Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych!
stat

Bagry w okolicach Trójmiasta

Jeziora powyrobiskowe w okolicach Trójmiasta
Jeziora powyrobiskowe w okolicach Trójmiasta fot. Krzysztof Kochanowicz

Kilka kilometrów za Trójmiastem, na zachód od stacji kolejowej Gdańsk Osowa w cieniu zakładu górniczego wydobywającego różne kruszywa znajdują się malowniczo położone bagry, czyli powyrobiskowe sztuczne zbiorniki wodne, powstałe w wyniku zatopienia wyrobiska piaskowni lub żwirowni.Watro tu przyjechać na spacer, czy piknik, warto pokontemplować z tutejszą przyrodą. Wokół znaleźć można sporo ogromnych głazów. Nie zdziwiłbym się, gdyby zaaranżowano tu "kamienne kręgi"; z pewnością byłyby bardziej imponujące od tych w Odrach czy Węsiorach.

W weekend gdy cichną maszyny żwirowni panuje tu sielankowa atmosfera. A gdy świeci słońce wody tutejszych jeziorek mienią się w turkusowych barwach. Niestety ze względu na strome i osuwające się brzegi, kąpiel jest tu zabroniona. Podczas mroźnych zim widziałem jednak jak jeżdżono tu na łyżwach. Osobiście jednak pod kątem łyżew na naturalnych zbiornikach wodnych wolę sprawdzone miejsca, jak np.: jezioro Jasień.

Przetestowane drogi dojazdu rowerem:
Jadąc rowerem lub idąc na piechotę do opisanego miejsca można dostać się na wiele sposobów np.:

Zobacz dojazd
Zobacz dojazd
1) z Gdańska Osowy PKP prowadzi "Błękitny Szlak Rowerowy"
2) z Chwaszczyna, spod kościoła należy udać się na południe ul.Mickiewicza i przed żwirownią odbić w prawo. Przedostać się przez mostek nad potokiem, a następnie kierować w lewo wzdłuż ogrodzenia zakładu do drogi utwardzonej, ul.Leśniej.
3) znad jez.Wysockiego jadąc w górę drogą wyłożoną kaflami, a następnie drogą gruntową przez las przez tzw. Czarne Błota, śledząc również oznakowania szlaku błękitnego.
4) znad jez.Osowskiego jadąc Drogą Kaszubską aż po ul.Przemysłową, gdzie na jej końcu należy odbić w ul. Czarne Błota po czym kontynuować wycieczkę wg oznaczeń szlaku błękitnego.
5) z Barniewic za torami odbić w prawo i kierować się na Chwaszczyno gruntową drogą przez las. Mijając osadę Borowiec wjedziemy na drogę wyłożoną betonowymi płytami, która zaprowadzi nas prosto do celu.

Przetestowane drogi dojazdu samochodem:
Pomimo, iż na mapie zaznaczone są inne drogi, nie radzę się w nie zagłębiać. Są one zamknięte dla ruchu samochodowego, a o porach wilgotnych mocno zabłocone, dlatego odradzam dojazd przez las. Chcąc dojechać na miejsce samochodem, należy udać się tak jak do zakładu górniczego główną drogą, zjeżdżając z ul.Gdyńskiej (relacji Gdynia - Żukowo, nr20) w ul.Leśną, a następnie kontynuować jazdę prosto aż do parkingu przed zakładem żwirowni.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (3)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.