• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Morenie nie po drodze z Jasieniem

Krzysztof Koprowski
12 lipca 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Mieszkańcy osiedla Klimaty nie zgadzają się zarówno na nową drogę łączącą z Jasieniem, jak i połączenie pieszo-drogowe w ich pobliżu. W zamian proponują ucywilizowanie istniejącego połączenia pieszego, które projekt planu także zachowuje. Mieszkańcy osiedla Klimaty nie zgadzają się zarówno na nową drogę łączącą z Jasieniem, jak i połączenie pieszo-drogowe w ich pobliżu. W zamian proponują ucywilizowanie istniejącego połączenia pieszego, które projekt planu także zachowuje.

Mieszkańcy grodzonego osiedla Klimaty zobacz na mapie Gdańska na Morenie nie chcą, by w pobliżu ich budynków powstało nowe połączenie pieszo-rowerowe z Jasieniem. Chcą także, by miasto zrezygnowało z dopuszczenia budowy kolejnych bloków w ich sąsiedztwie i przeznaczyło teren pod park.



W jaki sposób należy połączyć Morenę z Jasieniem?

Spór o przebieg połączenia Moreny (Piecek-Migowa) z Jasieniem pojawił się wraz z uchwałą o przystąpieniu do zmiany istniejącego planu zagospodarowania z 2005 r. Dotychczasowe ustalenia planistyczne przewidywały połączenie piesze przez Potok Siedlicki (zwany też Siedleckim) w rejonie wydeptanej ścieżki. zobacz na mapie Gdańska

W nowym projekcie planu, oprócz połączenia pieszego, zaproponowano także nową ulicę dla lokalnego ruchu samochodów, która miałaby przebiegać wzdłuż płotu osiedla Klimaty zobacz na mapie Gdańska, by po przekroczeniu Potoku Siedlickiego włączyć się w ul. Kraśniąt zobacz na mapie Gdańska na Jasieniu.

Obecnie przejazd między Moreną a Jasieniem możliwy jest okrężną drogą przez tzw. ul. Nową Gronostajową zobacz na mapie Gdańska. Drugim połączeniem będzie w przyszłości ul. Nowa Bulońska zobacz na mapie Gdańska, która jednak z założenia ma być drogą o znacznie wyższych parametrach i "przenosić" ruch na większych odległościach.

Czytaj też: Artykuł ze stycznia: Budowa Nowej Bulońskiej ruszy później, niż zakładano

- W pierwszym wariancie zaproponowaliśmy lokalne połączenie drogowe, po to, by uprościć ruch w tej części, np. aby łatwiej było można dojechać do żłobka, nie obciążając jednocześnie układu drogowego ul. Myśliwskiej czy Nowej Bulońskiej. Wariant ten nie spodobał się jednak mieszkańcom - mówi Agnieszka Ostrzycka, kierownik Zespołu Urbanistycznego Południe w Biurze Rozwoju Gdańska.
  • Plan obowiązujący. Osiedle Klimaty znajduje się w lewym dolnym rogu. Kropkami oznaczono postulowane ciągi piesze.
  • Wariant 1, który przewiduje połączenie drogowe z ul. Kraśnięta (025-KX). Osiedle Klimaty znajduje się w lewym dolnym rogu.
  • Wariant 2, który przewiduje ciąg pieszo-rowerowy do ul. Kraśnięta wzdłuż płotu osiedla Klimaty.
  • Wariant 3, który przewiduje ciąg pieszo-rowerowy do ul. Kraśnięta wzdłuż płotu osiedla Klimaty w formie wydzielonej karty terenu.
  • Wariant 4, który przewiduje ciąg pieszo-rowerowy do ul. Kraśnięta wzdłuż płotu osiedla Klimaty do wykonania przez nabywcę działki.
  • Wariant 5, który nie przewiduje ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż płotu osiedla Klimaty. Planuje się jednak budowę kładki oraz zachowanie istniejącego powiązania z Jasieniem.
Mieszkańcy: nie chcemy nowej kładki nad Potokiem Siedlickim

Mieszkańcom nie tylko nie przypadł do gustu pierwszy wariant, ale także każdy kolejny, w którym zrezygnowano z połączenia drogowego na rzecz ciągu pieszo-rowerowego (może to być np. chodnik z dopuszczeniem ruchu rowerowego, jak i chodnik z wydzieloną obok drogą rowerową).

Połączenie to miałoby być docelowo powiązane także ze szlakiem spacerowym wzdłuż Potoku Siedlickiego do planowanego Parku Stolema zobacz na mapie Gdańska oraz być wygodną drogą dojścia i dojazdu rowerem do istniejącej szkoły na Jasieniu zobacz na mapie Gdańska i przedszkola tuż obok, którego budowa ruszy w najbliższych tygodniach.

- Miejsce, w którym planiści chcą wykonać to połączenie ma duże nachylenie terenu. Nie nadaje się ono do jazdy rowerem czy poruszania się z dziećmi. Jest przecież wydeptana niedaleko droga, a pokonanie dodatkowych 200 metrów więcej to nie jest duży wysiłek - przekonuje przedstawicielka mieszkańców osiedla Klimaty.
Tu warto jednak zwrócić uwagę, że wydeptana ścieżka jest także wzdłuż osiedla Klimaty zobacz na mapie Gdańska, a zamiarem miasta jest jedynie przedłużenie jej przez Potok Siedlicki do ul. Kraśniąt. Czy zatem mieszkańcy osiedla Klimaty nie chcą ruchu pieszych i rowerzystów pod oknami swoich domów?

- Chcemy, by istniał tutaj ciąg pieszo-rowerowy, ale bez przekraczania potoku. Uważamy budowę kładki za nieekonomiczną. Miasto zamiast wydawać na nią pieniądze, może przeznaczyć środki finansowane na utrzymanie zieleni lub usankcjonowanie przejścia w pobliżu - odpowiada przedstawicielka mieszkańców osiedla Klimaty.
  • W tym miejscu pierwotnie planowano nową drogę dla ruchu lokalnego, a obecnie budowę ciągu pieszo-rowerowego. Zdaniem mieszkańców osiedla Klimaty (po lewej) istnieje tutaj zbyt duży spadek terenu.
  • Sytuacja przestrzenna w 2004 r., kiedy powstawał plan zagospodarowania przestrzennego. W ramce teren grodzonego osiedla Klimaty, które wraz sąsiednim grodzonym osiedlem Nad Wodą przecięły wydeptane ścieżki.
  • Sytuacja przestrzenna w 2016 r. Osiedle Klimaty jest jednym z wielu osiedli, które zostało ogrodzone w tej części miasta.
Płot uniemożliwia przejście wzdłuż Potoku Siedlickiego

Budowa kładki nie tylko ułatwi ruch między dzielnicami, ale także pozwoli obejść osiedle Klimaty drugą stroną potoku. Obecnie przejście w tym miejscu jest niemożliwe - kładki nie ma, a ogrodzenie osiedla ustawiono przy samej skarpie Potoku Siedlickiego.

- Płot mamy legalnie. Mamy kupiony grunt do linii brzegowej potoku, a miasto nie chciało przejąć tego fragmentu terenu - zapewnia reprezentantka mieszkańców.
Miejscy urbaniści nie upierają się przy propozycji prowadzenia ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż osiedla Klimaty. Mieszkańcom na spotkaniu w szkole na Jasieniu zobacz na mapie Gdańska przedstawili pięć propozycji, z czego jedna zakłada budowę kładki, ale bez połączenia pieszo-rowerowego wzdłuż płotu osiedla.

Mieszkańcy: zamiast budynków chcemy zieleni

Takie rozwiązanie także nie satysfakcjonuje mieszkańców osiedla. Oznacza ono bowiem zbliżenie nowej zabudowy na sąsiedniej działce do ich okien. Dlatego też mieszkańcy, oprócz rezygnacji z budowy kładki, wnioskują o przeznaczenie terenów na wschód zobacz na mapie Gdańska od ich osiedla pod park.

