rowery

stat

Wycieczka rowerowa dookoła Jezioraka

Wycieczka rowerowa dookoła Jezioraka


Wycieczka rowerowa, której trasa przebiega wokół Jezioraka, to nie tylko propozycja na upalne lato, kiedy to marzymy o schłodzeniu ciała w wodzie, czy wylegiwaniu się na plaży. Trasa jest na tyle uniwersalna, że można pokonać ją o dowolnej porze roku, nawet gdy będzie leżał śnieg. Większość dróg, którymi prowadzi, to drogi asfaltowe bądź gruntowe, rzadko uczęszczane przez samochody, dlatego pokonanie tej trasy sprawia wiele radości.Jeziorak i jego magiczne zakamarki:

Porastające brzeg Jezioraka lasy wraz z okolicznymi mniejszymi i większymi akwenami tworzą Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego. Poprzez cieśniny lub krótkie naturalne cieki ma połączenie z licznymi jeziorami: Płaskim, Ewingi, Łabędź, Rucewo Wielkie, Rucewo Małe, Iławskie i Dauby. Na Jezioraku znajduje się aż szesnaście wysp, a obserwować można je z lądu, wody oraz powietrza. Najpiękniejszy widok jest z pewnością z lotu ptaka, niestety nieosiągalny podczas wycieczki rowerowej. Okalając to najdłuższe polskie jezioro na dwóch kółkach można jednak zobaczyć jego ciekawą linię brzegową z punktów i wież widokowych - jedna z nich znajduje się w miejscowości Siemiany.

Szlak rowerowy wiodący wokół Jezioraka nie ukazuje go za dużo. Przez wiele kilometrów wiedzie on przez gęste lasy, a jego tafla przebłyskuje tylko sporadycznie. Chcąc zobaczyć nieco więcej, warto więc odskoczyć od głównej osi szlaku i zagłębić się w nieco węższych leśnych duktach, którymi prowadzą lokalne szlaki piesze i ścieżki dydaktyczne. Jednym z najpiękniejszych rejonów na naszej trasie była leśna ścieżka dydaktyczna okalająca Jezioro Jasne. Choć objęte jest ono rezerwatem przyrody i nie można się w nim kapać, warto wybrać się nad nie chociażby dla samej kontemplacji z przyrodą i wypoczynku nad błękitną jego taflą. Nieopodal Jeziora Jasnego znajduje się inny urokliwy akwen - Jezioro Czarne.

Kliknij na mapę i prześledź trasę naszej wycieczki mat. OpenStreetMap


Jeziorak ze swymi nieoczekiwanie otwierającymi się pośród trzcin tajemniczymi zatokami i urokliwymi wyspami, umożliwia nie tylko obcowanie z tajemnicą natury, ale stanowi również wyzwanie dla poszukiwaczy przygód. To przecież tu stworzony przez Zbigniewa Nienackiego bohater serii powieści "Pan Samochodzik i ..." szukał zaginionych skarbów. My na naszej trasie odnaleźliśmy ich całkiem sporo, m.in. ruiny zamku kapituły pomezańskiej Szymbarku, czy neogotycki pałac rodu von Finckenstein w miejscowości Karnity, gdzie dla ochłody zatrzymujemy się na lody.

Wśród wielu atrakcji okolic Jezioraka wyjątkowe miejsce zajmuje także unikalny w skali światowej Kanał Elbląski. Jest to jedna z najpiękniejszych dróg wodnych Europy. Łączy jezioro Jeziorak z Zalewem Wiślanym. Wybudowany w latach 1848-1872 i zaprojektowany przez holenderskiego inżyniera Georga Jakoba Steenke kanał funkcjonuje do dziś w niezmienionej formie, zadziwiając kunsztem XIX-wiecznej wiedzy inżynierskiej. Genialne rozwiązanie polegało na wybudowaniu na trasie kanału śluz i pochylni, które niwelują różnicę poziomów wody o około 100 metrów.

Podsumowanie:

Jeziorak mieliśmy okazje zobaczyć z wielu ciekawych zakątków, choć nie tak często jak przed kilkoma laty. Obecnie jego linia brzegowa jest dość mocno zabudowana przez przystanie wodne, kluby jachtowe, bazy noclegowe i lokalną gastronomię, przez co przejazd blisko tafli jeziora jest niemożliwy. Jeziorak, to jednak nie tylko główny akwen, to także masa innych przeuroczych jezior i zatok, które zasługują na chwilę uwagi. Odpoczynek w tych malowniczych miejscach z pewnością zaciekawi niejednego turystę, szukającego spokoju z dala od cywilizacji.
GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Statystyki naszej wycieczki:

Dystans: 96 km
Czas jazdy z postojami: 13h15min
Prędkość jazdy: 15-22 km/h
Miejsce rozpoczęcia wycieczki: Stacja PKP Ząbrowo
Miejsce zakończenia wycieczki: Stacja PKP Iława Główna

Ślad GPS oraz mapa wycieczki

Trasa zrealizowana na mapie Jeziorak i okolice Kanału Elbląskiego 1: 60 000 wyd.Eko-Kapio.pl

Rodzaj podłoża:
Rzadko uczęszczane drogi asfaltowe i gruntowe oraz leśne dukty
Do realizacji trasy najbardziej polecamy rower trekkingowy lub turystyczny


Wycieczkę prowadzili wspólnie:

Krzysztof Kochanowicz & Maciej Pochylski [GR3miasto]

Wycieczkę wspierali:
Dariusz Ziółkowski i współtowarzysze [Iławska niezależna grupa rowerowa]

Podsumowanie:

Dziękujemy wszystkim za wspólną wycieczkę i zapraszamy na kolejne nasze wypady !
Mamy co chwilę nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie, czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas! Zabierz więc rodzinę, znajomych, albo po prostu przyjedź by poznać nowe osoby.

Przeczytaj inne relacje z wycieczek rowerowych nad wodę:

1. Jezioro Głęboczko w Gminie Przywidz
2. Bagniste rejony Jeziora Otomińskiego
3. Jeziorka i mokradła w okolicach trójmiasta
4. Jeziora Zaborskiego Parku Krajobrazowego
5. Jeziora Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego

...i wiele innych na stronie Grupy Rowerowej 3miasto.

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych!
O naszych inicjatywach, rajdach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Organizujemy nie tylko wypady rowerowe. Przez cały rok kalendarzowy wybieramy się także na wędrówki piesze, marsze Nodric Walking, spływy kajakowe. A w zależności od sezonu: różnego rodzaju sporty wodne, rolki, łyżwy, narty, snowboard. Jeśli zaś chcesz regularnie otrzymywać od nas wszelkie newsy, możesz napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi wydarzeniami. Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com
Też przeżyłeś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę?
Podziel się wrażeniami z innymi, napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (23)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.