rowery

stat

Rowerowa wycieczka do Rezerwatu Przyrody Beka

Rezerwat Przyrody Beka był celem naszej ostatniej wycieczki rowerowej po pracy
Rezerwat Przyrody Beka był celem naszej ostatniej wycieczki rowerowej po pracy fot. GR3miasto

Między krawędzią Kępy Puckiej a często przez nas odwiedzaną Mierzeją Rewską rozciągają się bujne łąki poprzecinane setkami kanałów oraz rzeką Redą. Obecnie na obszarze tym znajduje się Rezerwat Przyrody Beka. Zabawna nazwa nie wzięła się jednak znikąd. Niegdyś istniała tu maleńka osada rybacka, której nazwę zaczerpnięto od kaszubskiego słowa pewnego przyboru do połowu ryb i ssaków morskich. O ciekawej historii tego miejsca dowiedzieliśmy się z wycieczki rowerowej, którą to ostatnio zorganizowaliśmy po pracy.Kilka słów o Rezerwacie Przyrody Beka

Rezerwat przyrody o nazwie "Beka" utworzono zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych z dnia 17 listopada 1988 roku. Obejmuje niskie wybrzeże Zatoki Puckiej, znajdujące się w granicach Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Głównymi celami ochrony tego terenu jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych wilgotnych słonych łąk, tzw. słonaw i rzadkich zbiorowisk młak turzycowych oraz bogatej awifauny lęgowej i przelotnej. Rezerwat Beka włączony został w granice ostoi Natura 2000, to Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków oraz Siedlisk.

Osada Beka, zwana "Kaszubską Atlantydą":

Nazwa osady prawdopodobnie pochodzi od kaszubskiego słowa "beka", które oznacza harpun do połowu fok. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z 1523 roku. Przy ówczesnym ujściu rzeki Redy znajdował się plac składowy dla spławianego w dużych ilościach drewna. W XIX wieku osada należała do posiadłości rycerskich Osłonina i parafii Puck. W latach 20. XX wieku Beka słynęła z połowu łososi. Zabudowania Beki wzniesiono na dużych głazach, które stanowiły fundamenty, tak aby budynki wznosiły się ponad podmokły teren. Mimo tego, kiedy w czasie silnych sztormów cała okolica zalewana była przez fale morskie, podtapiane były również zabudowania. Odcięci od świata mieszkańcy nieraz przez wiele dni chronili się na strychach swych chałup. Po II wojnie światowej osada wyludniła się, a do lat 60 zamieszkiwała ją tylko jedna rodzina. Po pożarze budynków osady jednak nie odbudowano. Dziś o dawnym osadnictwie w rejonie Beki przypominają jedynie kamienie fundamentów i drewniany krzyż, którym opiekują się okoliczni mieszkańcy.

Trasa naszej wycieczki - zobacz ślad GPS
Dawne ujście rzeki Redy

Do połowy XIX wieku rzeka Reda uchodziła do morza w rejonie osady Beka. Rzeka usypywała na płytkich wodach Zatoki wielki wachlarz mułów, piasków i żwirów. Niosła tak dużo osadów, że stożek napływowy stale się powiększał. Jego kształt i zasięg zmieniał się w zależności od ilości wody w rzece i od siły prądów morskich. W I połowie XIX wieku w czasie melioracji Pradoliny Redy-Łeby przerzucono główny nurt rzeki do jednego z jej południowych koryt, którym płynie do dzisiaj. Wcześniejsze koryto rzeki zamieniono w kanał melioracyjny, współcześnie nazywany Beką. Dotychczasowe ujście zamarło, a stożek ujściowy zaczęły modelować prądy morskie. Obecnie linia brzegowa w tym rejonie jest wyrównywana i wyraźnie cofa się w głąb lądu. Jest to najsilniej niszczony przez prądy morskie odcinek brzegu morskiego w rezerwacie. Niemal co roku ujście kanału Beka jest zasypywane piaskiem i wiosną trzeba je otwierać i pogłębiać.

Wrażenia z wycieczki rowerowej

Jak wspomnieliśmy wcześniej, głównym celem naszej wycieczki był Rezerwat Przyrody Beka oraz odnalezienie miejsca, gdzie niegdyś znajdowała się dawna kaszubska osada rybacka - Beka, zwana potocznie przez wiele przewodników turystycznych jako "Kaszubska Atlantyda".
Chcąc w miarę szybko wydostać się z Gdyni i dotrzeć nad wody Zatoki Puckiej najlepiej udać się przez Moście Błota, czyli rozległy teren między dwoma kępami - Pucką i Oksywską. Jazda tędy przypomina nieco wycieczkę przez płaskie jak stół Żuławy. Fakt, że nie ma tu za wiele wzniesień nie oznacza jednak, że jest nudno. Krajobraz wypełniają setki kanałów melioracyjnych, miedzy którymi rozciągają się bujne łąki oraz pola uprawne, które mienią się różnymi kolorami w zależności od pory roku.

W drogę powrotną udać się można przynajmniej na kilka sposobów, albo znowu po płaskim, albo urozmaicając sobie wypad przez lokalne góry... Poważnie! Jeśli skierowalibyśmy się bliżej Zatoki Puckiej, to między Mechelinkami a Pierwoszynem mielibyśmy do pokonania rozległe klify nadmorskie zwane Górami Grunwaldowymi. Te jednak pokonywaliśmy ostatnio podczas wycieczki na Cypel Rewski, dlatego też tym razem postanowiliśmy przedrzeć się przez mocno pofałdowany obszar w okolicach Dębogórza, tuż nad jednostką wojskową. Z pewnością niejeden uczestnik tej wycieczki dobrze go zapamięta, wszak wzniesienia sięgają tam prawie 80 m n.p.m.

Statystyki wycieczki:

- Całkowity dystans: 42 km
- Łączny czas wycieczki: 3 godziny (wraz z postojami)

Mapa oraz ślad gps wycieczki

Do realizacji trasy wykorzystaliśmy mapę "Północne Kaszuby" wyd. Eko-Kapio.

Rodzaj podłoża:

Przeważały drogi asfaltowe i betonowe płyty, w drodze powrotnej także leśne dukty.
Trasę pokonać można rowerem crossem lub górskim.GALERIA ZDJĘĆ autor: Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]

Wycieczkę prowadzili:
Michał Godzisz i Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]

Idea wycieczek rowerowych "po pracy":

W weekendy coraz częściej wypadają nam różnorodne imprezy sportowo-rekreacyjne, spotkania z rodziną i przyjaciółmi, dlatego postanowiliśmy część wycieczek rowerowych przenieść na środek tygodnia po pracy. Popołudniowe wypady mają charakter turystyczno-krajoznawczy, a w cieplejsze dni, do których zaliczał się ostatni nasz wypad, pozwoliliśmy sobie na leżenie plackiem na plaży, a także kąpiel w morzu. Po całym dniu siedzenia za biurkiem nie mamy ochoty wracać z powrotem w "cztery ściany". Ostatnie godziny dnia wykorzystujemy więc na odrobinę ruchu na powietrzu, udając się do lasu, czy nad jezioro, morze... w każdym razie gdzieś z dala od cywilizacji.

Inne nasze trasy rowerowe w okolicy Zatoki Puckiej:

1) Osada Łowców Fok nad Zatoką Pucką,
2) Gdzie skrywa się tajemniczy kamienny stół?
3) Tajemnice klifów Kępy Puckiej
4) Wśród legend i tajemnic o Zatoce Puckiej
5) Malowniczy Cypel Rewski

....i wiele innych

Mamy co chwilę nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie, czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas, to nic nie kosztuje! Zabierz więc rodzinę, znajomych, albo po prostu przyjedź by poznać nowe osoby.

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych!
O naszych inicjatywach, rajdach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Organizujemy nie tylko wycieczki rowerowe. Przez cały rok kalendarzowy wybijamy się także na wędrówki piesze, marsze Nodric Walking, kajak. A w zależności od sezonu: różnego rodzaju sporty wodne, rolki, łyżwy, narty, snowboard. Jeśli zaś chcesz regularnie otrzymywać od nas wszelkie newsy, możesz napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi wydarzeniami. Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com


Relacja pochodzi ze strony Grupy Rowerowej 3miasto.
Też przeżyłeś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę?
Podziel się wrażeniami z innymi, napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (13)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »