rowery

Bezpłatne wycieczki rowerowe. Pierwsza już w czwartek

Pierwsza bezpłatna wycieczka rowerowa rusza już w najbliższy czwartek, 17 września.
Pierwsza bezpłatna wycieczka rowerowa rusza już w najbliższy czwartek, 17 września. fot. Krzysztof Kochanowicz/GR3miasto

Koniec lata to nie powód, żeby odkładać rower w kąt. Nie trzeba też czekać do weekendu, aby wybrać się na przejażdżkę rowerową, nawet w licznej drużynie. Można się o tym przekonać już w najbliższy czwartek, 17 września. To właśnie wtedy rusza cykl bezpłatnych wycieczek rowerowych i pieszych po pracy w ramach akcji #Oliwa, Jakiej Nie Znacie. Udział w niej może wziąć każdy, kto ma ochotę przejechać się rowerem w miłej atmosferze. Pomysłodawcą i organizatorem cyklu jest Olivia Business Centre, a wykonawcą Grupa Rekreacyjna 3miasto.W 1. Wycieczce rowerowej po pracy może wziąć udział każdy chętny. Wystarczy mieć odpowiedni rower i dobry humor. To dobra okazja ku temu, by spędzić aktywnie czwartkowe popołudnie, a jednocześnie dowiedzieć się czegoś nowego o walorach przyrodniczych i krajobrazowych Gdańska. To połączenie przyjemnego z pożytecznym, które przysłuży się zarówno naszemu zdrowiu i samopoczuciu, jak i zasobowi wiedzy. Trójmiejski Park Krajobrazowy, pełen górek, wzniesień i wzgórz, obfituje w legendy i ciekawostki, których poznawanie samo w sobie może stać się fantastyczną przygodą.

Rowerem lub pieszoWe wrześniu i październiku wycieczki będą realizowane zarówno jako rowerowe, jak i piesze. Od listopada formuła zmieni się na wyłącznie piesze, a uczestnicy będą musieli być wyposażeni w latarki czołowe.

- Ułożone przez nas trasy, zarówno te rowerowe, jak i piesze, ukazują najcenniejsze walory lasów w obrębie Oliwy. Pomysł na popołudniowe spotkania jest naturalnym rozwinięciem cyklu materiałów wideo pt. Oliwa, Jakiej Nie Znacie, w których pokazujemy ciekawe miejsca, ludzi i inicjatywy z nowej, nieznanej perspektywy - mówi Maciej OlszewskiOlivia Business Centre, pomysłodawca cyklu. Tematyka każdej z proponowanych tras jest inna i niepowtarzalna. Trójmiejski Park Krajobrazowy to obszar dość specyficzny. Choć znajdujemy się nad morzem i z pozoru wydawałoby się, że jest tu płasko, tak tereny leśne okalające nasze miasto są już dość mocno pofałdowane. Średnie wysokości szczytów sięgają stu metrów nad poziomem morza, co oznacza, że wycieczka może być równie wspaniałą przygodą co w niższych partiach gór Polski.
W trakcie wycieczek uczestnicy będą mieli okazję zaznajomić się między innymi z formami oznakowania szlaków turystycznych i sposobami na sprawne poruszanie się po nich. Czwartkowe popołudnia będą obfitować w nowe szlaki, ciekawe miejsca, a także - po prostu - dadzą możliwość, by spędzić czas aktywnie i w życzliwej atmosferze.

- Wyniosłości i szczyty, z których rozciągają się przepiękne widoki, to niejedyny temat, na którym zamierzamy się skupić - mówi Krzysztof KochanowiczGrupy Rekreacyjnej 3miasto. - Wyżej wymienione górują nad malowniczymi dolinami, wąwozami i jarami, które także kryją w sobie wiele tajemnic, zarówno tych historycznych, jak i przyrodniczych. Zaglądając w karty historii, zamierzamy nie tylko zaznajomić uczestników wypadów z nazwami leśnych dróg i traktów, ale przede wszystkim ujrzeć je na własne oczy w terenie. Przemierzając tutejsze tereny, odnajdziemy także relikty po istniejących niegdyś skoczniach narciarskich i pomnikach nawiązujących do historii skoków. Dotrzemy do skrywających się w lasach pomników przyrody w postaci różnorodnych wiekowych drzew oraz głazów, tych dużych i całkiem malutkich.

Weekend na rowerze. Wybierz trasę dla siebieWycieczki rowerowe po pracy to świetny sposób na przekonanie się do regularnej aktywności fizycznej.
Wycieczki rowerowe po pracy to świetny sposób na przekonanie się do regularnej aktywności fizycznej. fot. Krzysztof Kochanowicz/GR3miasto

Każda wycieczka na inny tematTematy wycieczek będą dostosowane do pór roku oraz godziny zachodu słońca. Organizatorzy zadbają o to, by nawet szara i bura jesień odsłoniła przed rowerzystami to, co ma najciekawsze i najpiękniejsze.

- Gdy na drzewach nie ma jeszcze liści, warto to także wykorzystać pod kątem odkrywania przyrody nieożywionej, czyli wszelakich głazów, które najczęściej skrywają się w gęstwinie - zachęca Kochanowicz. - Gdy z kolei dzień będzie dłuższy, pojawią się pierwsze soczyste, wiosenne barwy, dobrze będzie to wykorzystać i zobaczyć kwitnące dęby i buki, zajrzeć do dolin usłanych kolorowymi kwiatami czy bajecznych torfowisk skrywających się w zagłębieniach terenu.
Harmonogram wycieczek w 2020 roku:
Rowerowe:
-17.09 - Przez najpiękniejsze doliny i potoki oliwskie,
-01.10 - Wśród najciekawszych kamieni i głazów w obrębie Doliny Radości,
-15.10 - Punkty widokowe i najpiękniejsze panoramy na Oliwę,
-29.10 - Drzewa ponadwymiarowe, czyli pomniki przyrody ożywionej.
Piesze:
-24.09 - Wzgórza, doliny i wąwozy Niedźwiedzie,
-08.10 - Wędrówka do najgłębszego wąwozu,
-22.10 - Dolina Wężowa, wijąca się niczym wąż,
-05.11 - Punkty widokowe nad Doliną Czystej Wody,
-12.11 - Strugi uchodzące do Potoku Oliwskiego,
-19.11 - W poszukiwaniu najmniejszego i największego głazu,
-26.11 - Głaz w wykopie oraz głaz na wzgórzu,
-03.12 - Wąwóz Huzarów i Droga Mackensena,
-10.12 - W poszukiwaniu tajemniczej Doliny Elfów,
-23.12 - Najwyższe szczyty górujące nad ul. Polanki (w środę)
-30.12 - Historia skoków narciarskich w Gdańsku Oliwie (w środę)


Każda wycieczka rozpocznie się o 17:00 z placu targowiska na Rynku Oliwskim w Gdańsku-Oliwie.

Propozycja trasy rowerowej po Żuławach Wiślanych


Wycieczki rowerowe po pracy to świetny sposób na przekonanie się do regularnej aktywności fizycznej.
Wycieczki rowerowe po pracy to świetny sposób na przekonanie się do regularnej aktywności fizycznej. fot. Krzysztof Kochanowicz/GR3miasto

Bezpieczeństwo na wycieczkachKażda wycieczka rozpocznie się omówieniem spraw organizacyjnych. Organizator wytłumaczy, jak bezpiecznie poruszać się w grupie po lesie. Każda trasa będzie prowadzona przez dwóch przewodników, prowadzącego i zamykającego grupę, którzy zadbają, by nikt się nie zgubił i nie został sam w lesie w razie usterki. W wyposażeniu organizatora będzie profesjonalna apteczka pierwszej pomocy, a w przypadku wycieczek rowerowych pełen przenośny zestaw naprawczy.

