• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

BikePacking, czyli pakowanie roweru "na lekko"

Krzysztof Kochanowicz
26 lipca 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Czym robić zdjęcia na wycieczce rowerowej?
Paweł Kudela podczas wyprawy na lekko po górach Paweł Kudela podczas wyprawy na lekko po górach

W końcu nadeszło prawdziwe lato, czas więc wybrać się na dłuższą wycieczkę, czy wyprawę rowerową. Wielu, wybierając się na kilkudniowy wypad pakuje na swój jednoślad bagażnik z sakwami, nieliczni ciągną przyczepki. Co jednak zrobić, gdy posiadamy rower w pełni amortyzowany, czyli tzw. full, do którego nie ma jak zamontować bagażnika? Czy w takim wypadku, skazani jesteśmy tylko i wyłącznie na plecak?



Oczywiście nie. W takim przypadku możemy wybrać albo przyczepkę rowerową, albo modny ostatnio styl pakowania się, czyli tzw. "Bikepacking".

O różnych przyczepkach rowerowych powiemy sobie już niebawem. Ten artykuł chciałbym poświecić sakwom i torbom, które przyczepić można do rowerów typu "full", lub wtedy gdy wybieramy się w miarę na lekko w dość wymagający teren, nie koniecznie równymi i ubitymi drogami. Tak jak już wspomniałem wcześniej, posiadacze rowerów w pełni amortyzowanych, chcąc wybrać się na dłuższy kilkudniowy wypad, gdzie przychodzi potrzeba zabrania odzieży na zmianę czy chociażby namiotu wcale nie muszą rezygnować ze swego ulubionego roweru.

Od kilku lat w modzie jest bikepacking, czyli minimalistyczne pakowanie roweru poprzez odpowiedni dobór różnej wielkości toreb i sakw wykorzystując dogodne do tego miejsca pod, nad lub przy danych podzespołach roweru. Dzięki odpowiedniemu spakowaniu nadal wybierając się nawet na trudną kilkudniową wycieczkę w góry, można zabrać o wiele więcej! Dla przykładu posłużę się zeszłoroczną relacją z wyprawy rowerowej Pawła Kudeli i Andrzeja Butkiewicza, pt. "łukiem Karpat."

Zalety "bikepackingu":

Różnego rodzaju torby i sakwy mocowane są bezpośrednio do elementów roweru takich jak kierownica, siodełko i sztyca, trójkąt ramy bez konieczności stosowania bagażników lub innych konstrukcji nośnych. Wyeliminowanie bagażników pozwala na uniknięcie potencjalnych defektów związanych z ich pękaniem oraz ograniczenie masy. Waga samych toreb jest zbliżona do wagi bagażników pod sakwy. Torba na kierownicę jak również torba mocowana do sztycy i siodełka mogą mieć regulowaną objętość (poprzez rolowane zamknięcie), a ich mocowanie jest bardzo stabilne. Ponadto torby nie wystają poza obrys roweru jak ma to miejsce w przypadku sakw. Dzięki wymienionym cechom oraz równomiernie rozłożonej masie możliwe jest pokonywanie trudnego technicznie terenu bez znaczącego uszczerbku dla jego sterowalności. Zastosowanie toreb samonośnych przesunęło ciężar pojęcia bikepackingu w kierunku samowystarczalnego podróżowania rowerem górskim ze stosunkowo lekkim sprzętem, wliczając w to sprzęt umożliwiający przenocowanie.

Kluczowym elementem bikepackingu jest to, że sprzęt, który zabiera się ze sobą jest na tyle lekki i przymocowany do roweru w taki sposób, że możliwa jest jazda w tak samo trudnym technicznie terenie, jak ten, który pokonywalibyśmy "na lekko", czyli jadąc rowerem z samym plecakiem.

W celu wyrobienia sobie lepszej opinii o tym, czym jest i z czym wiąże się bikepacking, zachęcam do przeczytania artykułu pt. "Lekko, ultralekko, superultralekko", Pawła Kudeli.

Inne portale związane z tematem:

-BikePack, - portal o sakwach i ekwipunku, forum pasjonatów wycieczek "na lekko".
-BikePacking, - wszystko o bikepacking'u (w języku angielskim)

Przeczytaj również inne artykuły z działu "Porad rowerowych":
- "Sakwy na wyprawy i wycieczki rowerowe",
- "Bagażnik, czy trzecie koło? A może jedno i drugie?".

Opinie (25) 3 zablokowane

  • A plecak?

    Wszędzie przy bike-packingu prezentuje się sakwę pod kierownicę, ramową oraz tylną ale każdy bike-packierowiec jeżdzi także z plecakiem i to nie malym a w mojej ocenie wielodniowa jazda z obciążonym plecakiem jest dyskwalifikujaca.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Znajdź trasę rowerową

Forum