• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Inauguracja roweru metropolitalnego opóźni się

Maciej Korolczuk
3 grudnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
aktualizacja: godz. 14:33 (16 stycznia 2019)
Najnowszy artykuł na ten temat Rowery Mevo blokują miejsca parkingowe
Na rowery elektryczne MEVO będziemy musieli jeszcze poczekać. Na razie przy gotowych stacjach parkują zwykłe rowery. Na rowery elektryczne MEVO będziemy musieli jeszcze poczekać. Na razie przy gotowych stacjach parkują zwykłe rowery.

9 grudnia miał ruszyć system roweru metropolitalnego MEVO. Miał, ale nie ruszy, bo wykonawca systemu nie wyrobił się z przygotowaniem rowerów i aplikacji mobilnej.



Kiedy powinien ruszyć rower metropolitalny MEVO?

Aktualizacja, 16 stycznia 2018 r. Procedury odbiorowe zakończyły się fiaskiem. Mevo na pewno nie wystartuje 18 stycznia. Kiedy się to stanie? Wciąż nie wiadomo.



To już drugie opóźnienie inauguracji systemu roweru metropolitalnego. Pierwotnie pierwsze rowery miały pojawić się w Trójmieście i na Pomorzu do 18 listopada. Wówczas jednak przesunięto start o 21 dni ze względu na trwające prace przy stacjach dokujących i brak odbiorów już istniejących stacji.

Nowy termin wyznaczono na niedzielę 9 grudnia, ale okazało się, że i on jest nierealny. Mimo że przed kilkoma tygodniami Obszar Metropolitalny zapewniał, że firma Nextbike prowadzi intensywne testy rowerów i aplikacji do ich wypożyczania, to wciąż wykonawca nie dostarczył do Trójmiasta nawet jednego roweru do testów, a prace nad aplikacją wciąż trwają.

Co prawda w październiku wybrani urzędnicy mieli możliwość przejechania się rowerem dostarczonym przez wykonawcę, ale był to model prototypowy, który docelowo ma się nieco różnić od rowerów, z jakich będą korzystać użytkownicy na Pomorzu.

- Zgodnie z zapisami umowy między Stowarzyszeniem Obszar Metropolitalny Gdańsk - Gdynia - Sopot, a NB Tricity sp. z.o.o, na 2 tygodnie przed uruchomieniem I etapu systemu, wykonawca zobowiązany jest do zgłoszenia gotowości jego uruchomienia. Na co najmniej 7 dni przed jego uruchomieniem wykonany powinien zostać rozruch testowy systemu. Do dziś wykonawca nie zgłosił gotowości, a co za tym idzie nie zostały przeprowadzone testy i odbiory systemu - wyjaśnia Jarosław Maciejewski, specjalista ds. komunikacji stowarzyszenia.
Jak dodaje, data uruchomienia systemu uzależniona jest przede wszystkim od przekazania roweru, aplikacji na urządzenia mobilne do jego wypożyczania oraz centrum monitoringu, czyli oprogramowania do śledzenia w czasie rzeczywistym lokalizacji rowerów oraz stanu naładowania baterii. Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie wszystkich elementów systemu przez ekspertów w zakresie spełniania wymogów zamówienia.

Już w listopadzie wielu naszych czytelników zwracało uwagę, że uruchomienie systemu zimą nie jest dobrą decyzją i lepiej zaczekać ze startem do wiosny. Głosy te dotarły do stowarzyszenia, ale jak słyszymy "przesunięcie terminu nie jest możliwe ze względu na zapisy zawarte w podpisanej umowie z wykonawcą oraz ryzyko utraty unijnej dotacji do projektu".

System Roweru Metropolitalnego MEVO działać będzie w 14 gminach. Flota liczyć będzie 4080 rowerów, które będzie można bezpłatnie oddać przy jednej z 660 stacji, które w ciągu ostatnich tygodni zostały zamontowane we wszystkich gminach. Wszystkie rowery wyposażone będą w napęd elektryczny (dołożą tyle samo mocy, ile włoży w nie rowerzysta). Zasilać będą je baterie, o których wymianę zadba operator systemu. Rowery będzie można wypożyczyć w bardzo łatwy sposób m.in. przez aplikację mobilną lub przy użyciu karty mieszkańca, legitymacji studenckiej lub karty bankomatowej.

Opinie (332) 8 zablokowanych

  • Ale po co rowery na zimę?

    Żeby pokazać niską używalność i potrzebę tego typu rozwiązania? Żeby zaczęły już rdzewieć??? Co to za pomysł?

    • 1 4

  • banda kolesi ze stowarzyszenia zgnilej szprychy

    zwykle zlodziejstwo publicznych pieniedzy po co komu te rowery -zlodzieje -zrobcie parking w gdyni dla samochodow

    • 2 6

  • szczurzy pokrecie razem z twoimi urzedasami bedzie jezdzil z prostownikiem

    i agregacikiem ladowac oby wam zgnily te rowerki

    • 1 3

  • niepelnosprawni umyslowo urzedasy

    rowery elektryczne kto bedzie ladowal , niszczenie miejsc parkingowych w centrum , nasadzenia dzrew w miejscach postojowych i ewenement na skale swiatowa czerwone pasy dla rowerow na srodku duzych arteri miejskich

    • 2 5

  • Nic nie wyjaśnione

    Artykuł, który niczego nie wyjaśnia, tylko informuje o kokejnym opóźnieniu. Dlaczego firma sę nie wyrabia? Bo....

    • 4 2

  • zastrzeżenie

    Nie mam nic przecikwo istnieniu rowerów miejskich, ale stojaki do nich nie powinny być stawiane kosztem miejsc parkingowych, których liczba systematycznie się kurczy.

    W moim otoczeniu pojawia się coraz więcej rozwiązań, które pod pozorem "usprawnienia i upiększenia" przestrzeni publicznej, wprowadzają w moje życie dyskomfort. Zmniejszenie przepustowości ulic, zmiana na jednokierunkowe, garby drogowe, szlabany na osiedlach, poszerzenie stref płatnego parkowania, wzrost cen za parkowanie, systemy wizyjne polujące na kierowców, likwidacja miejsc parkingowych na rzecz niepowetowanej zabudowy przez deweloperów, straszenie kolejnymi ograniczeniami itp.
    mam tego dość!

    Używam samochodu tylko wtedy, kiedy mam coś do załatwienia, bo komunikacja miejska jest zbyt wolna i nie obejmuje dogodnymi połączeniami punktów, które mnie interesują. Chcę, żeby podatki, które płacę w cenie paliwa na miejscowych stacjach, szły na rozbudowę sieci parkingów oraz organizację parkingów w strefach wzmożonego ruchu - pod urzędami, dworcami, zakładami pracy, szkołami, punktami handlowymi.

    • 1 3

  • Te stojaki tylko zawalają przestrzeń publiczną

    • 0 4

  • Kto w XXI wieku jeździ na rowerze skoro wynaleziono samochód będący bardziej wygodnym środkiem komunikacji

    Wciskanie ludziom ciemnoty na siłę

    • 0 5

  • Otwierać wypożyczalnie rowerów jesienią?

    To tak jak by wypożyczalnie sanek otwierać wiosną

    • 1 2

  • Miejski rower powinien mieć przerwę zimową (1)

    Jeżdżę na rowerze codziennie do pracy z wyłączeniem zimy. Klimat się ociepla i sezon rowerowy staje się coraz dłuższy. Na podstawie moich doświadczeń uważam, że rower miejski nie powinien być dostępny zimą. To jest po wystąpieniu pierwszych poważnych opadów śniegu. Kiedyś próbowałem jeździć na rowerze również w okresie zimowym. Niestety chodniki i drogi są wówczas intensywnie posypywane solą co dramatycznie niszczy rower. Rowery nie mają takiego zabezpieczenia antykorozyjnego jak samochody. Taki rower po jednym sezonie jest do wymiany. W dodatku mróz napewno bardzo źle będzie wpływał na żywotność akumulatorów. Dlatego w sumie cieszy mnie, że MEVO nie będzie gotowy na początek zimy. Naprawdę szkoda tych pieknych i nowoczesnych rowerów.

    • 1 1

    • Na sygnał jednej kury, cały kurnik gdacze ! ! !

      Czy nie dość tego gdakania i czarnowidztwa ze strony "wsżechwiedzących ekspertów" ?
      Jeśli nawet ktoś zawinił, to z pewnością gdakaniem nic nie przyspieszycie. Wyluzujcie i dajcie szansę, by odpowiedzialni za opóźnienia mogli bez presji psychicznej rozwiązać wszelkie problemy, a dopiero po uruchomieniu przedsięwzięcia domagać się wyjaśnień i ewentualnych rekompensat za opóżnienia .

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rajd Climate Classic Gdańsk 2024

220 - 350 zł
rajd / wędrówka

Znajdź trasę rowerową

Forum