• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Szlaki i ścieżki w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Krzysztof Kochanowicz
30 września 2008 (artykuł sprzed 14 lat) 

W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym każdy rowerzysta znajdzie coś dla siebie. Potencjał naszych lasów to niezliczona liczba kombinacji ciekawych tras zarówno dla początkujących jak i wyczynowych rowerzystów.Nie sposób jednak opisać wszystkich tras. Dlatego wybierając się na przejażdżkę dobrze jest zaopatrzyć się w mapę lub przewodnik; najlepiej lokalnego wydawnictwa. W turystyce krajoznawczej Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego najlepiej sprawdzają się publikacje EkoKapio.
Układając wycieczkę wycieczkę warto wziąć pod uwagę nie tylko oznakowane szlaki rowerowe, ale także piesze, czy po prostu ścieżki leśne. Poruszanie się szlakami z pewnością ułatwia dotarcie do celu bez ciągłego studiowania mapy.

>>>Na szlakach pieszychWjeżdżając jednak rowerem na szlaki piesze należy pamiętać o piechurach i zachować ostrożność podczas jazdy. Szlaki piesze nie zawsze nadają się do rekreacyjnej jazdy na rowerze. Niektóre z nich są dość wymagające, przeznaczone dla bardziej "wprawionych w boju" rowerzystów. Przeszkody jakie napotkać można na szlakach pieszych to trudna nawierzchnia (grząski piach, nieraz błoto), wąskie ścieżki wiodące nieraz stromymi zboczami, poprzecinane śliskimi korzeniami. Zdarza się, że droga zagrodzona będzie zwalonymi drzewami lub zarośnięta krzakami. Z oznakowaniem jest różnie. Większość szlaków w ostatnich latach zostało poprawionych, lecz ze względu na wycinkę możemy napotkać na utrudnienia z ich odnalezieniem.

*kolor szlaku nie ma nic wspólnego z trudnością, to nie stok narciarski. Szlaki turystyki pieszej PTTK są znakowane w jednolity sposób na terenie całego kraju. Dotyczy to zarówno terenów nizinnych jak i górskich. System ten wyróżnia zasada stosowania jako oznacznika szlaku jednego z pięciu kolorów podstawowych czyli czerwonego, żółtego, niebieskiego, zielonego lub czarnego. Najbardziej znany i charakterystyczny element systemu to znak podstawowy, którym jest poziomy prostokąt, wypełniony trzema jednakowej wielkości poziomymi paskami, zewnętrznymi białymi i środkowym w kolorze szlaku.Sopockie szlaki spacerowe:

Na terenie lasów sopockich wyznakowano kilka szlaków spacerowych, których oznakowanie jest bardzo podobne do tradycyjnych szlaków pieszych, tyle, że zamiast obwódki białej stosuje się żółtą.

Więcej na ten temat w artykule pt. Sopockie Szlaki Spacerowe

>>>Szlaki rowerowe Trójmiejskiego Parku KrajobrazowegoPrzez lasy okalające trójmiejską aglomerację warto wybrać się oznakowanym kolorem niebieskim szlakiem rowerowym Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Trasa ta wiedzie od Gdańska do Gdyni i dalej do Wejherowa. Jednak to nie koniec. Trzymając się niebieskich oznaczeń, wycieczkę kontynuować można nawet do Lęborka!

+odcinki trójmiejskiej ścieżki rowerowej

1) Wejherowo - Gdynia; 43 km; trasa: Kalwaria Wejherowska, Ustarbowo, Borowo, Wyspowo, Zbychowo, Reszki, Leśniczówka Piekiełko, Zagórska Struga, Łużyce, Dolina
Marszewska, Demptowo, Gdynia Główna Osobowa

2) Gdynia - Gdańsk; 20 km; trasa: Gdynia Główna, okolice Chwarzna, granica rezerwatu przyrody "Kacze Łęgi", Leśniczówka Witomino, Karwiny, Wielki Kack, Leśniczówka Gołębiewo, Borodziej, Droga Nadleśniczych, Pachołek.

2a) Opcja odcinka gdańskiego: +8 km; Dalej trasę można kontynuować od doliny Oliwskiego Potoku rozpoczynając trasę spod Kuźni Wodnej. Szlak wiedzie w górę doliny Czystej Wody aż po Gliniastą Drogę. Następnie schodzi w dół Węglową Drogą ku dolinie Bobrów mijając po drodze Diabelski Kamień . Na zakończenie wspina się Matarniańską, a następnie Trawiastą Drogą ku Złotej Karczmie by zakończyć swój bieg przy ul.Słowackiego.

+oznakowanie szlaku

Dla łatwiejszego odnalezienia się na szlaku, prócz tradycyjnych oznakowań ustawiono tablice informacyjne z mapami i ważniejszymi rozjazdami, dzięki którym sami określając własne możliwości możemy wybrać odpowiedni wariant trasy. Pokonanie całego szlaku z Gdańska do Lęborka wymaga jednak bardzo dobrej kondycji. W końcu ponad 150 km w terenie to nie lada wyczyn!
Trasę szlaku pokonać można w obu kierunkach np.: z Wejherowa do Gdyni czy na odwrót. Jednak jadąc w przeciwnym kierunku, czyli z Gdyni do Wejherowa nie zdziwcie się jak nagle oznakowania szlaku znikną. Czyżby "znakarze" nie przewidzieli, że trasę można pokonać na odwrót? Z pewnością pierwsza opcja będzie znacznie łatwiejsza, czy to zaczniemy w Lęborku, Wejherowie czy Gdyni. Jadąc w kierunku Gdańska będziemy mieli do pokonania znacznie więcej długich zjazdów, niż w kierunku przeciwnym.>>>Inne szlaki rowerowe w okolicach Trójmiasta

1) Pętla Otomińska ; okolice Jeziora Otomińskiego; 11 km (czerwony)
2) Szlak im.Wincentego Pola ; wokół Wyspy Sobieszewskiej; 24 km (niebieski)
3) Szlak Mennonicki ; z Gdańska do Elbląga; ok.195 km (czarny)
4) Szlak Motławski ; z Gdańska do Tczewa; ok.37 km (czerwony)
5) Szlak Błękitny ; z Gdańska Osowy do Sianowa; 34 km (niebieski) często nazywany błękitną trasą rowerową

>>> W sezonie letnim warto skorzystać

1) z darmowych przewozów rowerów w składach Szybkiej Kolei Miejskiej. Co z pewnością może ułatwić zaplanowanie całodniowej wycieczki rowerowej nie tylko po Trójmieście ale i okolicach. Rozpiętość trasy trójmiejskiej SKM'ki to: Tczew-Gdańsk-Sopot-Gdynia-Wejherowo-Lębork-Słupsk.
2) Spędzając wakacje letnie w Trójmieście z rowerem, grzechem byłoby nie wybrać się na Półwysep Helski jednym z "Tramwajów Wodnych". Z Trójmiasta do Helu dopływają dwa promy zarówno z Gdańska jak i z Gdyni. Z powrotem z Helu do Trójmiasta warto wybrać się na kołach ścieżką rowerową wzdłuż Półwyspu Helskiego.

Najwięcej rowerowych relacji z przebycia różnych szlaków naszego regionu można znaleźć na stronach Grupy Rowerowej 3miasto

Parametry trasy

 • Region Trójmiasto i okolice
 • Długość trasy 50 km
 • Poziom trudności średni

Znajdź trasę rowerową

Opinie (26) 7 zablokowanych

 • ehhh te szlaki...

  Póki co w naszych lasach mamy tylko jeden porządny szlak rowerowy; ciekaw jestem kiedy powstaną następne?
  WIem, że po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym porusząć się też mozna szlakami pieszymi, jednak niektóre z nich to nie lada wysiłek.
  Osobiście okonałem większość z nich i powili zaczynam już jeździć "po własnych śladach" ;)

  • 20 4

 • z Helu do Gdyni (2)

  Właśnie korzystałem z uroków wycieczki rowerowej na trasie Hel Gdynia. Na Hel wraz z dwójką przyjaciół wybraliśmy się tramwajem wodnym l - start o 9.30 ze Skweru Kościuszki. Przez ok 1 godz. miło spędziliśmy czas w barze pod pokładem mimo że pogoda była piękna i zachęcała do opalania się na górze. Niestety turystów było tak dużo że tylko przez krótką chwilę podziwialiśmy panoramę Gdyni...na stojąco. Ścoeżka rowerowa którą jechaliśmy ciągnie się od Helu aż do Władysławowa. Oczywiście tylko w niektórych miejscach jest wyłożona kostką brukową. W znacznej większośći na odcinkach leśnych to poprostu przyjemny szuterek. Tylko jeden minus który zauważyłem. Przyjemniej by się jechało gdyby ścieżka była bardziej oddalona od jezdni....niestety miejscami poprostu jedzie się tuż przy niej. Za Władkiem ścieżka właściwie się kończy i przechodzi w polną ścieżkę potem pewien odcinek drogi to szlak turystyczny ...chyba niebieski. Ale bez większego problemu trafia się ostatecznie do Pucka. Tam bardziej intuicyjnie jeśli się nie zna trasy albo nie ma mapki...ale raczej bez problemu można dojechać do Rumi i dalej do Gdyni. Ja swoją trasę zakończyłem w Rumii. Zabrakło czasu i siły ale to wszystko jest jeszcze do powtórzenia. Całość to ok 80 km od Helu po centrum Rumii. Czas ok. 5 godz. ze średnim tempem jazdy i kilkoma przystankami na obiad i podziwianie widoków nie należy też zapomnieć o małej przerwie na uzupełnianie płynów...;). Generalnie bardzo przyjemna trasa choś dość długa....Polecam wszystkim zainteresowanym.

  ps. koszt wycieczki to bilet na tramwaj 10 PLN rower 2 PLN no i koszt dodatkowych własnych przyjemności

  • 42 4

  • Z Helu na Chełm poraz drugi

   A ja jechałem poraz drugi w tym roku z Helu do Gdańska a dokładnie na sam Chełm. Tegoroczna trasa wyniosła ponad 126km a to dlatego że we Władysławowie było trochę błądzenia w poszukiwaniu jadłodajni.
   Ścieżka jest super , bardzo urazmaicona. Mimo że jedzie się prawie przy jezdni to nie ma obawy że starnuje cię blachosmród. Może w końcu ruszy budowa ścieżki przez Mierzeję Wiślaną co by orzywiło rowerowo ten rejon, bo narazie rowerzystów turystów mozna policzyć tam na palcach

   • 2 2

  • i to jest problem w lato wciąż zapchany tramwaj wodny

   powinien pływać 2 razy częściej niestety jak zwykle to się nie opłaca

   • 0 0

 • Sopot - Kamienny Potok do Wejherowa (2)

  Wybieram się trasą Sopot Kamienny Potok do Wejherowa - trasa czerwona. Jechał ktoś? Jakieś rady? Martwią mnie jedynie przejazdy przez miasto i główne ulice - na Wielkopolskiej i później przez Chwarzno - czy się tam nie pogubię..?

  • 11 2

  • czy oby na pewno mówisz o trasie "czerwonej"?

   A moze chodzi Ci o "Trójmiejski szlak rowerowy" wiodący do Wejherowa i dalej przez TPK - w terenie oznaczony kolorem niebieskim, zaś na niektórych mapach czerwonym.
   A może cale nie chodzi Ci o szlak rowerowy tylko pieszy - Wejherowski, oznaczony kolorem czerwonym i w terenie i na mapach?
   Jak sprecyzujesz o co Ci dokładnie chodzi, o Ci pomogę, gdyż tereny te mam zjeżdżone od A do Z ;)

   • 2 1

  • Jestem pewien, że chodzi mu o czerwony szlak pieszy (zresztą wcale nie napisał, że chodzi o rowerowy :P).
   Tylko raz miałem okazję przerabiać ten odcinek, i to w przeciwnym kierunku. Szczerze mówiąc miejscami spotykaliśmy się z takim bałaganem na szlaku, że gdyby nie znajomi znający okolicę, pogubiłbym się dobre parę razy ;P Ale jeśli będziesz pilnował mapy, to powinieneś przejechać bez większych kłopotów. Poza tym może okazać się, że trasa jest w doskonałym stanie - moje doświadczenia zbierane były już jakiś czas temu.

   • 2 0

 • MAPY (1)

  a ja polecam mapki jakie są za FREEE! Można je dostać w nadleśnictwie Trójmiejskich Lasów przy ul. Polanki (nr nie pamiętam).
  Są szlaki oznakowe -żółte, czarne itp., ale są też fantastyczne nazwy takie jak: "Dolina upadłych mostów", "szlak bobra". Mapki są świetnie przygotowane i bardzo dokładne. Sa dokładne na tyle, że można przy ich pomocy odnaleźć każdy pomnik przyrody oraz starą skocznie.
  Ja się zagada z gośćmi z nadleśnictwa (a są sympatyczni - pozdrawiam) to dostanie się dodatkowe przewodniki z opisami przyrody.
  Posługując się tymi mapkami - śmigam sobie z żonką i klonami po naszych lasach i ... bardzo to nam się podoba

  • 40 5

  • Mapki, które polecasz...

   ...to dokładnie te same, o których mowa w artykule. Nasze trójmiejskie Wydawnictwo: Eko-Kapio robi je również dla Nadleśnictwa Gdańskiego, podobnie jak i przewodniki. A w ramach promocji, jako że odwiedzających u nich jest mało, dostaje się je za friko ;)

   • 3 1

 • Mapki za free. (1)

  Mapki tras rowerowych i nie tylko mozna otrzymac za darmo w informacji turystycznej przy Akwarium Gdynskim.Polecam.

  • 31 4

  • Super info!

   Na pewno skorzystam!

   • 2 0

 • dajcie jakąś mape

  • 9 3

 • mapki

  Może by tak wrzucic te mapki do netu? Pozdrawiam

  • 28 2

 • Proszę o skan :)

  Kto moglby sie podzielic posiadana mapką? Wystarczy szybki skanik i wszyscy bedziemy mogli sie cieszyc mapkami :D

  • 10 2

 • Mapy

  Mapa Turystyczna Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku:
  http://mapa.gdansk.lasy.gov.pl/appMapa.aspx

  • 17 7

 • wycieczki po okolicach trojmiasta

  brakuje strony internetowej gdzie emeryci mogliby wspolnie organizowac wycieczki po trojmiejskim parku krajobrazowym i okolicach.jestem do dyspozycji do organizazcji takiej akcji.part.

  • 25 3

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Polish Bike Tour 2023 Wschód 1000 / Maraton Rowerowy Gdańsk - Sanok

zawody / wyścigi

Rowerowy Potop AZS

519 zł
rajd / wędrówka

XXV Jubileuszowy Pomorski Wielki Przejazd Rowerowy (oraz rolkowy, deskorolkowy, hulajnogowy...) (4 opinie)

zlot, rajd / wędrówka

Znajdź trasę rowerową

Forum