• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Zbyt duża ingerencja w przyrodę w Dolinie Ewy"

Ewelina Sobańska
10 lutego 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Leśna droga wiodąca wzdłuż ul. Spacerowej jest lepszą alternatywą dla rowerzystów poruszających się między Oliwą a Owczarnią, niż byłaby nią utwardzona ul. Kościerska - uważają radni Oliwy. Leśna droga wiodąca wzdłuż ul. Spacerowej jest lepszą alternatywą dla rowerzystów poruszających się między Oliwą a Owczarnią, niż byłaby nią utwardzona ul. Kościerska - uważają radni Oliwy.

Rada Osiedla Oliwa negatywnie zaopiniowała budowę asfaltowej drogi wraz z oświetleniem wzdłuż ul. Kościerskiej zobacz na mapie Gdańska, między Owczarnią a Oliwą. Ewelina Sobańska, radna dzielnicy tłumaczy, dlaczego radni powstrzymali inwestycję, która ich zadaniem byłaby zbyt dużą ingerencją w przyrodę.



Artykuł Eweliny Sobańskiej jest odpowiedzią na tekst Rogera Jackowskiego pt. Spór o drogę rowerową z Oliwy do Osowy, który opublikowaliśmy w niedzielę, 9 lutego.

W samym centrum Oliwy mamy duże zaniedbania. Brakuje pieniędzy na doprowadzenie do cywilizowanej postaci np. ulicy Zacisze zobacz na mapie Gdańska, która nie ma utwardzonego podłoża i oświetlenia. Tym samym koncentrowanie się na lesie jest co najmniej niepoważne. Myśląc o spacerowiczach i rowerzystach, można by poprawić, umocnić samą nawierzchnię drogi leśnej, łączącej Oliwę z Osową. Jednak dla miasta Gdańska nie wiąże się to z kosztami. W tym celu wystarczy wystąpić z wnioskiem do zarządcy terenu, czyli do Nadleśnictwa Gdańsk. Zwracamy uwagę na to, że drogi należące do Lasów Państwowych mogą być remontowane bez potrzeby ustanawiania bądź zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) "Lasy Oliwskie - droga Kościerska" jest niezasadne.

Przypominamy, że nie została dokończona budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Spacerowej, zaś w roku 2013 Nadleśnictwo Gdańsk ukończyło budowę nowej drogi gospodarczej (dostępnej dla spacerowiczów i rowerzystów), łączącej Oliwę z Osową, biegnącej kilkaset metrów od ulicy Spacerowej. Tym samym mamy dwa alternatywne rozwiązania poprowadzenia ruchu rowerowego. (Tu piszemy o drodze leśnej biegnącej wzdłuż ul. Spacerowej)

Niepokoi nas niegospodarność, do której w ostatnich latach dochodzi w Oliwie. Zmarnowano miejskie pieniądze na zmianę mpzp Doliny Czystej Wody. Planowano, że do roku 2010 powstanie tam zagospodarowanie turystyczne, m.in. wiata, mostek, ścieżka dydaktyczna. Mamy rok 2014, a do dzisiaj we wspomnianej dolinie nie ma nawet jednej skromnej ławki.

Kolejnym przykładem jest niszczejące boisko przy ulicy Kościerskiej (na rogu z ul. Bytowską). Od roku nie służy ono nikomu. Dawniej z tego terenu zielonego korzystali nie tylko wypoczywający mieszkańcy Gdańska, ale też sarny, lisy, dziki, zające, wiele ptaków i owadów. O łąkę dbał Miejski Ogród Zoologiczny Wybrzeża, a skoszona masa roślinna urozmaicała jadłospis zwierząt żyjących w ogrodzie. Dzisiaj mamy tu tylko szpecące ogrodzenie i zero pożytku.

Budowa drogi pieszo-rowerowej nie wpłynie pozytywnie na ochronę Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego - wręcz przeciwnie. Kanalizowanie ruchu na jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów TPK jest podstawowym, niedopuszczalnym błędem. Na granicy z planowaną drogą leży rezerwat przyrody "Źródliska w Dolinie Ewy". Wzmożony ruch turystyczny w tym miejscu zwiększy prawdopodobieństwo zaśmiecania i dewastacji tego terenu. Świadomość społeczna jest niska. Większość osób nie wie, że na teren rezerwatu (poza wyznaczoną ścieżką) nie wolno wchodzić nam ani naszym zwierzętom (psom).

Budowa tej drogi, potencjalne i bardzo prawdopodobne otworzenie szlabanów dotychczas wyłączających ją z ruchu doprowadzi do nagminnego przejeżdżania przez las samochodami. To z kolei spowoduje wzrost zanieczyszczenia powietrza i może negatywnie wpłynąć na chronione w rezerwacie rośliny. Istnieje jeszcze duże zagrożenie zaśmiecania tej części lasu (łącznie z rezerwatem) pozostałościami roślinnymi z działek ogrodniczych. To zaś może skutkować rozprzestrzenianiem się geograficznie obcych, inwazyjnych gatunków roślin, a także ich pasożytów, owadów groźnych dla lasu, a tym bardziej dla rezerwatu przyrody.

Przeznaczenie gruntów na cele nieleśne bardzo prawdopodobnie oznacza budowę oświetlenia wzdłuż drogi. Oświetlanie ścieżki biegnącej w środku lasu również będzie miało negatywny wpływ na ochronę TPK. Miejscami wzdłuż drogi rośnie przyrodniczo cenny starodrzew. Nawet osoba niebędąca z wykształcenia przyrodnikiem powinna zauważyć, że oświetlenie wpłynie niekorzystnie na krajobraz - bądź co bądź - parku krajobrazowego. Co więcej, powoduje zanieczyszczenie środowiska światłem, synantropizuje las, a pośrednio faunę i florę tego terenu.

Lasy Oliwskie są dla mieszkańców Oliwy bezcenne, posiadają swoją bogatą historię i zawsze były pod godną opieką. Nie możemy pozwolić na zniweczenie starań naszych przodków. Zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju myślimy o kolejnych pokoleniach, by i one mogły cieszyć się dziką przyrodą w bezpośrednim sąsiedztwie miasta.
Ewelina Sobańska

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (165) 2 zablokowane

  • utwardzenie Kościerskiej (2)

    W pełni popieram utwardzenie Kościerskiej. Samemu boję się zjeżdżać w dół a co dopiero z dzieckiem. Niech lobby koniarzy odpuści sobie temat i pomyśli o mieszkańcach Osowy poruszających się rowerami regularnie.

    • 14 8

    • no pasaran! (1)

      utwardzenie jest ok
      ale tu nie chodzi tylko o utwardzenie, a o asfalcik, plus LAMPY
      i prawo przejazdu furą dla uprzywilejowanych pierdzieli

      dokładnie tak jak na ulicy Reja w Sopocie

      • 3 3

      • szosówki rolki deskorolki
        SUVy VIPów i od kuni

        ja kiedyś przejechałem Kościerską Trabantem
        w dół, pod górę by się chyba nie dało

        • 1 0

  • To nie tak (1)

    Nie zgadzam się! jest wręcz odwrotnie. Poszerzenie Spacerowej spowoduje mniejsze straty lasu jak wyasfaltowanie Kościerskiej - nawet przy stworzeniu dwóch pasów ruchu co pozwoliło by doprowadzić z czasem do dwóch ulic jednokierunkowych. Jak wiemy obecnie (na szczęście nie za często) na Spacerowej dochodzi do czołowych zdarzeń powodujących wypadki śmiertelne.

    • 4 5

    • Nie trzeba jezdzić za szybko i wyprzedzać na warita

      Nawet jak by na Spacerowej było 10 pasów to i tak znajdą się tacy co bedą sie zbijać.Smutne to ale prawdziwe

      • 0 0

  • Sobańska sama nie wie z czego jest...nie chce tam drogi rowerowej, bo woli sobie na koniku pojeździć prze Kościerską...żal

    • 4 5

  • Droga w lesie

    • 1 0

  • Rowerem przez las

    Brawo za madry artykul podpisuje sie pod nim

    • 3 5

  • Brawo Radni Oliwy ...

    niech zyje las zalany fekaliami ...

    • 6 3

  • Rada dzielnicy Osowa poparła dzisiaj budowę drogi rowerowej Osowa-Oliwa :) (2)

    ta da! :D

    • 6 1

    • gdzie przebiega granica Oliwa/Osowa? (1)

      Jeśli w granicach Osowej jest ostatni podjazd Kościerskiej, ten przed Owczarnią, z wyrwaną studzienką ściekowa,. to dlaczego Osowiali sami se tego nie utwardzą, jak chcą??

      Stara Oliwa dziś nie ma połączenia z Sopotem, trzeba jeździć Czyżewskiego z Tirami, a potem Niepodległości po chodniku (alternatywa Rzemieślniczą to idiotyzm, dobry dla sopockich 'urzedołów', a nie dla rowerzystów), tamtędy jeździ o wiele więcej rowerzystów, tam (a nie w krzakach) oni RYZYKUJĄ ŻYCIE i tam te forsę lepiej wydać, niż na Kościerskiej, która jest przejezdna, tylko trzeba mieć lampki i błotniki...

      • 0 2

      • sedno utwardzania Kościerskiej to nie droga rowerowa a zabezpieczenie kolektora ściekowego przed naciskiem maszyn leśników

        Jest to w interesie mieszkańców Osowej, gdyż ze względu na jego stan nie można obecnie rozbudować sieci kanalizacyjnej w dzielnicy - zbyt duże ryzyko skażenia rezerwatu.

        • 2 0

  • zbyt duża ingerencja w przyrodę?

    warto się zastanowić nad skalą tej ingerencji - mam wrażenie, że modernizacja kanalizacji wzdłuż Kościerskiej jest formą pozytywnej ingerencji w przyrodę. Przy okazji warto zbudować drogę techniczną z odpowiednimi zabezpieczeniami przed wjazdem samochodów chcących skorzystać z tego skrótu. Oświetlenie ledowe można zaprojektować, by nie powodowało "zanieczyszczenia światłem".
    Warto wykorzystać ten konflikt dla lokalnego rozwoju Oliwy i Osowej.

    • 5 2

  • Pani Sobańska - swoim wywodem odpowiedziała Pani sobie na to, że ja wolę jeździć

    na dłuższe wycieczki rowerowe za granicę, np. do Karlskrony, a nie po Polsce. Dziękuję bardzo za skuteczne zniechęcanie do życia w tym kraju.

    • 0 4

  • Zgadzam sie choc jestem rowerzystą.Wkraczanie do rezerwatu z urbanizacją do rezerwatu to przesada (1)

    Niech naprawią tylko ten cuchnący ściekowy kolektor

    • 3 0

    • i tak tę drogę muszą pilnie pruć
      bo ten ścieg zagraża ucięciu wody pitnej

      czy będzie asfalt czy szutr, czy płyty IOMB (z wystającymi studzienkami... brr...)
      i tak ta droga będzie rozryta przez rok

      trzeba wybrać najtańszą, najszybszą wersję
      np. po co lampy, nawet diodowe ogrodowe z baterią słoneczną
      skoro odblaski wystarczyły by

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rajd Climate Classic Gdańsk 2024 (1 opinia)

(1 opinia)
220 - 350 zł
rajd / wędrówka

Rowerowy Rajd AZS

1149 zł
rajd / wędrówka

Znajdź trasę rowerową

Forum