- Najbliższa wycieczka rowerowa pokaże uczestnikom oliwskie doliny i szemrzące w nich potoki - mówi Krzysztof Kochanowicz. - Pokonamy liczne wzgórza, będzie więc trochę w górę, jak i w dół, dlatego też na przejażdżkę warto wybrać rower górski, crossowy lub gravelowy, a także coś do picia w bidonie, by nie zaschło w gardle.
Ciekawostki najbliższej, czwartkowej wycieczki rowerowej:
Najbliższą czwartkową wycieczkę rowerową rozpoczniemy i skończymy w tym samym miejscu, czyli przed Oliwskim Ratuszem Kultury. Dolina Radości to najbardziej znane lokalne miejsce rekreacji i sportu, ale niejedyne. Promieniście w różnych kierunkach odchodzą inne doliny, a wraz z nimi potoki, wzdłuż których zapraszamy was na wspólną przejażdżkę. Na dobry początek udamy się w kierunku Leśnictwa Rynarzewo. Nazwa miejsca pochodzi od nazwy potoku oraz doliny, którą pokonamy od stóp po sam wierzchołek. Doliną Rynarzewskiego Potoku, o której mowa, wdrapiemy się aż po górny taras Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Z Owczarni z powrotem zjedziemy krętymi i wąskimi ścieżkami do Doliny Ewy, gdzie znajduje się rezerwat przyrody w obrębie Potoku Prochowego, który wpada do Potoku Oliwskiego, a ten z kolei do Zatoki Gdańskiej. Po ponownym zjeździe i małej regeneracji nacieszymy oczy malowniczą Doliną Radości. Zobaczymy także zabytkowy młyn wodny oraz piękny Dwór Oliwski. Od tego miejsca rozpoczniemy długi i spokojny podjazd przez Dolinę Czystej Wody. Kulminacją będzie Droga Węglowa, która z powrotem skieruje nas do Doliny Radości, skąd rozpoczniemy wspinaczkę przez Dolinę Bobrów w kierunku Złotej Karczmy. Przed cywilizacją odbijemy jednak na jeden z najdłuższych leśnych duktów - malowniczą Szwedzką Groblę. Trasa ta wiedzie koroną lasów, mijając po drodze liczne wzniesienia. Z uwagi na dość mocno pofałdowany teren odcinek ten zwany jest Bieszczadami Północy.


Plan wycieczki możesz zobaczyć też na mapie.
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (83) 4 zablokowane

 • I jest pieknie!

  Super inicjatywa. Start godz 1700!

  Ludzie nadal potrafia sie zorganizowac, po prostu bajkowo.

  Link: https://rowery.trojmiasto.pl/1-Wycieczka-rowerowa-po-pracy-imp501795.html

  • 2 2

 • Wspaniały pomysł! W czwartki to jest genialny plan. Środek tygodnia. (2)

  Przecież nikt nie pracuje i może sobie w czwarteczek walnąć wycieczkę

  • 4 10

  • w godzinach 17-19 część ludzi już nie pracuje.

   • 7 2

  • jest dobrze

   o 17 zbiorka, 2000 koniec

   • 5 0

 • Super (2)

  A godzinę i miejsce zbiórki gdzieś można znaleźć? Chętnie bym skorzystała.

  • 3 3

  • (1)

   kliknij w odnośnik. Wszystko jest napisane.
   Gdańsk Oliwa, Rynek Oliwski

   • 0 0

   • Widać za dużo roboty o pomyślunku z tym odnośnikiem...

    • 4 0

 • wyjątek

  Tym razem będzie bez opłat.
  Olivia Business Center w darze zamiast 500+

  • 4 2

 • Jeżdżę codziennie bezpłatnie rowerem,a TPK też zwiedziłem bezpłatnie. (3)

  To co robi ta prywatna firma wycieczkowa za kasę kiedyś miałem prawie za darmo w PTTK,co za czasy

  • 4 6

  • (2)

   No i?
   To jeżdżij dalej z pttk lub samemu.
   Przecież to nie przymusowa impreza.

   • 2 2

   • No i komercja ,a tu mi chodzi o coś innego o postawę pro społeczną! (1)

    W PRLu w PTTK sami organizowaliśmy sobie rajdy, biwaki i inne imprezy i sami utalaliśmy koszty typu transport ,ubezpieczenie itp.Jednak też gratis sprzątaliśmy szlaki po TPK, dojścia do ,,Pachołka,,i wiele innych prac gratis dla mieszkańców .A już wyjazd w środku tygodnia to totalnie poroniony pomysł

    • 0 5

    • To zorganizuj społecznie.
     Może wpadnę

     • 2 2

 • "Rowerzyści"... (5)

  Za dzieciaka się wsiadało na rower i jechało. TPK to nie dżungla amazońska, nie da się zgubić, pojedziesz 15 minut w dowolną stronę to trafisz na jakąś drogę albo osiedle. Na Teutatesa, zasięg komórki w tej niekiełznanej dziczy jest ;) Dzisiejszy rowerzysta to musi mieć ścieżkę rowerową, bo bez niej nie umie, przewodnika przez ogródek, bo się zgubi, stacje napraw co 5 metrów, bo kluczyka mieć nie może, hamulce tarczowe jak w F1, bo z tych 30km/h zatrzymanie ~80kg wymaga niebagatelnej siły i amortyzatory jak lądownik rakiety, żeby te przeciążenia wybierać. :)

  • 9 10

  • (4)

   Widać, że ostatni raz siedziałeś "za dzieciaka" na rowerze komunijnym.
   W TPK są miejsce gdzie nawet jak by ci się udało pojechać to z kupą w majtkach.
   Tak więc faktycznie dużo wiesz o jeżdzeniu i TPK.

   • 4 6

   • (3)

    Zaiste, wyrosłem z zabawek i teraz już moja 3 letnia córeczka jeździ na rowerku, a tata już jeździ samochodem lub motocyklem, jak dorosły człowiek ;) Niemniej, za tego dzieciaka jeździłem po lasach, polach i dolinach, chodnikach, alejkach i ulicach, parkach i plaży (zimą) i jakoś nie pamiętam jakichkolwiek problemów poza flakiem albo "spadniętym" łańcuchem. Nie potrzebny był rower w cenie auta ani znajomość skrótów takich jak ddr, tpk i inne nowomowy. Za to potrzebne były nogi i nie mazgajenie ;)

    • 5 5

    • (2)

     Ok
     To się ustaw choćby z lokalna grupa mtb, weź ten swój rower za 500 czy 1000 zł i pokaz im jak się kiedyś jeździło.
     Ps. To, że ktoś ma drogi rower nie znaczy, że nie ma samochodu... Też drogiego.
     Ale widzę, że mentalnie nadal siedzisz w latach 80/90 mistrzu ęduro.

     • 2 5

     • (1)

      Kiedyś się jeździło dla przyjemności. Albo z konieczności. Nie dla "pokazywania" komuś czegokolwiek. Jak się nie dało wjechać, to nikt się nie wydurniał "z kupą w majtkach", tylko lazł z buta. To się, jak widzę, zmieniło, i najważniejsze, żeby się "pokazać". Góra sprzętu, zero talentu. I roszczenia, roszczenia, roszczenia ;)

      • 6 4

      • Siedź dalej pod kamieniem i lecz tam kompleksy, dyskusja jak ze ślepym o kolorach.

       • 4 5

 • Kurczak

  Mam pytanie czy do Kolumbi i Meksyk będą wycieczki.?

  • 3 1

 • Codziennie jeżdże rowerem (2)

  Nawet do pracy. Rower to same zalety i żadnych wad. Wszędzie jestem szybko no i oprócz tego jeszcze efekty w postaci wysportowanej sylwetki

  • 7 1

  • (1)

   W ulewie, śnieżycy, po lodzie i 30 stopniowym upale też? ;)

   • 0 6

   • Też
    Kwestia ubioru i sprzętu.
    Specjalnie dla ciebie słowo klucz - drogiego.

    • 3 0

 • Fajnie (2)

  W pracy jestem : (

  • 3 0

  • (1)

   Wez chorobowe

   • 1 1

   • Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził ;-/

    • 0 0

 • Czytam niektóre wpisy z przerażeniem, kto to pisze boty? (1)

  Jest podana godzina, jest data ,nie znalazłem nic o opłatach, a pytania i pretensje co drugi wpis.
  Nisko upadło to społeczeństwo, efekt reform edukacji.
  Słowa niecenzuralne cisną się same.
  Nie pasuje, nie przychodźcie, ale nie piszcie także, bo wstyd tylko przynosicie

  • 9 1

  • I też ogólne podejście w Polsce...
   Że każdemu polglowkowi się należy.
   Za darmo

   • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »