Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych!
Szlak dydaktyczny dla rodzin z dziećmi w Leśnej Hucie

Szlak dydaktyczny dla rodzin z dziećmi w Leśnej Hucie

11 grudnia 2018

Wokół Leśnej Huty, maleńkiej osady położonej nieopodal Czarnej Wody, powstał nowy szlak dydaktyczny, którego tematem przewodnim jest ochrona środowiska wodnego. Ścieżka jest jednokierunkową pętlą o długości ok. 18 km, rozpoczynającą się i kończącą przy Harcerskiej Bazie Obozowej "Leśna Stacja". Trasa wyznakowana została kolorem niebieskim zgodnie z instrukcją znakowania szlaków turystycznych PTTK. Szlak adresowany jest głównie do miłośników turystyki pieszej, jednak trasa w większości wiedzie szerokimi i równymi duktami leśnymi, dlatego przebyć ją można także rowerem. Utrudnieniami są jedynie dwie kładki, przez które bicykl trzeba będzie przenieść.

Szlaki łącznikowe Kościerzyna-Wdzydze i Wdzydze-Lipusz

Szlaki łącznikowe Kościerzyna-Wdzydze i Wdzydze-Lipusz

7 grudnia 2018

Wdzydzki Park Krajobrazowy to przepiękny obszar wiecznie zielonych lasów, w które warto zagłębić się o każdej porze roku, a szczególnie teraz - późną jesienią, gdy za oknem jest już szaro, buro i ponuro. Chcąc podsumować wszystkie wcześniej przejechane szlaki rowerowe tego obszaru dodaję do listy dwa ostatnie łączniki z Kościerzyny do Wdzydz oraz z Wdzydz do Lipusza. Oba są dobrze oznakowane w terenie i w większości wiodą z dala od wzmożonego ruchu drogowego. Połączenie ich w jeden ciąg pozwala ułożyć bardzo ciekawą trasę na cały dzień "kręcenia".

Z kamerą wśród lokomotyw Muzeum Kolejnictwa

Z kamerą wśród lokomotyw Muzeum Kolejnictwa

3 grudnia 2018

W Kościerzynie znajduje się największe muzeum parowozów i lokomotyw, które spotkać można było na polskich torach w minionym wieku. Łącznie w ekspozycji znajduje się ponad czterdzieści jednostek taboru kolejowego. To właśnie tutaj zatrzymał się czas dla najlepszych tradycji polskiego kolejnictwa. W tym historycznym miejscu powracają wspomnienia z niezwykłych i bogatych dziejów dróg żelaznych w Polsce. Zwiedzanie kolejowej ekspozycji to z pewnością ciekawa forma spędzenia wolnego czasu poza domem z rodziną. Po sezonie nie ma tu tłumów i swobodnie można robić zdjęcia bez przypadkowych gości w tle. Z Trójmiasta do Kościerzyny mamy raptem godzinę drogi samochodem lub pociągiem. Wycieczka rowerowa zajmie nam natomiast cały dzień. Możemy ją jednak rozłożyć, tak że pół trasy pojedziemy na dwóch kółkach, a wrócimy pociągiem. Wybór należy do was.

Ostatnie wiatraki na Żuławach Malborskich

Ostatnie wiatraki na Żuławach Malborskich

30 listopada 2018

Żuławy Malborskie to kraina obfita w różnego rodzaju zabudowania, które swój rozwój zawdzięczają osadnictwu holenderskiemu. Wybierając się na wycieczkę nadal można spotkać tu wiele pięknie rzeźbionych domów, a wśród nich domów podcieniowych. Jednak tym razem nie one były celem naszej wizyty, a ostatnie dwa wiatraki. Chcąc poznać ich historię warto wycieczkę połączyć z wizytą w Żuławskim Parku Historycznym.