Hucisko: chodniki także dla rowerzystów

Wzdłuż chodnika przed gmachem prokuratury i kamienicami bliżej Huciska zostanie zmieniony sposób parkowania ze skośnego na równoległe, zaś jazda po chodniku zostanie dopuszczona oznakowaniem.
Wzdłuż chodnika przed gmachem prokuratury i kamienicami bliżej Huciska zostanie zmieniony sposób parkowania ze skośnego na równoległe, zaś jazda po chodniku zostanie dopuszczona oznakowaniem. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Wkrótce w rejonie HuciskaMapka piesi będą musieli dzielić się przestrzenią z rowerzystami. Gdańsk zamierza na dniach ogłosić przetarg na przebudowę chodników na ciągi pieszo-rowerowe. Pojawią się również nowe przejazdy rowerowe na skrzyżowaniu przy siedzibie Rady Miasta Gdańska (dawny Żak).W jaki sposób powinna zostać zbudowana infrastruktura dla rowerzystów przy Hucisku?

Zobacz wyniki (504)
Pracami budowlanymi objęty będzie odcinek o łącznej długości ok. 300 metrów wzdłuż ul. Wały Jagiellońskie na odcinku od kościoła pw. św. Elżbiety do wjazdu na Targ Drzewny oraz wzdłuż ul. Hucisko od gmachu Rady Miasta Gdańska do ul. 3 Maja, gdzie istnieje już droga rowerowa.

Dla rowerzystów nie przewidziano jednak wydzielonej drogi rowerowej, a jedynie ciąg pieszo-rowerowy. To oznacza, że rowerem będzie trzeba lawirować pomiędzy pieszymi, a piesi będą musieli zachowywać wyjątkową ostrożność na chodnikach.

Szerszy chodnik i zmiana sposobu parkowaniaWzdłuż ul. Wały Jagiellońskie przewiduje się przebudowę miejsc postojowych - miejsca do parkowania skośnego zostaną zastąpione zatokami do parkowania równoległego. Pozwoli to na poszerzenie wspólnej pieszo-rowerowej przestrzeni do ok. 3,8-5,2 m  szerokości.

Sklepy i serwisy rowerowe w TrójmieścieZakres planowanych robót budowlanych.
Zakres planowanych robót budowlanych. graf. Trojmiasto.pl

Słupki uniemożliwiające parkowanie wzdłuż ul. HuciskoNa ul. Hucisko, gdzie już teraz dopuszczony jest ruch rowerowy po chodniku, nie przewiduje się poszerzenia wspólnej przestrzeni o przyległy park Niemena. W zamian jednak pojawią się słupki wzdłuż jezdni, które wyeliminują całkowicie parkowanie na tym odcinku.

W ramach inwestycji przewiduje się także utworzenie przejazdów rowerowych:
 • przez ul. Wały Jagiellońskie po stronie gmachu Rady Miasta Gdańska,
 • przez wyjazd i wjazd na Targ Węglowy

W efekcie wreszcie całe skrzyżowanie Wały Jagiellońskie - Hucisko będzie wyposażone w przejazdy rowerowe wzdłuż wszystkich przejść dla pieszych.

Czytaj też:

Przejazdy tramwajowe wymagają napraw. GAiT szuka wykonawcyPięć miesięcy na wykonanie prac budowlanych- Prace budowlane potrwają pięć miesięcy, licząc od daty podpisania umowy z wykonawcą. Otwarcie ofert w przetargu planowane jest na drugą połowę października - zapowiada Aneta Niezgoda z Biura Komunikacji Społecznej Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która jest odpowiedzialna za tę inwestycję.

Element programu budowy infrastruktury pieszo-rowerowejZadanie jest realizowane w ramach szerszego projektu "węzły integracyjne: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz oraz trasy dojazdowe do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej na terenie Gminy Miasta Gdańska", w ramach którego powstanie też m.in. chodnik pieszo-rowerowy na ul. Nowatorów oraz wspólna przestrzeń pieszo-rowerowa wzdłuż al. Grunwaldzkiej w Oliwie (odc. Pomorska - Bitwy Oliwskiej).

W ramach tego projektu trwa obecnie budowa drogi rowerowej w ul. Dmowskiego.

Materiał archiwalny z maja 2018 r.

Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (125) 7 zablokowanych

 • rowerów i hulajnogów deskorolków !

  • 15 10

 • Jak zawsze, gejzery intelektu w akcji. Pod

  prokuraturą ubędzie wiele miejsc parkingowych przez to, a na hucisku calkiem zlikwidują... ciekawe gdzue wyparowuje cała kasa jaką zarabia miasto, skoro tyle ludzi sie wprowadza, tyle terenu sprzedaja deweloperom, a cokolwiek robią, to tak,zeby nie wydac i po prostu utrudnic funkcjonowanie, glownie kierowcom. Na nowe obiecywane ulice, ktore by odciążyly ruch tych zakorkowanych, nie ma kasy. Moze czas zrobic zakaz wjazdu do miasta dla wszystkuch spoza trojmiasta,wtedy da sie poruszac po gdansku i nie trzeba bedzie wydawac kasy na rozbudowy...

  • 31 42

 • typowy wylew myśli janusza

  winne sa rowerzysty, jak bedzi wiecej dróg i parkingów, to będzie lepiej. Wszyscy sa biedni i sie wyprowadzaja, bo budują mieszkania w centrum

  Nic w tym strumieniu mysli, nie ma sensu

  • 19 5

 • brawo, teraz będą tam ludzie parkowali po 10 minut, bo trudniej rownolegle, co za osiol wpadl na ten pomysl

  • 40 41

 • Nie powiem, ale tam to jest slalom gigant;)

  Swoją droga nie wiem czy wiecie, ale odbudowa powojennego Gdańska w takiej formie jaką mamy dziś, stała dosłownie na włosku, niewiele brakowało, że w miejscu dawnej starówki powstałby twór modernistyczny(co na szczęście nie wypaliło), ale żeby dać pewną rekompensatę temu stronnictwu planistów/architektów widzących nowy Gdańsk w bardziej "nowoczesnych" barwach jakiś "geniusz" zatwiedził budowe obrzydliwego zieleniaka wraz z "autostradą" bezsensownie rozcinającą miasto, biegnącą od wiaduktu Błędnik do huciska, aż dalej bo kończącą się przy wiadukcie przy Okopowej...

  • 26 12

 • popołudniowy troll- przekaz z podkarpacia już w akcji;)

  • 6 5

 • Po drugiej stronie ulicy jest droga dla rowerów więc komu potrzebna kolejna?

  A może piesi powinni unikać tej okolicy bo faceci w lycrach opanują miasto? Na Podwalu Przedmiejskim zbudowano elegancką drogę rowerową a i tak jeżdżą chodnikiem.

  • 87 53

 • Dowalili trzem grupom społecznym

  Kierowcy stracą, piesi stracą (bo obok nich będą przejeżdżać blisko rowerzyści co nie wzbudza bezpieczeństwa), no i rowerzyści też stracą, ale nadzieje, na prawdziwą infrastrukture rowerową.

  Ostatnio Pani prezydentka jechała nowym bublem rowerowym wzdłuż Grunwaldzkiej. Zadowolona z siebie, że uskutecznia partactwo.

  • 53 9

 • Na Podwalu? Chodzi ci o te kilkaset metrów ktore urywa się nagle? I masz pretensje że jeżdżą chodnikiem?

  • 26 11

 • Najważniejsze że kierowcy mają tam po osiem szerokich pasów w tym miejscu.

  kto by się pieszymi i rowerzystami przejmował

  • 37 28

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wtorkowe, wieczorne kręcenie z GR3miasto
Wtorkowe, wieczorne kręcenie z GR3miasto
zajęcia rekreacyjne
sty 18
wtorek, g. 18:00 - 21:00
Gdańsk Oliwa
Sopot Supersprint Triathlon
Sopot Supersprint Triathlon
bieg, zawody / wyścigi
wrz 17
sobota
Sopot, Molo w Sopocie

Znajdź trasę rowerową

Ogłoszenia polecane

Forum