inicjatywach informujemy na bieżąco w naszym serwisie o tematyce rowerowej.

Rowery


Jeśli zapadła decyzja o treningu o takiej godzinie, kiedy grzeczne dzieci już śpią, najlepiej wybrać się w dobrze znaną trasę. Będzie czekało na niej mniej niespodzianek. I nie zapomnijmy wziąć ze sobą towarzystwa.
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (29) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »