Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych!
stat

Jeziora i mokradła wokół Kościerzyny

Rowerem wśród malowniczych jezior i mokradeł w okolicach Kościerzyny
Rowerem wśród malowniczych jezior i mokradeł w okolicach Kościerzyny fot. Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]

Wycieczka, której trasa przebiega nad urokliwymi jeziorami oraz mokradłami, to nie tylko propozycja na upalne lato, kiedy to marzymy o schłodzeniu ciała w wodzie, czy wylegiwaniu się na plaży. Trasa jest na tyle uniwersalna, że można pokonać ją o dowolnej porze roku. Większość dróg, którymi prowadzi, to szutrówki i leśne dukty, rzadko uczęszczane przez samochody. Pod kątem sumy przewyższeń, to z pewnością wspaniały kąsek dla rowerzystów przygotowujących się do startów w maratonach MTB.Nie ma złej pogody na rower !

Pomimo, że od rana rzucało żabami, nie pojechaliśmy sami. Jak widać, dla nas nie ma złej pogody. Nieadekwatnie możemy być jedynie ubrani. Tak, czy siak, mając słońce w sercach, synoptycy nie byli w stanie zepsuć nam dobrej zabawy. Poza tym, żeby było piękniej: tuż po naszej zbiórce przejaśniło się, a chwilę później wyszło słonko i do końca wycieczki było pogodnie. Jedyne co, to wiał dość porywisty wiatr, ale jak to mówi jeden z naszych kolegów - Tomasz Kmieć - z góry i z wiatrem, to same śmieci lecą.
Niech żałują tylko Ci, którzy z nami nie pojechali !

Trasa wycieczki i nasze wrażenia:

W okolicach Kościerzyny mamy wiele interesujących jezior i mokradeł. Jedne, z uwagi na występowanie wokół nich rzadkich gatunków roślin i zwierząt, objęte są ścisłą ochroną, inne udostępnione pod wypoczynek i turystykę. W poprzednich edycjach naszego cyklu wycieczek nad wodę, opisywaliśmy wiele różnych jezior w najbliższej okolicy Trójmiasta. Tym razem postanowiliśmy udać się nieco dalej, zagłębiając w przepięknej przyrodzie. Do Kościerzyny dotrzeć można na kilka sposobów, najdogodniej jest samochodem, bądź koleją w której rowery przewieziemy za darmo.

Na trasie naszej wycieczki zobaczyliśmy wiele ciekawych jezior, m.in.: Wieprznickie, Garczyn, Graniczne, Płocice Wielkie, Kutkówko, Czarne, Schodno, Kramsko, Długie, Księże, Wierzysko a także masę mniejszych mokradeł, których nie sposób zliczyć. Nad kilkoma z nich zatrzymaliśmy się na krótki piknik. Na zaznaczonych przez nas punktach na mapie, mieszczą się ciekawe miejsca wypoczynku, ze ławkami, pomostami, a także wieżą widokową jak w przypadku miejsca obserwacyjnego nad Jeziorem Schodno. I choć, na żadnej mapie nie ma tam drogi, wzdłuż jeziora prowadzi oznakowany kolorem czarnym ścieżka dydaktyczna (upamiętniona na jednym ze zdjęć).
To, co wyróżnia tę trasę od pozostałych, to z pewnością niewielki dystans, jednak jak wielokrotnie powtarzałem - kilometr, kilometrowi jest nierówny. Przejechana przez nas trasa liczyła 60 km, a łączna suma przewyższeń sięgnęła 800 m. Najbardziej wymagający był podjazd wspinający się stromym brzegiem rzeki Pilicy, w okolicach Gostomia. Po drodze było też kilkanaście innych ciekawych podjazdów i zjazdów, które można było odczuć w nogach.

Prócz ciekawej przyrody w postaci malowniczych jezior i lasów po drodze zobaczyliśmy Diabelski Kamień w Owśnicach. To jeden z największych głazów narzutowych na Kaszubach. Jego obwód wynosi 13,2 m, szerokość 4,7, a wysokość ponad 2,2 m. W górną część kamienia wbity został krzyż, z którym związana jest pewna legenda. Głosi ona, ze ongiś diabeł chcąc zniszczyć jeden z obiektów sakralnych stojących na tym terenie pochwycił głaz i leciał z nim, gdy w drodze uderzył w niego Jasny Grom. Diabeł wypuścił kamień z rąk, a gdy próbował go ponownie podnieść zaświeciło słońce, przed promieniami którego diabeł ukrył się wewnątrz kamienia dostając się tam poprzez otwór, w którym miejscowy duchowny wbił żelazny krzyż.GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Statystyki naszej wycieczki:

Początek i koniec trasy: Kościerzyna, Dworzec PKP
Dystans: 60 km
Czas jazdy z postojami: 7h30min
Prędkość jazdy: 15-20 km/h
Trasę ułożyliśmy na podstawie mapy 1:50 tys. Nadleśnictwo Kościerzyna
Wyd. Kartograficznego Eko-Kapio

Ślad GPS oraz mapa wycieczki

Rodzaj podłoża:
Leśne dukty, drogi gruntowe, miejscami piach, bruk, szosy
Do realizacji trasy: rower górski lub trekkingowy.

Wypad prowadził: Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]

Dziękujemy wszystkim za wspólną wycieczkę i zapraszamy na kolejne nasze wypady !

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Chcąc być na bieżąco ze wszelkimi newsami, możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto.
Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com

Opinie (41) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.