• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowe prawa dla rowerzystów, podpisane przez Prezydenta RP

Krzysztof Kochanowicz
24 kwietnia 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Bezpieczeństwo na polskich drogach rowerowych
Nowy przepis wprowadza m.in. możliwość jazdy rowerzystów obok siebie, gdy nie przeszkadza to innym użytkownikom drogi. Nowy przepis wprowadza m.in. możliwość jazdy rowerzystów obok siebie, gdy nie przeszkadza to innym użytkownikom drogi.

W Wielki Piątek Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski, podpisał zmiany w Prawie o Ruchu Drogowym, które niebawem wejdą w życie. Nowe przepisy będą nie tylko korzystniejsze dla rowerzystów, ale i samych kierowców. Jak podkreśla koordynator ogólnopolskiego projektu "Miasta dla rowerów" - Marcin Hyła - to historyczny moment, bo ta ustawa bardzo dużo zmienia i na pewno przyczyni się do rozwoju naszych miast".



Nowe, korzystne prawa dla rowerzystów:

Jedną z najważniejszych zmian było jednoznaczne określenie pierwszeństwa rowerzystów jadących drogą rowerową wzdłuż drogi głównej, nad samochodami skręcającymi w drogę podporządkowaną oraz z niej wyjeżdżającymi. Polska, jako jedyny kraj w Europie, miała bardzo niejednoznaczne przepisy w tym zakresie, co w praktyce było powodem wielu niebezpiecznych kolizji.

Poprawie bezpieczeństwa służyć ma także możliwość jazdy środkiem pasa ruchu tuż przed skrzyżowaniem. Zasada ta będzie obowiązywać, gdy nie ma wydzielonej drogi rowerowej, a z danego pasa ruchu można jechać w więcej niż jednym kierunku. Takie rozwiązanie z pewnością zapobiegnie niebezpiecznemu dla rowerzystów wyprzedzaniu w obrębie jednego pasa ruchu. Wcześniej bardzo często dochodziło do sytuacji, gdy rowerzysta, który jechał prosto, był wyprzedzany przez samochód, który następnie skręcał w prawo, zajeżdżając tym samym drogę rowerzyście. Analogicznie sytuacja będzie wyglądała na rondach. Tu również, po wejściu w życie nowelizacji, rowerzysta będzie mógł całe rondo przejechać środkiem swojego pasa. Dzięki temu uniknie się wyprzedzania rowerów przez auta, co w ruchu okrężnym bywa szczególnie niebezpieczne.

Jazdę rowerzystom ma ułatwić również dopuszczenie wyprzedzania wolno jadących aut np. w korku z ich prawej strony. Taką możliwość przewidują przepisy ruchu drogowego obowiązujące w wielu państwach europejskich (m.in. Holandii, Niemczech czy Danii) i promują w ten sposób rower, jako przyjazny dla środowiska pojazd, dając mu przewagę nad samochodem w warunkach wielkomiejskiego zatłoczenia ulic.

Kolejna nowelizacja mówi o możliwości jazdy rowerzystów obok siebie, o ile nie utrudni to ruchu. Zmiana ta pozwala legalnie organizować treningi kolarskie (do tej pory kolarze w peletonie łamali przepisy) oraz zezwala na jazdę turystyczną obok siebie na rowerach po pustej, bocznej drodze, gdzie i tak nikomu to nie przeszkadza. Daje też możliwość asekurowania jadących rowerem dzieci przez rodziców.

Nowelizacja dopuszcza przewóz dzieci w powszechnie dostępnych na rynku przyczepach rowerowych oraz stosowanie w rowerach opon zimowych z trwale w nich umieszczonymi elementami przeciwślizgowymi. Przyczepki do przewozu dzieci są bezpieczniejsze niż foteliki mocowane na rowerze, a dostępne na rynku opony rowerowe z kolcami są bezpieczne dla użytkownika, nie niszczą nawierzchni ze względu na znikomą masę rowerzysty i mały moment obrotowy kół roweru, a w warunkach zimowych znacznie poprawiają przyczepność.

Ustawa wprowadza także szereg innych udogodnień, takich jak możliwość jazdy chodnikiem w przypadku złych warunków pogodowych, czy śluzy rowerowe na jezdni, które poprawiają widoczność i będą umożliwiać bezkolizyjny skręt w lewo.

Regulacja wprowadza również nowe definicje roweru i wózka rowerowego. Oznacza to, że na ścieżkach rowerowych mogą poruszać pojazdy nieprzekraczające 90 centymetrów szerokości, czyli rowery, wózki rowerowe, a nawet jednoosobowe riksze.

Opinie (144) 10 zablokowanych

  • no to macie już prawa (3)

    a co z obowiązkami.. kiedy zaczniecie przeprowadzać rower przez przejścia dla pieszych? kiedy obowiązkowe ubezpieczenie OC w przypadku kolizji z pojazdem?
    moralność kalego rowerzystów poraża.... cieszcie się dalej, Bronek dał małpom rower

    • 6 11

    • Juz chcialam sama zaproponowac wątek o OC. (1)

      To konieczność, chociaz do kieszeni cięzko jest sięgnąć. Taka regulacja powinna równiez zaistniec.

      • 2 7

      • Ja proponuje zwiekszyc twoja składke zdrowotna ze wzgledu na chorniczny brak logicznego myslenia

        • 3 2

    • dlaczego obrażasz ludzi, którzy korzystają ze swoich praw?

      rowerzysta stwarza minimalne zagrożenie, ale naraża się na istotne ryzyko generowane przez kierowców. może jeszcze zaproponujesz pieszym wykupywanie obowiązkowego OC?

      twoje propozycje gotów jestem poważnie rozważyć o ile zaczniesz poważnie rozważać wprowadzenie zakazu parkowania samochodów na chodnikach.

      • 9 0

  • drogi są a rowerzyści na ulicy (2)

    Proponuję umieszczanie większej ilości informacji na temat obowiązku korzystania przez rowerzystów z dróg dla rowerów. Miasto inwestuje olbrzymie pieniądze w tworzenie ścieżek rowerowych, a na ulicach i tak pełno rowerów, przykładem niech będzie tu ul. Wielkopolska w Gdyni gdzie notorycznie spotyka się rowerzystów, choć przy tej drodze prawie na całej jej długości jest ścieżka, najbardziej bulwersuje mnie to, iż przejeżdżająca obok nich policja nawet nie raczy zwrócić im uwagi, a przepisy (kodeks drogowy ) stanowią jednoznacznie:
    Art. 33.
    1. Kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

    • 8 8

    • ten zły przepis właśnie ma być zmieniony (1)

      i ma być tak:
      Art. 33.
      1. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

      • 2 0

      • mozna go zmienić jeszcze w inny sposób

        rowerzysta nie ma obowiązku korzystania z części chodnika wygospodarowanej dla niego drogi pieszo/rowerowej jeśli jakość tego udogodnienia nie spełnia minimalnych kryteriów jakości

        (wg. GDDKiA dotyczy to 80% tzw. dróg dla rowerów w Polsce) (por chociażby pas wymalowany dla rowerzystów na ulicy Morskiej w Gdyni)

        Rowerzyści na jezdni na terenie zabudowanym przyczyniają się do zwiększenia uwagi kierowców i podnoszą bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg

        • 4 1

  • Niestety ale Polacy niedorosli ani do jazdy samochodem 1500pijanych kieroców w 3dni świąt (2)

    150zabitych i 300wypadków do poniedziałku rano liczy się jeszcze zwiększą.
    Nie dorośli do jazdy rowerem niestety ale szaleją na nich wszędzie i nieprzestyrzegaja zadnych przepisów, piesi tak samo chodza gdzie cha ulica droga rowerowa itp wszyscy maja jedną cechę wspólna nienawidzą wszystkich dookoła.A to dlatego ze pirat drogowy potem wsiada na rower i zachowuje sie dokładnie tak samo co w aucie.Naturalnie nie wszyscy ale 70-80% ta i tak za wiele!!
    I proszę wskazać w którym na świecie kraju jest obowiązkowe OC dla rowerzystów? To juz jest naprawdę kpina ludzi co takie brednie wypisują..
    A wystarczy jeden przepis który stosują zagranicą bądź uprzejmy na drodze,chodniku,czy innych wokoło..

    • 5 2

    • Jak wielmożny pan spowoduje wypadek poruszając się po jezdni (1)

      to kto ma zapłacić ??

      • 1 0

      • Słuszna uwaga ! ! !

        Rowerzyści powinni mieć OC. Dodatkowo na skuter powinno być prawo jazdy a nie dowód osobisty.

        • 0 1

  • Z poniższych wypowiedzi że rowerzyści chcą być świętymi krowami (1)

    a są bezmuzgowcami. Budujemy ścieżki rowerowe nie po ty by były a tak sobie ale po to by po nich poruszali się rowerzyści, jak widać jest on potrzebny bo rowerzyści nie potrafią czytać ze zrozumieniem i nie potrafią przestrzegać przepisów.

    Art. 33.

    1. Kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

    1a. W razie braku drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z pobocza, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 5, a jeżeli nie jest to możliwe - z jezdni.

    Więc panowie rowerzyści weźcie pod uwagę że jednak możecie być karani .

    Jeżeli komuś nie odpowiada jazda po ścieżce rowerowej to niech idzie sobie pojeździć na tor rowerowy.

    • 10 5

    • jeśli jakiś inżynier przygłup buduje drogę rowerową z 90 stopniowymi łukami o złej szerokości i przejazdy z 5 cm krawężnikami niech lepiej odda dyplom i spada z państwowej posady nienawidzę uszczęśliwiania na siłę artykuł 33 to wielki idiotyzm bo nie bierze pod uwagę tzw polskiego elementu czyli totalnego niechlujstwa brakoróbstwa i zwyczajnej tandety przetargi na roboty budowlane ustawia pod najtańsze firmy to i jakość jest do d... możemy być karani ale nie jesteśmy jak widać drogówka wie najlepiej z jakimi absurdami prawnymi mamy w PL do czynienia mogę na chodniku z 20 cm dziurami postawić znak C13 i co rowerzysta ma się zabić byle bzdurny przepis nr 33 był przestrzegany poza prawem jest jeszcze logika i zdrowy rozsądek widziałeś pobocze na DK20 ciuliku ujedziesz 50 km po tych kamyczkach?W Polsce tzw przepisy to najczęściej tylko zalecenie

      • 0 0

  • BEZEDURA

    Zawsze boimy się zmian . Na całym świecie rowerzyści jeżdżą po ulicach i nikomu pupa nie pęka . Tylko u nas najlepiej żeby zlikwidować ścieżki rowerowe , potem przejścia dla pieszych a na koniec każdemu przedstawicielowi handlowemu dać Porsche z taranem z przodu . Tylko w wolnych chwilach przy piwku będziemy opowiadać , jak to w Europie jest kulturalnie , kierowcy uprzejmi a ludzie uśmiechnięci . Polskie , buraczane piekło .

    • 4 5

  • A obowiązek zsiadania z roweru na przejściu dla pieszych?

    To jest bzdurny przepis i powinno się go usunąć. Martwy przepis niczemu nie służy, a w szczególności poszanowaniu prawa.

    • 7 5

  • Ku przestrodze...

    Popieram wszystkich lubiących relaks na rowerach, ale nie trawie tych DEBILI pędzących po trasach rowerowych majacych w d...mnie jako pieszego (z dzieckiem),nie zwalnających przy przejściach dla pieszych!!!Pozatym-
    drogi rowerowe są dla wszystkich DZIECI,młodzieży,i osób starszych-więc apeluje o więcej wyobrażni!!!

    • 7 0

  • Sprzedawajcie samochody!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • 2 0

  • piesi z drogi i won na pobocza tak chce Prezydent RP

    .............

    • 0 2

  • pytanie do rowerzystów (1)

    gdy jadąc ulicą chcę skręcić w lewo i jest wydzielony pas dla skręcających w lewo to na tym pasie muszę jechać przy jego prawej czy lewej stronie? Dzięki

    • 1 0

    • Wg nowych przepisów

      powinieneś jechać środkiem tego pasa. Jest to bezpieczniejsze gdyż nie naraża cię na wyprzedzenie w obrębie skrzyżowania. Po przejechaniu skrzyżowania oczywiście powinieneś zjechać do prawej i umożliwić wyprzedzenie jadęcemu za tobą.

      • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Znajdź trasę rowerową

Forum