• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zużyte części rowerowe. Co z nimi zrobić?

Ewelina Oleksy
5 czerwca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Zepsutych opon czy części rowerowych nie wolno wyrzucać do "normalnego" śmietnika. Zepsutych opon czy części rowerowych nie wolno wyrzucać do "normalnego" śmietnika.

Sezon rowerowy w pełni, ale co zrobić, gdy nasz rower odmówi posłuszeństwa, a jego części nie nadają się już do naprawy? Podpowiadamy, jak właściwie obchodzić się z zepsutymi oponami czy dętkami rowerowymi.Gdzie wyrzucasz zepsuty rower lub jego zużyte części?

Skoro sezon rowerowy, to też i czas na przegląd stanu naszych rowerów po zimie. Wymieniamy jego części, a często nawet całe rowery. Podpowiemy zatem, co zrobić z takimi odpadami, jak zużyty rower, opony i dętki.

Po zimie sprawdzić trzeba przede wszystkim opony - nie tylko dziura powinna być przyczyną ich wymiany, brak bieżnika także jest podstawą do zakupu nowego kompletu opon.

Przypomnij też sobie, kiedy ostatni zaraz wymieniany był łańcuch. Są różne szkoły, ale możemy założyć, że powinno się go wymieniać po około 800-1000 przejechanych kilometrów.

Nie wyrzucaj do wiaty śmietnikowejWyeksploatowany sprzęt rowerowy (czyli m.in. wspomniane opony, dętki, łańcuch) lub sam niesprawny rower oddaj do PSZOK-u na wysypisku śmieci - nie wyrzucaj tego do przydomowej wiaty śmietnikowej.

Chcesz kupić lub naprawić rower? Sprawdź listę sklepów i serwisów w TrójmieściePSZOK, czyli Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, to miejsce zlokalizowane na terenie Zakładu UtylizacyjnegoMapka, gdzie każdy mieszkaniec Gdańska może nieodpłatnie oddać różnego rodzaju odpady, które nie powinny trafić do śmietnikowych altan.

Gdynia gospodarzem mistrzostw Europy w maratonie mtb

Zużyte opony, dętki, łańcuchy zawieź do PSZOK-uBrzmi skomplikowanie, a wcale tak nie jest. Planując odwiedzenie PSZOK-u, zarezerwuj sobie czas - nie warto się denerwować, gdy okaże się, że jest kolejka.

PSZOK krok po kroku:

  1. Podjedź do bramy, gdzie nastąpi ważenie pojazdu.
  2. Potwierdź, że jesteś mieszkańcem Gdańska - to może być dowód tożsamości z adresem zamieszkania, zaświadczenie o zameldowaniu czy odpis księgi wieczystej. Potwierdzenie można również złożyć na stosownym oświadczeniu.
  3. Jedź za strzałkami do PSZOK-u i poczekaj, aż klasyfikator wskaże odpowiedni kontener.
  4. Rozpakuj odpady.
  5. Przejdź do bramy, gdzie nastąpi ważenie końcowe.

- Jeżeli chcesz oddać kilka rodzajów odpadów, konieczne będzie kilkukrotne powtórzenie opisanych powyżej czynności. Podczas jednego przejazdu przez bramę możesz oddać tylko jedną kategorię odpadów - wskazuje Olimpia Schneider, rzeczniczka ZU w Gdańsku.
3 czerwca to Światowy Dzień Roweru. 3 czerwca to Światowy Dzień Roweru.

PSZOK nie po drodze? Jest też inny sposób- Zdajemy sobie sprawę, że PSZOK nie zawsze może być po drodze lub nie ma możliwości przywiezienia odpadów do punktu. Na stronie czystemiasto.gdansk.pl można sprawdzić harmonogram odbioru odpadów, także tych wielkogabarytowych. Powinny być one zgromadzone przed altanami śmietnikowych. Dodatkowo trzy razy w roku organizowana jest objazdowa zbiórka odpadów niebezpiecznych - podpowiada Schneider.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (63)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Znajdź trasę rowerową

Forum