• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Autobus dla rowerzystów wraca do tunelu pod Martwą Wisłą

Kamil Gołębiowski
14 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Dodatkowo do ośmiu miejsc w autobusie, dostępna będzie rowerowa przyczepa mieszcząca kolejnych 20 jednośladów. Dodatkowo do ośmiu miejsc w autobusie, dostępna będzie rowerowa przyczepa mieszcząca kolejnych 20 jednośladów.

Tydzień szybciej niż w zeszłym roku wrócą autobusy sezonowe. Będzie nimi można pojechać z rowerem przez tunel pod Martwą Wisłą zobacz na mapie Gdańska, do zoo w Oliwie zobacz na mapie Gdańska oraz na Westerplatte zobacz na mapie Gdańska.



Jak zorganizować przeprawę rowerową przez Martwą Wisłę?

Od soboty 21 kwietnia ruszą trzy autobusowe linie sezonowe w Gdańsku. Ta dobra wiadomość dla pasażerów oznacza, że będzie można o ponad tydzień szybciej niż rok temu dojechać autobusami przyspieszonej linii 606 z Dworca Głównego na Westerplatte, dodatkową linią 622 z Oliwy do zoo, a także przewieźć rower tunelem pod Martwą Wisłą, korzystając z linii 658. Wszystkie linie funkcjonować będą do odwołania.

Jesienią zeszłego roku pasażerowie z rowerami przeżyli nieprzyjemną niespodziankę, gdy bez wcześniejszego ostrzeżenia ich autobus "zniknął", a oni zostali na przystankach. Nie wolno im było również przejechać tunelem.

Czytaj więcej
: Autobus dla rowerzystów zniknął do marca


Linia rowerowa (dawniej 258) zmienia numer na 658



Nowa linia będzie funkcjonować w relacji Stadion Energa Gdańsk zobacz na mapie Gdańska - Ku Ujściu zobacz na mapie Gdańska, tak samo jak linia 258 w roku ubiegłym. W dni powszednie kursować będzie przez cały dzień. W szczytach (w godz. 6-9 oraz 14-17) co 20 minut, poza szczytem co 40 minut. W soboty, niedziele i święta w godz. 10-19 co ok. 20-25 minut.

Obowiązuje na niej taryfa zwykła, co oznacza, że rowerzyści płacą tylko za siebie, a rower jedzie bezpłatnie. Na linii kursować będzie autobus przystosowany do przewozu rowerów: maksymalnie pojedzie nim osiem jednośladów. Sześć zawieszonych w pionie na specjalnych wieszakach i opcjonalnie kolejne dwa rowery na stojąco, jeżeli będzie wystarczająco miejsca. Pojazd będzie wyposażony w przyczepę, w której dodatkowo będzie mogło pojechać dwadzieścia rowerów.

Linia rowerowa w Gdańsku pozostanie tylko jako sezonowa



Sezonowa "linia rowerowa" funkcjonująca przez tunel pod Martwą Wisłą pod numerem 658, zastąpiła kursujący wcześniej w stałym rozkładzie autobus linii 258. Dlaczego?

- Zmiana ta została poprzedzona kilkumiesięczną obserwacją napełnień na linii 258 w miesiącach jesiennych, zimowych i na przedwiośniu. Zainteresowanie linią od października do marca było niewielkie. Przez cały dzień bywały kursy bez ani jednego pasażera, a sporadycznie zdarzało się zaledwie kilkoro pasażerów z rowerami. Nie było więc ekonomicznego uzasadnienia dla utrzymywania linii 258 w takim kształcie, stąd decyzja o zmianie linii na sezonową. Zaoszczędzone w ten sposób środki finansowe wzmocniły połączenia autobusowe w innych rejonach miasta - wyjaśnia Sebastian Zomkowski, zastępca dyrektora ZTM ds. przewozów.
W praktyce oznacza to, że przejazd z rowerem nadal będzie zależał od dostępności autobusów i wiązał się z kosztami, podczas gdy przejazd tunelem dla kierowców samochodów pozostanie bezpłatny oraz możliwy bez sezonowych przerw i oczekiwania na transport.

Pojawia się natomiast pewna nadzieja na korzystną zmianę. Tunel pod Martwą Wisłą nie okazał się wystarczającym rozwiązaniem ani dla mieszkańców, ani dla turystów. Z tego względu miasto Gdańsk jest zainteresowane ponownym uruchomieniem przeprawy promowej i złożyło zapytanie ofertowe.

W zależności od zaoferowanych warunków może ono, choć nie musi, zakończyć się wyłonieniem wykonawcy. Jednostka wodna powinna być zdolna przetransportować jednorazowo 10-20 pieszych oraz 5-10 rowerów. Rozważane są dwa warianty trasy:

  1. Nabrzeże Zbożowe - Twierdza Wisłoujście - Nabrzeże Zbożowe
  2. Nabrzeże Zbożowe - Twierdza Wisłoujście - Westerplatte - Latarnia Morska - Nabrzeże Zbożowe

Prom funkcjonowałby od 1 maja do 31 października. W maju, czerwcu, wrześniu i październiku w dni robocze przewiduje się wykonanie 13 rejsów co 60 minut (w godz. 7-19), zaś w soboty, niedziele i święta 30 rejsów w ciągu dnia.

Schemat trzech sezonowych linii autobusowych, które uruchomione zostaną w sobotę 21 kwietnia. Sezonowa linia rowerowa 658 zastępuje dawną 258, która była początkowo planowana jako całoroczna. Schemat trzech sezonowych linii autobusowych, które uruchomione zostaną w sobotę 21 kwietnia. Sezonowa linia rowerowa 658 zastępuje dawną 258, która była początkowo planowana jako całoroczna.

Dodatkowo wracają, znane z poprzednich sezonów zarówno mieszkańcom Gdańska, jak i przyjezdnym, sezonowe linie autobusowe do zoo i na Westerplatte.



Zmiany na linii 606 na Westerplatte

Funkcjonuje na trasie Wały Piastowskie (dworzec PKP) zobacz na mapie Gdańska - Westerplatte zobacz na mapie Gdańska, w dni powszednie w godz. 10-14, a w dni wolne od pracy w godz. 10-18. Na trasie linii obowiązywać będzie ograniczona liczba przystanków: "Wały Piastowskie", "Dworzec Główny", "Brama Wyżynna", "Ku Ujściu"(n/ż), "Twierdza Wisłoujście"(n/ż), "Przystań Żeglugi", "Westerplatte". Pojazdy będą kursować z częstotliwością co 80 minut, niezależnie od dnia i godziny.

Linia 622 z Oliwy zobacz na mapie Gdańska do ZOO zobacz na mapie Gdańska

Linia będzie funkcjonować w relacji Oliwa Pętla Tramwajowa - Oliwa ZOO, w dni powszednie oraz weekendy i święta w godz. 9-19, na stałej trasie, tj.: Oliwa Pętla Tramwajowa - Spacerowa - Oliwa zoo. Na trasie przejazdu będą obowiązywać wszystkie istniejące przystanki. W dni powszednie kursować będzie w godz. 9-19, co około 30 minut. W soboty, niedziele i święta będzie można korzystać z tej linii w godz. 9-19, co 20-30 min.

Dlaczego linia sezonowa dla rowerzystów w Gdańsku szybciej?



W 2017 r. linie sezonowe ruszyły 29 kwietnia - skąd szybszy start w tym roku?

Wynika to z popytu na te linie oraz dobrej pogody, jakiej spodziewamy się w kwietniu - odpowiada Jerzy Dobaczewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.
Koniec kursowania zależny od aury

Wszystkie linie sezonowe będą funkcjonować w 2018 r. do odwołania.

- Pogoda lubi nam płatać figle, dlatego zachowaliśmy możliwość podjęcia w terminie późniejszym decyzji o zawieszeniu funkcjonowania linii sezonowych - tłumaczy Jerzy Dobaczewski.
Szczegółowe rozkłady jazdy dla linii sezonowych dostępne będą w przyszłym tygodniu na stronie internetowej ZTM.

Opinie (244) 3 zablokowane

  • Pe.ały

    Niech zakładają getry i zapierd... na około...

    • 1 0

  • Nie widzę problemu..

    Jak byłem młody to nie ważne czy na Kaszuby czy na Westerplatte rowerem byłem w stanie dojechać wszędzie sam . Po co wychodzić na rower skoro wrzucamy go na autobus xP leniwi jesteście

    • 2 0

  • rowerzystom trzeba pozwolić jeżdzic wszędzie gdzie chcą

    szczególnie na światłach przed ciężarówkami, torami przed tramwajem oraz pendolino, w tunelu bez świateł i sygnałów, skakać z mostu na asfalt, na pasie przed lądującym samolotem. Bo jak władze nie mogą to może pan Darwin pomoże pozbyć się tych degeneratów.

    • 1 0

  • A

    A ja głupi myślałem że rower kupuje się żeby na nim jeżdzić-a okazuje się że po to żeby go przewozić z miejsca na miejsce.

    • 0 0

  • Ten buc Dobaczewski nadal na stołku?

    • 0 0

  • czas załadunku

    Przyczepa na rowery jest niby OK, ale jak osoby bez doświadczenia i odrobiny gibkości zabiorą się za ładowanie rowerów, to będzie trwało wieki, a i rower może spaść. Z drugiej strony słabo widzę konieczność zaangażowania kierowcy w załadunek. Jak jeden człowiek ma załadować 20 rowerów w kilka minut, w upalny dzień, nie spocić się, sprzedawać bilety pasażerom czystymi rękoma i w pachnącej koszuli i jeszcze skupić się na bezpiecznej jeździe, kiedy mu pot kapie z czoła?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Znajdź trasę rowerową

Forum