Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych!
stat

Bieszkowickie Moczary w jesiennych barwach


Trójmiejski Park Krajobrazowy to nie tylko lasy w pobliżu Gdańska, Sopotu czy Gdyni. Jednym z najciekawszych pod kątem turystyki aktywnej i krajoznawczej jest obszar tzw. Bieszkowickich Moczarów. Nie trudno domyślić się, że teren ten obejmuje przede wszystkim rejony bagienne w okolicach Bieszkowic. Ułożona przez nas trasa wędrówki pozwala zapoznać się nie tylko z malowniczymi torfowiskami, ale również małymi jeziorami, które skrywają się wśród tutejszych lasów.Bieszkowice i malownicze okolice:

Bieszkowice to mała wieś leżąca w gminie Wejherowo. Miejscowość ta znana jest przede wszystkim z letnich wypadów nad jezioro, wszak leżące nieopodal akweny, to jedne z najczystszych jezior nieopodal Trójmiasta. Tłumy i gwar zupełnie nam jednak nie po drodze, dlatego też uwielbiamy odwiedzać to miejsce poza sezonem. Do tzw. Bieszkowickich Moczarów prócz okolicznych jezior: Bieszkowickiego, Zawiat, Borowo zalicza się także mniejsze akweny: Jezioro Pałsznik, Krypko, Wygoda, Rąbówko oraz Borowe Oczko. Pierwsze trzy znane są wśród amatorów wypoczynku nad wodą, kolejne wymienione skrywają się w lesie i objęte są ochroną. Kąpiel jest w nich zabroniona.

Nasza trasa:

Trasa naszej wędrówki wiodła leśnymi nieoznakowanymi duktami oraz szlakami turystycznymi:
-pieszy Szlak Zagórskiej Strugi (oznakowany kolorem czarnym)
-pieszy Szlak Wejherowski (oznakowany kolorem czerwonym)

Naszą wędrówkę rozpoczynamy i kończymy w Bieszkowicach, na parkingu leśnym przy ul. Jeziornej. Na dobry początek udajemy się wąską ścieżką wiodącą brzegiem Jeziora Zawiat, które często mylone jest z Bieszkowickim. To drugie znajduje się nieco dalej, po drugiej stronie miejscowości. Na naszej trasie występuje ono nieco dalej. Ścieżka, którą podążamy doprowadza nas do kładki, a następnie rozdziela się w dwóch kierunkach. Chcąc zobaczyć jedno z najbardziej malowniczych tutejszych mokradeł warto udać się dalej prosto. O innych porach roku, ścieżka ta jest niedostępna, ale zawsze można udać się bokiem wzdłuż wzniesienia. Oba warianty wyprowadzają nas na oznakowany kolorem czerwonym pieszy Szlak Wejherowski.Po dojściu na szlak odbijamy w prawo i udajemy się nad wspomniane wcześniej Jezioro Bieszkowickie. Szlak wiedzie tu nad samym jego brzegiem, po czym ponownie zagłębia się w lesie, a my wraz z nim. Szlakiem podążać każdy potrafi, dlatego też na najbliższej krzyżówce żegnamy się z nim i obieramy dukt w kierunku Jeziora Borowo. Przy pomocy dokładnej mapy tych okolic kluczymy raz w prawo, raz w lewo, podziwiając liczne torfowiska, aż w końcu dochodzimy także do zamierzonego celu.

Jezioro Borowo to śródleśne jezioro rynnowe o czarnej jak smoła wodzie. Niemniej jednak, tak na dobrą sprawę, brunatne jest tylko jego dno, a woda jest bardzo czysta i miękka. Główne kąpielisko, znajdujące się nieopodal wiat wypoczynkowych i latem oblegane jest przez tłumy plażowiczów. Najprzytulniej jest tu jednak poza sezonem, i nic dziwnego, ze jesteśmy tylko my i przyroda. Cisza i spokój oraz przepiękne słońce zachęca nas do zrobienia pikniku.

Po krótkiej przerwie ruszamy w kierunku nieco mniejszych oczek wodnych. Jeziora Pałsznik, Krypko i Wygoda objęte są rezerwatem przyrody o nazwie "Pełcznica". Dwa z nich to tzw. jeziora lobeliowe, zaś najmniejsze - Jezioro Krypko - jest przykładem jeziora dystroficznego. Za najcenniejszy z tutejszych gatunków roślin związanych z jeziorami lobeliowymi należy uznać poryblin kolczasty, znany z zaledwie kilku stanowisk w Polsce.

Na naszej trasie spotykamy także inne śródleśne jeziorka i torfowiska jak np.: Jezioro Rąbówka. To maleńki, bagnisty akwen, który porastają przepiękne trawy i kępy, przez co jego brzeg jest praktycznie niedostępny. Najbardziej wyeksponowany jest on właśnie teraz, gdy na drzewach nie ma już prawie liści. Latem jeziorko trudno wypatrzeć z drogi.

Podsumowanie:

W okolicach Trójmiasta mamy wiele interesujących jezior i oczek wodnych. Jedne, z uwagi na występowanie wokół nich rzadkich gatunków roślin i zwierząt, objęte są ścisłą ochroną, inne udostępnione pod wypoczynek i turystykę. W poprzednich edycjach naszego cyklu wycieczek nad wodę w okolicach naszej aglomeracji opisywaliśmy zarówno jeziora znajdujące się na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, jak: Jezioro Borowo, Bieszkowickie, Zawiat, oraz te poza jego granicami, m.in.: Jezioro Otomińskie, Tuchomskie, Marchowo i wiele innych. Jedne, z uwagi na łatwość dojazdu i pobliską gastronomię, latem oblegane są przez tłumy, inne bardziej kameralne, które cieszą się spokojem. Na szczęście poza sezonem, wszelkie plaże oraz miejsca postoju i wypoczynku "świecą pustkami".

Statystyki wędrówki:

-Miejsce rozpoczęcia i zakończenia wędrówki: Bieszkowice, parking leśny nad jeziorem
-Czas wędrówki wraz z postojami: 5 godziny
-Dystans: 18,5 km
-Poziom trudności: średni
-Ślad gps i mapa wędrówki

Do wędrówki użyliśmy mapy Trójmiejskiego PK, 1:25 000 wyd. Eko-Kapio.plGALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]

>>>Zobacz także wideo relację z zimowej wędrówki przez Moczary Bieszkowickie

Wędrówkę prowadził: Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]

Idea wędrówek w weekendy:

Spacery i wędrówki są uzupełnieniem proponowanych wypadów rowerowych, które organizowane są przez cały rok kalendarzowy. Jesienią, zimą i wiosną wyruszamy także na piesze wędrówki zarówno po najbliższych nam okolicach, jak i nieco dalszych.

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

>>> WWW: Grupa Rowerowa 3miasto

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto.
Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com

Zajrzyj i dowiedz się, gdzie w najbliższym czasie wybiera się Grupa Rowerowa 3miasto

Opinie (11) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.