Płot wokół osiedla Klimaty, który nie pozwala na przejście wzdłuż Potoku Siedlickiego (po lewej, schowany za zielenią). Płot wokół osiedla Klimaty, który nie pozwala na przejście wzdłuż Potoku Siedlickiego (po lewej, schowany za zielenią).
- W związku z szybko postępującą urbanizacją okolicznych terenów i wzrostem gęstości zaludnienia istnieje ogromna potrzeba stworzenia ogólnodostępnego terenu zielonego dla mieszkańców osiedli na Migowie, a także mieszkańców Jasienia zamieszkujących okolice po południowej stronie Potoku Siedlickiego - piszą w petycji do władz miasta mieszkańcy osiedla Klimaty.
Działki, które wymienili w swoim piśmie, chcieli zagospodarować jako tereny zieleni w ramach Budżetu Obywatelskiego. Zostały one jednak już w planie z 2005 r. przeznaczone pod zabudowę.

We wszystkich wariantach nowego projektu planu możliwość zabudowy zostaje podtrzymana. W kilku z nich przewiduje się jednak ochronę lasku brzozowego zobacz na mapie Gdańska, który w planie sprzed 10 lat (wówczas nie był to jeszcze las, a nieco wyższa zieleń) mógł być całkowicie ścięty, a przez jego środek przewidziano dodatkową drogę dojazdową do osiedla Klimaty.

Istniejąca ścieżka między Moreną a Jasieniem jest zachowana w każdym wariancie nowego planu (z korektami przebiegu). Istniejąca ścieżka między Moreną a Jasieniem jest zachowana w każdym wariancie nowego planu (z korektami przebiegu).
- W maju przedstawiliśmy radnym dzielnic wariant pierwszy nowego projektu planu zagospodarowania [z połączeniem drogowym - dop. red.]. Ze względu na niezadowolenie z proponowanych rozwiązań, przygotowaliśmy dodatkowe nowe warianty, które teraz pokazaliśmy mieszkańcom. 12 lipca o godz. 18 w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska [ul. Wały Piastowskie 24 zobacz na mapie Gdańska - dop. red.] odbędą się warsztaty z mieszkańcami, podczas których będzie można przekazać uwagi do nowego planu zagospodarowania - zapowiada Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.
Ponad 1,1 tys. podpisów przeciwko zmianom

Mieszkańcy Moreny oraz Jasienia zebrali dotychczas ponad 1,1 tys. podpisów pod petycją przeciwko nowemu połączeniu komunikacyjnemu. Wspólnoty osiedla Klimaty złożyły również pisma z wnioskami do planu (pdf)studium (pdf). Dodatkowe wsparcie otrzymali od Rady Dzielnicy Piecki-Migowo, która jest przeciwna budowie zarówno połączenia drogowego, jak i pieszo-rowerowego wzdłuż płotu osiedla Klimaty. Jednocześnie Rada Dzielnicy Piecki-Migowo popiera utrzymanie rezerwy pod budowę drogi przez lasek brzozowy (treść uchwały RD Piecki-Migowo w formacie pdf).

Obowiązujący plan zagospodarowania z 2005 r., oznaczony numerem 2327, dostępny jest na podstronie Urzędu Miejskiego.

Od autora: wspólne planowanie przestrzenne jest możliwe

Wybór sali gimnastycznej na miejsce spotkania był nietrafiony. Fatalna akustyka utrudniała rozmowę. Wybór sali gimnastycznej na miejsce spotkania był nietrafiony. Fatalna akustyka utrudniała rozmowę.
Pomijając oś sporu z mieszkańcami osiedla Klimaty, należy docenić urbanistów z Biura Rozwoju Gdańska za wolę współpracy na poziomie tworzenia nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Takie rozwiązanie proponowaliśmy już w felietonie w 2013 roku.

Ten moment w procedurze planistycznej, przed wyłożeniem planu do wglądu, jest najlepszy do rozmów oraz przygotowania dokumentu, który z jednej strony będzie uwzględniał interes miasta i ogółu jego mieszkańców, a jednocześnie szanował postulaty tej grupy osób, której zapisy planu najbardziej dotkną.

Jedynym drobnym minusem, w przypadku nowego planu dla Jasienia, był wybór miejsca na spotkanie - sali gimnastycznej w szkole podstawowej na Jasieniu, w której fatalna akustyka nie pozwalała na swobodną rozmowę i wzajemne wysłuchanie argumentów.

Na szczęście kolejne spotkanie przewidziano już w siedzibie BRG, która - choć jest nieco oddalona od Jasienia i Moreny - to pozwala na lepszą dyskusję i (współ)pracę. Pozostaje mieć nadzieję, że obie strony będą w stanie osiągnąć kompromis, a bardziej kameralna atmosfera pozwoli na prowadzenie dyskusji na wysokim poziomie merytorycznym.

Miejsca

Opinie (371) ponad 10 zablokowanych

  • Polska zaściankowa (3)

    Może warto zacząć sprzeciwiać się budowaniu ogrodzonych osiedli. Czy nasze miasta mają zamienić się w fortece? Dlaczego ludzie nie mogą spacerować i przechodzić z jednego osiedla na drugie? Proponuję każde osiedle ogrodzić.

    • 2 2

    • własność jest własnością (1)

      jak nieruchomość jest czyjąś własnością to raczej ją ogradza. Czyż nie? Jakbyś Szanowna Olu miała działkę a na niej dom ogrodziłabyś ją czy nie?
      Gdyby nasze osiedle nie było ogrodzone - a zaznaczam, że cały teren jest naszą własnością - wówczas jedyny widok jaki byłby z okien to na samochody, każdy by sobie mógł wjechać i parkować. Natomiast gdyby coś zniszczył, to my byśmy musieli płacić, a nie jakiś tam Janusz. Pomyśl czasem zanim coś napiszesz.
      Nasze osiedle nie jest fortecą każdy może wejść na jego teren, nie może natomiast wjechać i chyba to Was wszystkich boli:)

      • 4 2

      • Ciekawe tylko dlaczego grodziski mają taki tapet i parkują swoje samochody pod oknami LWSM "Moreny"?

        Usunąć ogrodzenia wokół budynków wielorodzinnych. Czy takie Grodzenie jest zgodne z przepisami przeciwpożarowymi? W Polsce musi dojść do tragedii, żeby Grodzianie włączyli myślenie? W razie pożaru jest możliwe, że Grodzenie potratują się przed furtką swojego Grodu....

        • 1 0

    • a gdyby tak LWSM "Morena" wygrodzić???

      Ostatnio się spotkałam z opinią, że spółdzielnia jest państwowa a nowe godzinę osiedla są prywatne. Nic bardziej błędnego, Morena jest prywatną własnością jej ok. 6500 członków. A gdyby Spółdzielnia się wygrodziła??, to dopiero byłby krzyk w Dzielnicy Piecki-Migowy....

      • 1 0

  • Przed erą internetu nie byłem świadom ilu prostaków jest na świecie.

    Same merytoryczne komentarze osób, które chociażby były tam na miejscu i porozmawiały ze wszystkimi zainteresowanymi.
    No, ale skoro ktoś napisał to co napisał to musi się znać. Byle kto nie pisze na trójmiasto.pl.
    Ech bezmózgi. Dzięki wam dobra zmiana.
    Myślcie samodzielnie. Na razie jeszcze wam wolno.

    • 4 1

  • Uczniowie Kalego?

    istnieje ogromna potrzeba stworzenia ogólnodostępnego terenu zielonego dla mieszkańców osiedli na Migowie, a także mieszkańców Jasienia zamieszkujących okolice po południowej stronie Potoku Siedlickiego
    Ale lasek pod budowe drogi do osiedla to mozna wyciac. I pewnie wszyscy sa za.

    • 1 1

  • beton i deszcz

    Chętnie zobaczę ekspertyzę o której, na spotkaniu z mieszkańcami Jesienią i Piesek-Migowa, mówiła Pani Dyrektor BRG... Podobno kolejny beton w okolicach Myśliwskiej nie będzie powodował podtopień Dolnego Wrzeszcza... chętnie zapoznamy się z tymi materiałami.

    • 3 0

  • Nie chcą chodnika obok? A ja nie chciałem, żeby się grodzili płotem i uniemożliwiali przejście.

    • 2 0

  • KOniec bezprawia i samowolki

    Tu jest Polska czy Prusy?

    • 0 1

  • ogrodzone osiedle to ghetto....

    ...wpuscic tam zgraje zaglodzonych pitbulli i po sprawie problem ghetta zalatwia glodne psy:P

    • 0 1

  • Skąd w Was ludzie tyle zawiści i zazdrości

    Skoro nie stać Was na te mieszkania to się nie wypowiadajcie i nie obrażajcie.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Znajdź trasę rowerową

Forum