rowery

stat

Śmierć na rolkach

8-letni Jakub chwycił się naczepy ciężarówki, by móc... szybciej jechać na łyżworolkach. Zginął pod kołami pojazdu. Kierowcę w stanie szoku odwieziono do szpitala. Wypadków spowodowanych przez brawurę i brak wyobraźni jest coraz więcej.

Do tragedii doszło w niedzielę wieczorem w Gdańsku Oliwie. Chłopiec jechał na łyżworolkach ulicą Tetmajera w kierunku ul. Grottgera. Zauważył ciężarówkę, która rozwoziła po dzielnicy lody i mrożonki. Rękami uczepił się skrzyni jadącego pojazdu.

- Chłopiec został potrącony przez tę ciężarówkę - mówi mł. asp. Marta Grzegorowska, rzecznik prasowy komendanta miejskiego policji w Gdańsku. - Na miejsce przyjechało pogotowie, które podjęło reanimację chłopca. Bez skutku - dziecko zmarło. Policjanci przyznają, że podobnych przypadków jest wiele, choć rzadko kończą się aż tak tragicznie. Często maluchy wbiegają pod samochód, goniąc za piłką. Niedawno dziecko na rozpędzonym rowerku jechało przez przejście dla pieszych. Wjechało... prosto na tramwaj.

- To cud, że nic mu się nie stało - mówi mł. asp. Marta Grzegorowska. - Rowerek po prostu odbił się od pojazdu.

Zmorą są także rowerzyści, którzy nie poruszają się po wyznaczonych ścieżkach, natomiast po przejściach dla pieszych przejeżdżają z ogromną prędkością.

- Rowerem w ogóle nie wolno jechać po przejściu - podkreśla mł. asp. Grzegorowska. - Należy się zatrzymać, zejść i przeprowadzić pojazd przez ulicę. Niestety, zakaz jest nagminnie łamany. Tymczasem tacy ludzie często powodują groźne wypadki. Kierowca widzi bowiem poruszającego się w pewnym tempie pieszego, ale jadącego "na pełnym gazie" rowerzysty może nie zauważyć. Poza tym cykliści często jeżdżą bez świateł. Uważają, że skoro kupili rower bez takiego wyposażenia, to nie muszą go mieć. Jeżdżą po ciemku i są zupełnie niewidoczni. Rowerzyści powinni być karani tak, jak inni uczestnicy ruchu drogowego. Jeżeli policjant widzi cyklistę, który łamie przepisy, może i powinien go pouczyć lub ukarać mandatem.
Też przeżyłeś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę?
Podziel się wrażeniami z innymi, napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (33)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »