• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Jazda rowerem zimą. Czy to bezpieczne i wygodne?

Joanna Karjalainen
23 listopada 2022, godz. 06:00 
Opinie (120)
Rower zimą - czy to dobry pomysł? Jak zwykle odpowiedź brzmi: to zależy. Rower zimą - czy to dobry pomysł? Jak zwykle odpowiedź brzmi: to zależy.

Jak co roku zima zaskoczyła kierowców. Czy rowerzyści też są zdziwieni, że pod koniec listopada spadł śnieg? Wielu zaprawionych w boju, całorocznych użytkowników jednośladów w porę przygotowało siebie i rower do gwałtownej zmiany pogody. Czy jest już za późno, żeby rozpocząć rowerowe przygotowania do zimy?Czy jeździsz rowerem w trakcie śnieżnej zimy?

Choć na drogach rowerowych w okresie zimowym jest zdecydowanie mniejszy ruch, to nie ustaje on zupełnie. Mróz i śnieg nie są przeszkodą dla wielu rowerzystów, którzy wiedzą, jak odpowiednio przygotować zarówno siebie, jak i swój jednoślad i kontynuować dojazdy do pracy rowerem.

Nierzadko okazuje się, że choć w zimowych warunkach rowerem jedzie się wolniej niż zwykle, to i tak idzie nam to sprawniej niż wtedy, gdy korzystamy z samochodu czy komunikacji miejskiej. Auto trzeba przecież odśnieżyć, potem wystać swoje w korkach. Czekanie na spóźniony autobus też nie należy do najprzyjemniejszych. Czy rower jest dobrą alternatywą na zimę?

Jak to zwykle bywa, odpowiedź brzmi: to zależy. A więc: od czego?

Po pierwsze: rowerZdecydowanie niedobrym pomysłem na śnieżne warunki będzie wyciągnięcie z domu roweru szosowego lub miejskiego na oponach bez bieżnika. Bezpieczeństwo przede wszystkim! Rower górski o oponach z bardziej agresywnym bieżnikiem powinien dać sobie radę w śniegu. Możemy też przemyśleć zmianę opon na typowo zimowe, ze specjalnymi metalowymi wkrętami, które zapewnią nam dodatkową przyczepność na śliskim podłożu.

Pamiętajmy, aby do jazdy po śliskim podłożu spuścić trochę powietrza z opon. Dzięki mniejszemu ciśnieniu, większa powierzchnia opony będzie przylegać do podłoża, a przez to również zwiększy się nasza przyczepność. Oczywiście, także tutaj należy zachować umiar i szukać złotego środka, ponieważ na "flaku" też nie będzie jeździć nam się dobrze, a co więcej, w dłuższej perspektywie czasu zniszczymy oponę i całe koło.

Jeżeli używamy swojego jednośladu w zimowych warunkach, nie zapomnijmy o doglądaniu jego stanu technicznego. Niestety ani wilgoć, ani sól drogowa nie sprzyjają utrzymaniu naszego roweru w doskonałym stanie. Dobrym pomysłem będzie regularne czyszczenie roweru i smarowanie napędu. Te czynności pomogą naszemu pojazdowi przetrwać do wiosny w jak najlepszej kondycji. Po zimie nie zapomnijmy odwiedzić serwisu rowerowego - być może pewne elementy roweru trzeba będzie dokładnie wyczyścić albo nawet wymienić.

Po drugie: umiejętnościJeżdżąc po ośnieżonych drogach rowerowych należy zachować wzmożoną czujność. W zachowaniu komfortu jazdy nie pomagają także ograniczona widoczność, zmarznięte palce u dłoni, ciągłe pociąganie nosem i konieczność intensywnego manewrowania kierownicą, aby zachować tor jazdy. Jeśli jesteśmy kompletnymi nowicjuszami w jeździe rowerem po śniegu, dobrze byłoby, abyśmy swoje pierwsze kroki stawiali wtedy, kiedy mamy czas na spokojną naukę i obycie się z nowymi okolicznościami, a nie wówczas, gdy pędzimy do pracy w godzinach szczytu. Jazdę rowerem po śniegu można opanować, ale wymaga to szczypty cierpliwości.

Zimą na dojazd rowerem do celu należy zarezerwować sobie nieco więcej czasu niż zwykle. Tylko spokój może nas uratować! Na oblodzonej drodze nie będzie niczym nowym, jeśli skręcając kierownicę wciąż będziemy jechać na wprost... Tego typu manewry dobrze przećwiczyć na spokojnie.

2021: Drogi rowerowe w Gdańsku będą odśnieżane

Sprzęt do odśnieżania dróg rowerowych w Gdańsku. Sprzęt do odśnieżania dróg rowerowych w Gdańsku.

Po trzecie: wyposażenieWspominając o wyposażeniu siebie i roweru na zimowe dni, chciałoby się zacząć od rękawiczek i ciepłych skarpetek. Te elementy jednak same bardzo skutecznie o sobie przypomną w razie gdy się zagapimy i wyjdziemy bez nich z domu. To, na co warto zwrócić szczególną uwagę, to oczywiście kask. Jeśli już mamy się przewracać i ślizgać, naprawdę lepiej zrobić to w kasku niż bez niego.

Co poza tym? O tym, że oświetlenie roweru może nawet uratować nam życie, pisaliśmy na łamach portalu już wielokrotnie. Mniej górnolotnie - dobrze oświetlony rower to również oszczędność nerwów, zwłaszcza na przejazdach rowerowych, gdzie kierowcy aut muszą w porę nas zauważyć. Pamiętajmy, że pod koniec listopada i w grudniu przez większość doby jest ciemno, a dni bywają ciemnoszare - to naprawdę nie sprzyja temu, abyśmy byli widoczni na drodze. Jeśli to możliwe, pomóżmy sobie również wybierając jaskrawe kolory odzieży rowerowej.

Jeśli nie rower, to co? Pomysły na zimowe aktywnościPo czwarte: nasze samopoczucieJazda rowerem podczas zimy może być przyjemna, a w każdym razie przyjemniejsza niż podróżowanie zatłoczonym autobusem albo stanie w korku w samochodzie. Podobnie jak w każdej innej porze roku, rower nie stoi w korkach, nie musi szukać miejsca do zaparkowania ani składać kosztownych wizyt na stacji benzynowej. Niemniej, niech wyznacznikiem będzie nasze samopoczucie.

Rower a przeziębienie. Kiedy lepiej zostać w domu?Jeżeli jazda rowerem zimą to dla nas walka o przetrwanie, może warto odpuścić, na spokojnie nauczyć się radzenia sobie w zimowych warunkach na jednośladzie, ale codzienne dojazdy do pracy rowerem odłożyć na kolejny rok? Większość z nas ma wystarczająco dużo stresu związanego z codziennym życiem, żeby dokładać sobie kolejny element do tej układanki. Choć jazda rowerem może być źródłem ogromnej satysfakcji, nie jest jedyną drogą do tego, abyśmy czuli się fajnie i dobrze. Wybierzmy mądrze i z troską o samych siebie.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (120)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Polish Bike Tour 2023

zawody / wyścigi

Znajdź trasę rowerową

Forum