Kręć kilometry dla Gdańska i zdobywaj nagrody

W poniedziałek, 13 września rozpocznie się już 9. już edycja gry rowerowej "Rowerem do szkoły i pracy. Kręć kilometry dla Gdańska". Zapisy jeszcze trwają. Warto się przyłączyć, bo za udział można otrzymać atrakcyjne nagrody. Co istotne, zbierać punkty można nie tylko na rowerze, ale także na hulajnodze, deskorolce i rolkach. Tegoroczna edycja potrwa do 12 listopada. Impreza zbiega się z corocznym Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu.Tegoroczna edycja "Kręć kilometry dla Gdańska" jest już 9. edycją imprezy, która z roku na rok przyciąga fanów jazdy na dwóch kółkach i skłania coraz więcej osób do przemieszczania się po mieście alternatywnymi środkami transportu.

Ostatnia edycja imprezy pokazała, że wielu mieszkańców Gdańska do pracy czy szkoły wybiera rower, hulajnogę czy nawet rolki i deskorolkę. Powodem ubiegłorocznej rekordowej frekwencji była w głównej mierze pandemia, która wiele osób skłoniła do ruchu i częstszego przebywania na świeżym powietrzu. W rywalizacji wzięły udział aż 352 firmy, 26 szkół średnich, 9 uczelni i 33 dzielnice, co dało łącznie 4614 aktywnych uczestników, którzy wykręcili ponad dwa miliony kilometrów.

Gdyby ten dystans uczestnicy pokonali swoimi samochodami do atmosfery trafiłoby ok. 500 ton CO2. W trakcie trwania akcji uczestnicy spalili ponad 61 milionów kalorii.

Nie bez przyczyny od czterech lat kampania "Rowerem do pracy i szkoły - Kręć kilometry dla Gdańska" organizowana jest w sezonie jesiennym. Chodzi o to, by zmotywować mieszkańców do regularnej jazdy na rowerze w celach komunikacyjnych - także poza sezonem letnim. Zabawa polega na zbieraniu jak największej liczby punktów, które przyznawane są za wykonywanie codziennych rowerowych podróży.

Jak dołączyć do rywalizacji?W grze można rywalizować między sobą na różnych poziomach. Wykręcone kilometry przeliczone będą na punkty, które trafią na konto indywidualnego uczestnika lub zasilą bilans punktowy grupy. Rywalizacja może się zatem odbywać na poziomie indywidualnym lub pomiędzy firmami, szkołami średnimi, uczelniami wyższymi, dzielnicami czy grupami nieformalnymi.

Zgłoszone do konkursu firmy, uczelnie czy szkoły średnie będą rywalizować ze sobą o tytuł najbardziej rowerowej oraz o największą liczbę punktów wykręconych w stosunku do liczby pracowników/studentów/uczniów.

Aby stać się uczestnikiem gry, należy pobrać bezpłatną aplikację Activy, zarejestrować się i rozpocząć indywidulaną rywalizację. Aby zdobywać punkty premiowane warto dołączyć do swojej drużyny. Należy wybrać tylko jedną grupę, (spośród szkolnej, uczelnianej, firmowej), natomiast można jednocześnie należeć do grupy dzielnicowej lub nieformalnej. Firmy rejestrują swoje drużyny do akcji poprzez formularz na stronie www.grarowerowa.pl. Natomiast drużyny dla wszystkich gdańskich dzielnic, szkół ponadpodstawowych i uczelni są już utworzone w aplikacji, wystarczy do nich dołączyć.

Zbieraj punkty i wygrywajZwycięzcą konkursu zostanie osoba lub drużyna, która zbierze największą liczbę punktów. Tegoroczne zasady punktowania wyglądają następująco:

 • 50 punktów za każdy przejazd rowerem do pracy, szkoły czy na uczelnię (również z powrotem) - max. dwa x dziennie i 10 x w tygodniu
 • 5 punktów za każdy przejazd o długości min. 1,5 km
 • 1 punkt za każdy kilometr przejechany rowerem, hulajnogą, na rolkach, na deskorolkach (dla przejazdów powyżej 1,5 km)
 • punkty wykręcone od 18 października do 12 listopada będą liczone podwójnie
 • minimalny czas przerwy między przejazdami to 30 minut
 • przejazdy muszą się zaczynać lub kończyć w granicach administracyjnych Gdańska


W aplikacji znajdzie się bieżący ranking przejazdów danej firmy, uczelni i szkoły z przeliczeniem punktów na jednego uczestnika. Pełny regulamin gry dostępny jest na stronie www.grarowerowa.pl oraz w aplikacji.

Czekają atrakcyjne nagrody • za wykręcenie 777 punktów - skarpetki z motywem rowerowym dla pierwszych 2 000 osób,
 • dla najbardziej aktywnych rowerzystów - bony do gdańskich sklepów rowerowych
 • za wykręcenie 7777 punktów - pamiątkowe plecaki z logo kampanii
 • dla trzech zwycięskich szkół średnich - mobilny serwis rowerowy
 • dla zwycięskich firm - nieodpłatna certyfikacja Europejski Certyfikat Pracodawcy Przyjaznego Rowerzystom
 • nagrody niespodzianki dla pierwszej piątki kobiet i pierwszych pięciu mężczyzn w konkurencji indywidualnej (tzw. Piątka Najlepszych)
 • zwycięskie szkoły, uczelnie, firmy i dzielnice otrzymają pamiątkowe dyplomy


Przed rozpoczęciem kampanii i w jej trakcie, tj. od 10 września do 9 listopada, dwa razy w tygodniu, przy drogach rowerowych w Gdańsku będą stały namioty promujące grę. Dla każdego aktywnego uczestnika, który przyjedzie na rowerze, hulajnodze lub rolkach będą czekały rozgrzewające niespodzianki.

Europejski Tydzień Zrównoważonego TransportuAkcja "Kręć kilometry dla Gdańska" zbiega się w czasie z corocznym Tygodniem Zrównoważonego Transportu, który w tym roku potrwa od 16 do 22 września.

Zainicjonowana przez Komisję Europejską kampania trwa równocześnie przez cały tydzień w wielu krajach i miastach Europy. Nie inaczej jest oczywiście w Gdańsku, gdzie zarówno władze samorządowe, jak i inne zaangażowane podmioty zachęcają mieszkańców do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń transportowych i poprawy jakości życia.

Celem tych działań jest promocja ekologicznych form mobilności, takich jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz tzw. transport multimodalny, czyli łączenie różnych gałęzi transportu. Przesłanie tegorocznej edycji kryje się pod hasłem "Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie".

18 września - Dzień Elektromobilności - festyn na OłowianceW ramach tegorocznej edycji imprezy miasto Gdańsk wraz z partnerem głównym wydarzenia, firmą SunSol, zaprasza na Dzień Elektromobilności, który odbędzie się 18 września, w godzinach od 10.00 do 18.00 na Wyspie OłowiankaMapka.

Jest to pierwsza tego typu impreza w całości poświęcona tematyce elektromobilności. Wśród licznych atrakcji będzie można m.in. odwiedzić strefę UTO (Urządzeń Transportu Osobistego) i zobaczyć, jak przerobić zwykły rower na rower elektryczny. Będzie także możliwość przetestowania hulajnóg oraz rowerów elektrycznych, także tych wyczynowych.

Organizatorzy nie zapomnieli też o potrzebach najmłodszych. Będzie na nich czekać tor wyścigowy napędzany siłą własnych mięśni (auta zasilane są za pomocą Energorowerów, gdzie szybkość i technika pedałowania ma bezpośrednie przełożenie na prędkość i styl jazdy samochodzików na torze).

Warto odwiedzić także Strefę edukacyjną, w której pokazane zostaną korzyści wynikające z zastosowania różnych źródeł energii.

Podczas Dnia Elektromobilności będzie można obejrzeć aktualną ofertę samochodów elektrycznych marki Mercedes Benz Goworowski, BMW Bawaria Motors Gdańsk, Porsche Centrum Sopot, Motor Centrum, KIA Interbis Gdańsk oraz zobaczyć auto na wodór - Toyotę Mirai.

Fronius zaprezentuje swoją ofertę domowych ładowarek do samochodów elektrycznych, a GreenWay stacje ładowania. SunSol jako integrator energetyczny zaprezentuje rozwiązania instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz premierowo - fotowoltaiczny carport, dedykowany dla samochodów elektrycznych. MaxSol z Grupy SOL zdradzi tajniki instalacji fotowoltaicznych i przedstawi realne oszczędności z odnawialnych źródeł energii.

Na scenie odbędą się prelekcje:


 • Wizja 24 godzin słońca - teraz i w przyszłości - prowadzona przez Fronius
 • Elektromobilność jako must-have nadchodzących lat - prowadzona przez Greenway
 • Auto elektyczne na co dzień - o plusach i minusach elektromobilności prowadzone przez PSPA
 • Jak TIER zmienia mikromobilność na dobre. W ramach wystąpienia opowiedzą o tym, co wyróżnia ich sprzęt, polityce miejskiej i jak to się stało, że są w 100% neutralni klimatycznie
 • Kalibracja zwykłego roweru na elektryczny - prowadzona przez Electofun
 • Instalacje fotowoltaiczne na carport - produkuj prąd i samodzielnie ładuj samochód.


Dodatkowo Fundacja Odzyskaj Środowisko przeprowadzi warsztaty trash art - sztuka z elektrycznych śmieci. Trash art to możliwość nadania drugiego życia przedmiotom, które wylądowały na śmietniku. Zużyte świetlówki LED, stare piloty od telewizorów, kilometry kolorowych przewodów, laminaty - to wszystko po przetworzeniu w profesjonalnym zakładzie idealnie nadaje się do tworzenia prac plastycznych, zabawek czy tablic sensorycznych. To wszystko powstaje ze zużytego sprzętu, dzięki czemu oprócz dobrej zabawy i rozwijania zdolności manualnych, najmłodsi poznają zalety recyklingu elektrycznych śmieci w praktyce.

22 września zostaw auto w domu, jedź komunikacjąTradycyjnie - jak co roku - warto wziąć udział w Dniu bez samochodu. W tym roku wypada on 22 września. Tego dnia za okazaniem dowodu rejestracyjnego każdy właściciel lub współwłaściciel pojazdu będzie mógł skorzystać z komunikacji miejskiej bez opłat.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (18) 5 zablokowanych

 • wyniki też ustawione jak budżet obywatelski?? (2)

  urzędniczym konkursom mówimy nie.

  • 18 16

  • Do ilu szkół prowadzą bezpieczne ścieżki rowerowe?

   Do kilku czy kilkunastu?

   • 9 4

  • Jak to w Gdańsku.

   • 1 0

 • Czy to oznacza zamknięcie bezpłatnych parkingów dla urzedników?

  • 17 2

 • Szkoda

  Szkoda ,że kręcenie nie trwa w styczniu

  • 19 4

 • Ja juz zarejestrowany od dawna

  Mam 3000km

  • 5 5

 • ciemny lud na rowery a ludzie mafijnego świata władzy i biznesu do swoich limuzyn,lataja po swiecie,bawia się (2)

  ich rodziny,najbliżsi również, samoloty,łodzie,drogie samochody,motocykle i skutery wodne.A ty jasiu na rower i do biedronki, o środowisko trza dbać.

  • 14 9

  • dajcie ludziom spokój,programy,programy,programy,urząd miasta bedzie ludziom życie układał.

   chcecie coś przedstawić to przedstawiajcie i dajcie ludziom spokój,kto będzie zaineresowany to się zainteresuje.

   • 5 2

  • Co kto lubi

   Z wymienionych środków transportu najchętniej wybrałbym właśnie rower.

   • 9 2

 • Tja, i do pracy bym musiał jeździć rowerem do Warszawy, aby być choć w pierwszej 10-stce. Konkurs dla zawodowców i kolesi.

  • 9 8

 • (1)

  Remontowa do boju!!!

  • 4 0

  • A na dojeździe rano do stoczni armagedon rowerowy

   Połowa cyklistów nawet nie używa świateł ciekawe kiedy będzie poważny wypadek . Myślenie to przyszłość

   • 0 0

 • NO (1)

  Czemu urzędnicy miasta Gdańska dostali darmowe miejsca do parkowania swoich aut ? Czemu nie dostał np. ślusarz, lekarz, hydraulik, budowlaniec ??? Czym się różni pani urzędniczka miasta Gdańska od malarza ?

  • 10 6

  • Zapomniałeś leków wziąć

   • 4 7

 • A dlaczego, żeby brać udział w akcji trzeba mieć aplikację??? (3)

  A co z osobami bez telefonów???
  Albo z telefonami bez możliwości zainstalowania aplikacji?
  Telefon służy do rozmawiania anie grania;)

  • 5 6

  • (1)

   A co z osobami bez rowerów?

   • 5 2

   • Punkty można zbierać nie tylko na rowerze, ale także na hulajnodze, deskorolce i rolkach.

    • 4 0

  • Ja np. nie mogę się zalogować do aplikacji, a ich wsparcie nie istnieje. Raz na kilka dni odpowiadają z beznadziejnymi poradami i nie potrafią rozwiązać problemu z moim kontem. Już tydzień stracony, a pewnie w takim tempie do końca roku im się nie uda naprawić.

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Czwartkowa wycieczka rowerowa po pracy
Czwartkowa wycieczka rowerowa po pracy
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka
wrz 23
czwartek, g. 17:00 - 21:00
Gdańsk Dolne Miasto
Poznaj swój kraj-Activo-Bory Tucholskie
Poznaj swój kraj-Activo-Bory Tucholskie
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka
wrz 25
sobota, g. 07.45
Rumia, ATS Express
Wycieczka rowerowa przez Kaszuby Północne
Wycieczka rowerowa przez Kaszuby...
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka
wrz 25
sobota, g. 9:00 - 18:30
Reda

Znajdź trasę rowerową

Ogłoszenia polecane

Forum