• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Podsumowaliśmy Rodzinne Wycieczki Rowerowe

Krzysztof Kochanowicz/GR3Miasto
14 września 2020 (artykuł sprzed 2 lat) 

W sobotę, 12 września, odbyła się ostatnia Rodzinna Wycieczka Rowerowa organizowana przez miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Sportu i Grupę Rekreacyjną 3miasto. Podsumowanie letnich przejażdżek było także uzupełnieniem finałowej edycji maratonu rowerowego MH Automatyka Pomerania MTB. Uczestnicy rodzinnej przejażdżki rowerowej, podobnie jak i kolarze wyścigu, zmierzyli się z różnymi naturalnymi przeszkodami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.Choć trasa liczyła raptem 10 km, to należy pamiętać, że kilometr kilometrowi był nierówny. Na zakończenie kolarskich zmagań każde uczestniczące w rowerowej przejażdżce dziecko otrzymało pamiątkowy, rowerowy medal.

- 10-kilometrowa trasa szóstej edycji zajęć skierowanych do rodzin z dziećmi, osób w podeszłym wieku oraz tych wszystkich, którzy preferują spokojne tempo przy niewielkim dystansie, zatoczyła pętlę w obrębie dawnych terenów po poligonie w Gdańsku - mówi Krzysztof Kochanowicz, główny prowadzący. - Pokonaliśmy dość trudne tereny najeżone licznymi wzniesieniami. Zdarzało się, że z roweru trzeba było zejść, ale co to za kolarz, który nigdy swoich dwóch kółek nie niósł na plecach.
Liczne wzgórza morenowe oraz dawne tereny wojskowe z pewnością dały się uczestnikom we znaki. Podobnie jak na trasie wyścigu rowerowego, tak i podczas rodzinnej przejażdżce nie zabrakło wymagających dobrej kondycji podjazdów oraz zjazdów. Były też piachy i błoto oraz... trochę cywilizacji. Niestety, aby ułożyć trasę bezkolizyjną z wyścigiem, trzeba było zahaczyć nieco o gdańskie osiedla. Na szczęście większość odcinków udało się przejechać odseparowanymi od ruchliwej jezdni drogami rowerowymi.

Zbliża się koniec sezonuZa nami szósta i zarazem ostatnia Rodzinna Wycieczka Rowerowa. Tegoroczne aktywności na dwóch kółkach oraz piesze wędrówki organizowane są ramach programu Aktywuj się w Gdańsku. Zajęcia są darmowe, a w październiku szykuje się powrót do Rodzinnych Wędrówek. Po wakacyjnej przerwie spacery rozpoczną się zabawami i integracją przy okazji tzw. Eko-Marszu. Szczegóły pojawią się niebawem. Póki co zobaczcie naszą wideorelację z zeszłego roku.

To nie tylko jazda roweremGrupa Rekreacyjna 3miasto, która prowadzi zajęcia ruchowe dla rodzin z dziećmi oraz osób w podeszłym wieku podczas swoich wycieczek - zarówno rowerowych, jak i pieszych - zaznajamia społeczeństwo z atrakcyjnymi miejscami oraz szlakami turystycznymi Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W przypadku wycieczek rowerowych to także świetna okazja, by porozmawiać o bezpiecznej jeździe na rowerze oraz o tym, jak przygotować rower, aby jazda na dwóch kółkach była przyjemna.


- Od pierwszych zajęć stawialiśmy na bezpieczeństwo jazdy na rowerze - podkreśla Marek Puchalski, jeden z prowadzących. - Omawialiśmy temat przydatności kasku i to nie tylko w przypadku dzieci. Zachęcaliśmy także dorosłych, aby z chęcią zakładali kask i tym samym przekazywali dobry przykład młodemu pokoleniu. Pokazywaliśmy, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie roweru przed każdą jazdą, aby po pierwsze cieszyć się z bezpiecznej jazdy, a po drugie mieć z tego satysfakcję. Zwracaliśmy uwagę na odpowiednie napompowanie kół względem danego terenu, sprawdzenie hamulców i innych ważnych podzespołów roweru. Wiele osób dowiedziało się także, jak ważne jest odpowiednie dopasowanie siodełka, które w dużej mierze poprawia przyjemność z jazdy na dwóch kółkach.

Zasady bezpiecznej jazdy po drodze rowerowej- Na wcześniejszych wycieczkach, podczas przerw, zaznajomiliśmy uczestników z tym, jak załatać i wymienić przebitą dętkę, a także, na co zwrócić uwagę podczas naprawy - mówi Jakub Barański z GR3miasto. - Zachęciliśmy rowerzystów do zabierania ze sobą podstawowych części zamiennych, takich jak np. zapasowa dętka, oraz drobnych narzędzi do poradzenia sobie z niewielką usterką, tak aby wycieczki nie kończyły się wraz z awarią naszych dwóch kółek.

Podstawowe narzędzia do naprawy roweruParametry pokonanej trasy:

- Początek i koniec: Gdańsk Jasień, parking przy stacji PKM
- Czas przejazdu wraz z przerwami: max. dwie godziny
- Długość trasy: 10 km
- Trudność trasy: średnia / po drodze kilka wzniesień
- Nawierzchnia: leśne dukty i drogi gruntowe, trochę piachu, błota i kamieni
- Rekomendowany rower: górski z przerzutkami
>>>Mapa i ślad GPS trasy


>>> GALERIA ZDJĘĆ; fot. GR3miasto
Organizatorzy:
Miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Sportu, Grupa Rekreacyjna 3miasto
Krzysztof Kochanowicz/GR3Miasto

Wydarzenia

Opinie (7)

 • wszystko fajnie itd (2)

  tylko jedna mała uwaga ,jak jedzie w grupie "peletonie" to nie jestescie sami -uszanujcie innych uzytkownikow ddr -dwa razy spotkałem w roznych miejscach i wroznym czasie i za kazdym razem to samo -jedzie ze 40 albo wiecej -rowerow i dzieci i dorosli cala szerokoscia sciezki i zdziwieni ze ktos z naprzeciwka chce przejechac.

  • 9 5

  • akurat pewnie tego przejazdu z artykułu nie dotyczy, ale ogólnie ludzi "w stadzie" - tak.

   • 5 1

  • Nawet na przedstawionych zdjęciach

   widać jak się porusza ta "grupa". Dlaczego od najmłodszych lat nie wpaja się podstawowych zasad bezpieczeństwa. Często spotykam zdziwionych, że ktoś inny jedzie z naprzeciwka.

   • 0 1

 • Fascynuje mnie, że są ludzie, którzy muszą wszystko robić stadnie (3)

  Tak jakby nie można było zabrać własnych dzieci na rower albo umówić się ze znajomymi.
  Musi być tłum obcych osób.
  Serio, nie ogarniam. Do tej pory było to tylko głupie, teraz jest jeszcze niebezpieczne.

  • 7 14

  • Fascynuje mnie, że są ludzie, którzy muszą wszystkim (1)

   układać życie wg swoich preferencji jakbyśmy nadal byli w średniowieczu. Przodują w tym instytucje religijne ze szczególnym wskazaniem na dwie z nich bardzo aktywne na bliskim wschodzie i niestety w Polsce. Wtórują im politycy, ludzie o ograniczonych horyzontach i autorzy wpisów jak powyżej.

   • 5 7

   • W bardziej cywilizowanej części naszego kręgu kulturowego nastąpiła reformacja

    u nas jeszcze nie jesteśmy na nią gotowi i dlatego nie wykorzystujemy w pełni swojego potencjału. Na zachodzie Europy też był początkowo opór, więc w tej kwestii nie jesteśmy jacyś inni, tylko ... to było 5 wieków temu :(. Alternatywą jest, że pominiemy ten etap i nadrobimy stracony czas idząc trzy kroki dalej...

    • 1 1

  • Dlaczego uważasz, że to, że nie ogarniasz jest niebezpieczne?

   • 4 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomerania MTB Maraton Szemud

82 - 92 zł
zawody / wyścigi

Cross Duathlon Gdańsk 2023 (3 opinie)

89 zł
zawody / wyścigi

Pomerania MTB Maraton Luzino

82 - 92 zł
zawody / wyścigi

Znajdź trasę rowerową

Forum