rowery

Buty zatrzaskowe do roweru - czy warto?

W sklepie rowerowym, oprócz samych butów, należy zakupić też zestaw z pedałami i wpięciami do obuwia.
W sklepie rowerowym, oprócz samych butów, należy zakupić też zestaw z pedałami i wpięciami do obuwia. Weerapat Kiatdumrong/123rf.com

Buty z pedałami zatrzaskowymi są rozwiązaniem powszechnie stosowanym wśród wszystkich, którzy używają roweru do treningu, nie tylko profesjonalnego. Wśród pozostałych rowerzystów często pojawia się obawa przez tego typu obuwiem. Czy słusznie?

Czy używasz butów zatrzaskowych do jazdy na rowerze?

tak 53%
nie 40%
nie, bo nie jeżdżę na rowerze 7%
zakończona Łącznie głosów: 573

Buty zatrzaskowe nazywane są często "butami spd" od nazwy najpopularniejszego rozwiązania w tym zakresie, jakim jest Shimano Pedaling Dynamics oferowany przez firmę Shimano. To analogiczna sytuacja jak w przypadku butów sportowych, które nazywa się potocznie adidasami, nawet gdy są zupełnie innej marki niż Adidas. Niemniej SPD nie jest jedynym systemem butów zatrzaskowych, jaki można znaleźć w sklepach rowerowych. Mniejszą popularnością cieszą się rozwiązania takie, jak choćby pedały do roweru górskiego Crank Brothers Eggbeater. Swoją nazwę zawdzięczają podobieństwu do trzepaczki do jajek. Mogą okazać się bardzo wygodnym rozwiązaniem dla początkujących ze względu na oferowaną możliwość wpięcia w każdej z czterech pozycji (w "standardowe" pedały możemy wpiąć się w dwóch pozycjach).
Pedały Crank Brothers Eggbeater 1.
Pedały Crank Brothers Eggbeater 1. crankbrothers.com

W butach zatrzaskowych szybciej i bezpieczniejJazda na rowerze w butach zatrzaskowych to przede wszystkim efektywność pedałowania. W zwykłych butach uzyskujemy napęd jedynie poprzez naciskanie na pedały. Gdy mamy je wpięte w bloki, możemy również podciągać je do góry. Dzięki temu napędzamy rower obiema nogami bez przerwy. Początkującym może wydawać się to dziwne, jednak jest to wyłącznie kwestia przyzwyczajenia.

- Wpinane buty rowerowe, czy to w wersji mtb czy szosowej, bardzo pozytywnie wpływają na efektywność jazdy na rowerze - mówi Mateusz Grzanka ze sklepu Giant Wrzeszcz w Gdańsku. - W tradycyjnych pedałach ograniczamy się jedynie do naciskania na pedały, natomiast w butach wpinanych nasze nogi mają możliwość "ciągnięcia" korby do góry. Uruchamiamy wtedy zupełnie inne mięśnie podczas pedałowania, poprawiamy swoją efektywność i łatwiej pokonujemy podjazdy czy też techniczne partie trasy, jak i sprinty.

Obuwie rowerowe - jakie wybrać?


Pedały zatrzaskowe sprawdzą się jednak nie tylko wtedy, gdy szukamy możliwości na coraz szybszą jazdę. To również poprawa naszego bezpieczeństwa, zwłaszcza w terenie.

- Zalet używania pedałów i butów SPD jest wiele - mówi Dariusz Trybocki ze sklepu Velomania w Gdyni. - Używane są one nie tylko przez profesjonalistów, ale również przez amatorów kolarstwa oraz turystyki. Dzięki nim noga nie ześlizguje się w trudnych warunkach, a ruch jest powtarzalny, co ma ogromny wpływ na nasze stawy podczas długich wycieczek czy wyścigów. Jedyną rzeczą, jaka nieraz może zniechęcić początkujących jest fakt, iż czasami ciężko się wypiąć z nowych pedałów i może skończyć się to niemiłym upadkiem. Wystarczy na początek poluzować pedały i problem znika.
Rzeczywiście - trudno znaleźć osobę, która choć raz nie wyłożyłaby się jak długa razem z rowerem na początku użytkowania butów wpiętych w pedały. Z tego względu warto przećwiczyć wpinanie i wypinanie się na trenażerze, a na pierwsze próby jazdy wybrać się tam, gdzie możemy czuć się bezpiecznie. Dobrym miejscem są chociażby duże parkingi poza godzinami szczytu.


Ceny dobrych zimowych butów rowerowych


Zatrzaski mtb i szosoweWarto zauważyć, że buty z zatrzaskami przeznaczonymi do rowerów górskich są nieco łatwiejsze w obsłudze dla początkujących niż buty szosowe. Te drugie, ze względu na większą powierzchnię, trzypunktowe wpięcie i tylko jedną pozycję "użytkową", mogą być większym wyzwaniem. W przypadku zatrzasków szosowych trzeba również uważać na chodzenie po błocie, piasku i innego rodzaju "trudnym" podłożu. Podczas gdy bloki mtb łatwo jest oczyścić z wszelkiego rodzaju zabrudzeń, tak bloki szosowe mogą tymczasowo utracić swoją funkcję, gdy są zapiaszczone lub ubłocone. Pół biedy, jeśli przez to nie będziemy mogli się wpiąć - gorzej, gdy utracimy możliwość szybkiego wypięcia się.

Buty z zatrzaskami - tanie czy drogie?Podobnie jak z każdym innym akcesorium do roweru, buty rowerowe mają bardzo zróżnicowane ceny. Dla uproszczenia można przyjąć, że im droższy produkt, tym lepsza jest jego jakość. W przypadku początkujących należy zwrócić szczególną uwagę na wygodę. Na nic nie zdadzą nam się buty z najbardziej nowoczesnymi systemami, zaawansowaną technologią i supersztywną podeszwą, jeśli nie będziemy w stanie wytrzymać w nich dłużej niż godzinę. Pamiętajmy, że do ceny butów należy doliczyć koszt zestawu pedałów i bloków.


Regulacja zatrzaskówJeśli nigdy wcześniej nie jeździliśmy w butach zatrzaskowych, a nie mamy w sobie duszy majsterkowicza, poprośmy o pomoc sprzedawców w sklepie rowerowym. Po zakupie butów, pedałów i bloków zwykle mogą oni na miejscu pomóc nam z odpowiednim dokręceniem bloków do butów i wyregulowaniem pedałów tak, aby nie trzymały one zbyt mocno w stosunku do naszych aktualnych umiejętności.
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »