• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Morenie nie po drodze z Jasieniem

Krzysztof Koprowski
12 lipca 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Mieszkańcy osiedla Klimaty nie zgadzają się zarówno na nową drogę łączącą z Jasieniem, jak i połączenie pieszo-drogowe w ich pobliżu. W zamian proponują ucywilizowanie istniejącego połączenia pieszego, które projekt planu także zachowuje. Mieszkańcy osiedla Klimaty nie zgadzają się zarówno na nową drogę łączącą z Jasieniem, jak i połączenie pieszo-drogowe w ich pobliżu. W zamian proponują ucywilizowanie istniejącego połączenia pieszego, które projekt planu także zachowuje.

Mieszkańcy grodzonego osiedla Klimaty zobacz na mapie Gdańska na Morenie nie chcą, by w pobliżu ich budynków powstało nowe połączenie pieszo-rowerowe z Jasieniem. Chcą także, by miasto zrezygnowało z dopuszczenia budowy kolejnych bloków w ich sąsiedztwie i przeznaczyło teren pod park.



W jaki sposób należy połączyć Morenę z Jasieniem?

Spór o przebieg połączenia Moreny (Piecek-Migowa) z Jasieniem pojawił się wraz z uchwałą o przystąpieniu do zmiany istniejącego planu zagospodarowania z 2005 r. Dotychczasowe ustalenia planistyczne przewidywały połączenie piesze przez Potok Siedlicki (zwany też Siedleckim) w rejonie wydeptanej ścieżki. zobacz na mapie Gdańska

W nowym projekcie planu, oprócz połączenia pieszego, zaproponowano także nową ulicę dla lokalnego ruchu samochodów, która miałaby przebiegać wzdłuż płotu osiedla Klimaty zobacz na mapie Gdańska, by po przekroczeniu Potoku Siedlickiego włączyć się w ul. Kraśniąt zobacz na mapie Gdańska na Jasieniu.

Obecnie przejazd między Moreną a Jasieniem możliwy jest okrężną drogą przez tzw. ul. Nową Gronostajową zobacz na mapie Gdańska. Drugim połączeniem będzie w przyszłości ul. Nowa Bulońska zobacz na mapie Gdańska, która jednak z założenia ma być drogą o znacznie wyższych parametrach i "przenosić" ruch na większych odległościach.

Czytaj też: Artykuł ze stycznia: Budowa Nowej Bulońskiej ruszy później, niż zakładano

- W pierwszym wariancie zaproponowaliśmy lokalne połączenie drogowe, po to, by uprościć ruch w tej części, np. aby łatwiej było można dojechać do żłobka, nie obciążając jednocześnie układu drogowego ul. Myśliwskiej czy Nowej Bulońskiej. Wariant ten nie spodobał się jednak mieszkańcom - mówi Agnieszka Ostrzycka, kierownik Zespołu Urbanistycznego Południe w Biurze Rozwoju Gdańska.
  • Plan obowiązujący. Osiedle Klimaty znajduje się w lewym dolnym rogu. Kropkami oznaczono postulowane ciągi piesze.
  • Wariant 1, który przewiduje połączenie drogowe z ul. Kraśnięta (025-KX). Osiedle Klimaty znajduje się w lewym dolnym rogu.
  • Wariant 2, który przewiduje ciąg pieszo-rowerowy do ul. Kraśnięta wzdłuż płotu osiedla Klimaty.
  • Wariant 3, który przewiduje ciąg pieszo-rowerowy do ul. Kraśnięta wzdłuż płotu osiedla Klimaty w formie wydzielonej karty terenu.
  • Wariant 4, który przewiduje ciąg pieszo-rowerowy do ul. Kraśnięta wzdłuż płotu osiedla Klimaty do wykonania przez nabywcę działki.
  • Wariant 5, który nie przewiduje ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż płotu osiedla Klimaty. Planuje się jednak budowę kładki oraz zachowanie istniejącego powiązania z Jasieniem.
Mieszkańcy: nie chcemy nowej kładki nad Potokiem Siedlickim

Mieszkańcom nie tylko nie przypadł do gustu pierwszy wariant, ale także każdy kolejny, w którym zrezygnowano z połączenia drogowego na rzecz ciągu pieszo-rowerowego (może to być np. chodnik z dopuszczeniem ruchu rowerowego, jak i chodnik z wydzieloną obok drogą rowerową).

Połączenie to miałoby być docelowo powiązane także ze szlakiem spacerowym wzdłuż Potoku Siedlickiego do planowanego Parku Stolema zobacz na mapie Gdańska oraz być wygodną drogą dojścia i dojazdu rowerem do istniejącej szkoły na Jasieniu zobacz na mapie Gdańska i przedszkola tuż obok, którego budowa ruszy w najbliższych tygodniach.

- Miejsce, w którym planiści chcą wykonać to połączenie ma duże nachylenie terenu. Nie nadaje się ono do jazdy rowerem czy poruszania się z dziećmi. Jest przecież wydeptana niedaleko droga, a pokonanie dodatkowych 200 metrów więcej to nie jest duży wysiłek - przekonuje przedstawicielka mieszkańców osiedla Klimaty.
Tu warto jednak zwrócić uwagę, że wydeptana ścieżka jest także wzdłuż osiedla Klimaty zobacz na mapie Gdańska, a zamiarem miasta jest jedynie przedłużenie jej przez Potok Siedlicki do ul. Kraśniąt. Czy zatem mieszkańcy osiedla Klimaty nie chcą ruchu pieszych i rowerzystów pod oknami swoich domów?

- Chcemy, by istniał tutaj ciąg pieszo-rowerowy, ale bez przekraczania potoku. Uważamy budowę kładki za nieekonomiczną. Miasto zamiast wydawać na nią pieniądze, może przeznaczyć środki finansowane na utrzymanie zieleni lub usankcjonowanie przejścia w pobliżu - odpowiada przedstawicielka mieszkańców osiedla Klimaty.
  • W tym miejscu pierwotnie planowano nową drogę dla ruchu lokalnego, a obecnie budowę ciągu pieszo-rowerowego. Zdaniem mieszkańców osiedla Klimaty (po lewej) istnieje tutaj zbyt duży spadek terenu.
  • Sytuacja przestrzenna w 2004 r., kiedy powstawał plan zagospodarowania przestrzennego. W ramce teren grodzonego osiedla Klimaty, które wraz sąsiednim grodzonym osiedlem Nad Wodą przecięły wydeptane ścieżki.
  • Sytuacja przestrzenna w 2016 r. Osiedle Klimaty jest jednym z wielu osiedli, które zostało ogrodzone w tej części miasta.
Płot uniemożliwia przejście wzdłuż Potoku Siedlickiego

Budowa kładki nie tylko ułatwi ruch między dzielnicami, ale także pozwoli obejść osiedle Klimaty drugą stroną potoku. Obecnie przejście w tym miejscu jest niemożliwe - kładki nie ma, a ogrodzenie osiedla ustawiono przy samej skarpie Potoku Siedlickiego.

- Płot mamy legalnie. Mamy kupiony grunt do linii brzegowej potoku, a miasto nie chciało przejąć tego fragmentu terenu - zapewnia reprezentantka mieszkańców.
Miejscy urbaniści nie upierają się przy propozycji prowadzenia ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż osiedla Klimaty. Mieszkańcom na spotkaniu w szkole na Jasieniu zobacz na mapie Gdańska przedstawili pięć propozycji, z czego jedna zakłada budowę kładki, ale bez połączenia pieszo-rowerowego wzdłuż płotu osiedla.

Mieszkańcy: zamiast budynków chcemy zieleni

Takie rozwiązanie także nie satysfakcjonuje mieszkańców osiedla. Oznacza ono bowiem zbliżenie nowej zabudowy na sąsiedniej działce do ich okien. Dlatego też mieszkańcy, oprócz rezygnacji z budowy kładki, wnioskują o przeznaczenie terenów na wschód zobacz na mapie Gdańska od ich osiedla pod park.

Płot wokół osiedla Klimaty, który nie pozwala na przejście wzdłuż Potoku Siedlickiego (po lewej, schowany za zielenią). Płot wokół osiedla Klimaty, który nie pozwala na przejście wzdłuż Potoku Siedlickiego (po lewej, schowany za zielenią).
- W związku z szybko postępującą urbanizacją okolicznych terenów i wzrostem gęstości zaludnienia istnieje ogromna potrzeba stworzenia ogólnodostępnego terenu zielonego dla mieszkańców osiedli na Migowie, a także mieszkańców Jasienia zamieszkujących okolice po południowej stronie Potoku Siedlickiego - piszą w petycji do władz miasta mieszkańcy osiedla Klimaty.
Działki, które wymienili w swoim piśmie, chcieli zagospodarować jako tereny zieleni w ramach Budżetu Obywatelskiego. Zostały one jednak już w planie z 2005 r. przeznaczone pod zabudowę.

We wszystkich wariantach nowego projektu planu możliwość zabudowy zostaje podtrzymana. W kilku z nich przewiduje się jednak ochronę lasku brzozowego zobacz na mapie Gdańska, który w planie sprzed 10 lat (wówczas nie był to jeszcze las, a nieco wyższa zieleń) mógł być całkowicie ścięty, a przez jego środek przewidziano dodatkową drogę dojazdową do osiedla Klimaty.

Istniejąca ścieżka między Moreną a Jasieniem jest zachowana w każdym wariancie nowego planu (z korektami przebiegu). Istniejąca ścieżka między Moreną a Jasieniem jest zachowana w każdym wariancie nowego planu (z korektami przebiegu).
- W maju przedstawiliśmy radnym dzielnic wariant pierwszy nowego projektu planu zagospodarowania [z połączeniem drogowym - dop. red.]. Ze względu na niezadowolenie z proponowanych rozwiązań, przygotowaliśmy dodatkowe nowe warianty, które teraz pokazaliśmy mieszkańcom. 12 lipca o godz. 18 w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska [ul. Wały Piastowskie 24 zobacz na mapie Gdańska - dop. red.] odbędą się warsztaty z mieszkańcami, podczas których będzie można przekazać uwagi do nowego planu zagospodarowania - zapowiada Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.
Ponad 1,1 tys. podpisów przeciwko zmianom

Mieszkańcy Moreny oraz Jasienia zebrali dotychczas ponad 1,1 tys. podpisów pod petycją przeciwko nowemu połączeniu komunikacyjnemu. Wspólnoty osiedla Klimaty złożyły również pisma z wnioskami do planu (pdf)studium (pdf). Dodatkowe wsparcie otrzymali od Rady Dzielnicy Piecki-Migowo, która jest przeciwna budowie zarówno połączenia drogowego, jak i pieszo-rowerowego wzdłuż płotu osiedla Klimaty. Jednocześnie Rada Dzielnicy Piecki-Migowo popiera utrzymanie rezerwy pod budowę drogi przez lasek brzozowy (treść uchwały RD Piecki-Migowo w formacie pdf).

Obowiązujący plan zagospodarowania z 2005 r., oznaczony numerem 2327, dostępny jest na podstronie Urzędu Miejskiego.

Od autora: wspólne planowanie przestrzenne jest możliwe

Wybór sali gimnastycznej na miejsce spotkania był nietrafiony. Fatalna akustyka utrudniała rozmowę. Wybór sali gimnastycznej na miejsce spotkania był nietrafiony. Fatalna akustyka utrudniała rozmowę.
Pomijając oś sporu z mieszkańcami osiedla Klimaty, należy docenić urbanistów z Biura Rozwoju Gdańska za wolę współpracy na poziomie tworzenia nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Takie rozwiązanie proponowaliśmy już w felietonie w 2013 roku.

Ten moment w procedurze planistycznej, przed wyłożeniem planu do wglądu, jest najlepszy do rozmów oraz przygotowania dokumentu, który z jednej strony będzie uwzględniał interes miasta i ogółu jego mieszkańców, a jednocześnie szanował postulaty tej grupy osób, której zapisy planu najbardziej dotkną.

Jedynym drobnym minusem, w przypadku nowego planu dla Jasienia, był wybór miejsca na spotkanie - sali gimnastycznej w szkole podstawowej na Jasieniu, w której fatalna akustyka nie pozwalała na swobodną rozmowę i wzajemne wysłuchanie argumentów.

Na szczęście kolejne spotkanie przewidziano już w siedzibie BRG, która - choć jest nieco oddalona od Jasienia i Moreny - to pozwala na lepszą dyskusję i (współ)pracę. Pozostaje mieć nadzieję, że obie strony będą w stanie osiągnąć kompromis, a bardziej kameralna atmosfera pozwoli na prowadzenie dyskusji na wysokim poziomie merytorycznym.

Miejsca

Opinie (371) ponad 10 zablokowanych

  • Mieszkancy-BRONCIE WASZYCH TERENOW ZIELONYCH NIE DAJCIE SIE DEVELOPERCE.

    ZNANY UKLAD -Urzednicy mowia ,ze cos wam daja..onI dadza wam tylko smrod i spaliny..tu tak naprawde chodzi o to by wydac znowu srodki publiczne dla pana Zygmunta czy Henka,ktory bedzie mial grube profity z wybudo wania czy to chodnika czy to polozenia kostki brukowej czy jakichs tam barierek.Skoro jest polna droga i ludzie sobie jakos radza to po co uszczesliwiacie ludzi na sile..lepiej sie zajmijcie parkingami w pasie nadmorskim aby znowu byly bezplatne.Nie dla mafii w Urzedzie Miejskim.NIE DAJCIE SOBIE ZABRAC ZIELENI PRZEZ TYCH NAPALONYCH ZLODZIEIII.

    • 17 2

  • No proszę

    Redaktor K snuje o możliwej współpracy i wysłuchaniu głosu najbardziej dotkniętych zmianami... - a kiedy chodzi o Drogę Zielona w Pasie Nadmorskim to już żadnych głosów Przymorzan się nie słucha - Droga tranzytowa, przekleństwo dzielnicy MUSI być.

    • 10 1

  • jasien

    od jutra wjezdza ciezki sprzet metropolia jasien bedzie polaczona z waszymi klimatami a wy ciemno-grodzianie siedziec i morda w kubel i przytakiwac wielcy wlasciciele za czapke sliwek

    • 2 10

  • Buraki z zamkniętego osiedla (4)

    Buraki z zamkniętego osiedla. Mam obok nich sklep i takiego chamstwa wyfiokowanego w życiu nie widziałam! Najchętniej nakleiłabym kartkę z napisem "Buraczanych świń z zamkniętego osiedla NIE obsługujemy".

    Ścierwa na kredytach 30 letnich udające paniska oby wam Frank szwajcarski taj pierd**lnął żeby komornik wam wszedł!

    • 6 8

    • uważaj czego sobie życzysz

      bo marzenia się czasem spełniają.
      Jak im komornik wejdzie, sklep ci splajtuje. I do ciebie komornik też wejdzie...

      Czytaj ze zrozumieniem zamiast wylewać swoje frustracje

      • 7 0

    • ty wściekła genowefo

      sama jesteś burakiem,wściekłość twoja wynika z ogromnej zawiści,bo cuchniesz burakami i nigdy nie zamieszkasz na naszych pięknych osiedlach,bo handlując burakami-nigdy na to nie zarobisz,a twoje przekleństwa obracają się przeciwko tobie,biedny kocmołuchu

      • 3 1

    • Olaboga

      Tiaaa.... hm ciekawe kto tu jest burakiem :) napisz zlotko tu ktora to budka, na pewno mnie u siebie nie zobaczysz wiecej :). Bo slownictwo masz takie, ze nawet moglabys zawstydzic niektore budki z piwem😄

      • 4 0

    • Naklej naklej

      naklej tą kartkę - napewno szybko pozbędziesz się buractwa ze sklepu a przy okazji źródła dochodu głupia babo

      • 1 0

  • Typowo polskie. Kazdy sie grodzi i jie chce miec sasiadow. Najlepiej by wszyscy postawili mury z drutem kolczastym i pola minowe.

    • 1 5

  • budować i się nie pytać (1)

    Nowobogackim z kredytami we frankach się trochę w d*p....ch poprzewracało. Osiedle mieszkalne w metropolii to nie prywatny folwark i miasto powinno budować drogi i miejsca użyteczności publicznej. Tezy ze wydeptana ścieżka jest lepsza od brukowanego chodnika z pasem dla rowerów w moim mniemaniu nie powinna być podnoszona. Co to za tendencja do grodzenia się? Co daje płot skoro można przejść pod szlabanem na osiedle? Czy imitacja płotu aż tak bardzo podnosi uczucie bezpieczeństwa?

    • 5 5

    • Zawiść

      Artykuł jest w pełni zmanipulowany, bo za zachowaniem terenów zielonych w stanie nienaruszonym stoją mieszkańcy kilku osiedli. W tej okolicy brakuje terenów zielonych, bo deweloperzy kosztem zieleni budują kolejne budynki. Dlaczego redaktor K. nie wspomina, że teren przy lasku został przyrzeczony Allconowi. Gdyby miasto dbało o interes mieszkańców to zaplanowałoby w tym miejscu przedszkole. I kolejna sprawa skąd te inwektywy w stosunku do mieszkańców osiedla Klimaty.

      • 5 1

  • Przecież tam jest już przejście i można przejechać rowerem, więc o co chodzi.

    Po co robić jakiś przejazd na około pomiędzy domkami, uporządkować to co jest.

    Mówimy o mieście gdzie działała zorganizowana grupa przestępcza w magistracie - są zarzuty dla 8 osób. Pewnie ci też mają jakieś układy z deweloperem np. allcon, który zdaje się chce tam wyciąć całą zieleń i z jakimś podrzędnym brukowcem.

    • 7 1

  • Na wsi jest duzo zieleni

    Proponuje przeprowadzkę za miasto

    • 3 6

  • (1)

    Chcecie, żeby teren za płotem był zagospodarowany wg waszego "widzimisię"? Nic prostszego: wykupcie całość dookoła i róbta co chceta!
    Własne (przepraszam - bankowe) ogrodziliście, do całej okolicy poza płotem nie macie prawa się wtrącać! Ja proszę: bez przesady!

    • 8 5

    • Prawda objawiona

      Oczywiscie Soniu, na pewno wiesz co mowisz bo znasz sprawe ze sponsorowanego i tendencyjnego artykulu. Uzyje lekkiej przesady ale bardzo mnie ciekawi czy gdyby Tobie obok bloku/domu budowali spalarnie smieci tez bylabys taka stanowcza i jednoznaczna w swoich komentarzach? Albo moze osrodek dla uchodzcow? Mocno przejaskrawilem ale skoro brak Ci wyobrazni

      • 4 3

  • A wieśniactwo niech wraca...

    ...do krainy zdrowego powietrza i dużych przestrzeni ...

    • 6 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rajd Climate Classic Gdańsk 2024 (1 opinia)

(1 opinia)
220 - 350 zł
rajd / wędrówka

Rowerowy Rajd AZS

1149 zł
rajd / wędrówka

Znajdź trasę rowerową

Forum