• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Zamiast o nartach pomyśl o rowerze

Krzysztof Kochanowicz
4 stycznia 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Imprezy kolarstwa szosowego w 2018 r.

Cyclocross zadomawia się w Trójmieście

Wciąż jeździmy na rowerach! Poprzednia edycja przełajowej ustawki pt. Dre Rowery Cyclocross, która odbyła się pod koniec listopada rozegrała się w wyjątkowo przyjaznej pogodzie. Ale przełaj, to przełaj, więc trzeba liczyć się ze zdecydowanie gorszą aurą, a czym bardziej zniechęcająca do wyjścia z domu, tym lepsza - oczywiście dla prawdziwego "błotniaka". Zapraszamy zatem na kolejną dawkę emocji w niedzielę, 10 stycznia 2016 r. Tym razem, trening w formie wyścigu odbędzie się na dawnym torze off-road w Gdyni Chwarznie.Dre Rowery Cyclocross, to trening i wyścig przełajowy, który odbędzie się już w najbliższą środę, Święto Trzech Króli. Zapraszamy zarówno przełajowców, jak i posiadaczy rowerów górskich, a także, albo przede wszystkim kibiców. Przełaj jest jedną z najefektowniejszych dyscyplin kolarskich, a większa część trasy widoczna będzie z rejonu dawnego pola motocrossowego. Do startu organizatorzy dopuszczają wszystkie rowery, przecież to tylko wspólny trening i świetna zabawa.

Baza zapisów:

Gdynia Chwarzno, na terenie dawnego toru motocrossowego (zobacz mapę) zobacz na mapie Gdyni

Lokalizacja: 54°29'45.0"N 18°27'11.2"E

Tam spotykamy się i zapisujemy na liście startowej od godziny 10.30 /
Start około o godz.11. (po wydaniu wszystkich numerów startowych)
Przewidywany czas ścigania na oznakowanej trasie to 1 godz. (7 rund po 2 km)

Wszyscy uczestnicy biorący udział w treningu, startują w kaskach, na sprawnych rowerach i na własną odpowiedzialność. Warto zaopatrzyć się w dodatkową, ciepłą odzież, ponieważ po zakończeniu treningu organizatorzy zapraszają na wspólny cyclocrossowy poczęstunek na ciepło i zimno, wspólne rowerowe rozmowy i losowanie upominków. Na trasie zawodów będzie znajdował się ratownik medyczny, ale organizatorzy wierzą, że po raz kolejny będzie się nudził.

Uwaga:
Samochody najlepiej parkować przy Markecie Biedronka lub wzdłuż ul. Augustyna Krauzego.

Czym jest kolarstwo przełajowe?

Kolarstwo przełajowe (przełaj, cyclocross, cx) to forma kolarstwa terenowego, protoplasta kolarstwa górskiego, przez lata praktycznie zapomniana w Polsce, w ostatnich czasach odzyskująca popularność na Świecie i w naszym kraju.

Przełaj istniał na długo przed skonstruowaniem pierwszych rowerów górskich. Rower przełajowy najkrócej można opisać, jako zmodyfikowany pod kątem jazdy w terenie rower szosowy. Mamy więc z jednej strony charakterystyczną kierownicę i manetki szosowe, wysoką, zwartą ramę, sztywny widelec, a z drugiej strony - nieco szersze (30-33mm) opony z terenowym bieżnikiem, dużo przestrzeni miedzy kołami a ramą, czy hamulcami, tak aby błoto nie blokowało kół i kilka mniej widocznych rozwiązań technicznych.

Wyścigi przełajowe zazwyczaj rozgrywane są na trasach w formie krótkich pętli (przeciętnie 1,5-2,5 km) zawierających charakterystyczne dla tej dyscypliny przeszkody, często budowane sztucznie - schody, piasek, błoto, progi, barierki, kłody do przeskakiwania, serie ostrych zakrętów i inne. Sporo jest też odcinków dla sprinterów oraz w miarę możliwości - fragmentów trasy przez które trzeba przebiec z rowerem na ramieniu.

Wszystko po to, żeby wymóc na zawodnikach techniczną jazdę w pełnym skupieniu i na pełnych obrotach - co znaczące, wyścigi te są krótkie (zazwyczaj trwają około godziny) i przy dobrze przygotowanej trasie nie pozwalają nawet na chwilę zwolnić, odpuścić, odpocząć.

Z tych względów, kolarstwo przełajowe jest świetnym treningiem przygotowującym do startów w letnich dyscyplinach kolarskich. Mamy tu do czynienia z intensywnym treningiem jazdy z maksymalnymi obciążeniami i jednocześnie ciężką szkołę techniki jazdy na rowerze - to co na rowerze górskim, wygodnym, amortyzowanym, z szerokimi oponami i kierownicą zdaje się być łatwe, na rowerze przełajowym staje się wyzwaniem.

Można długo dyskutować o tym czy kolarstwo przełajowe w dobie zaawansowanych technologii, pozwalających na konstruowanie wygodniejszych i bezpieczniejszych rowerów, na których łatwiej się jeździ, ma sens i rację bytu, czy nie. Rowery przełajowe mają swoje ograniczenia, tak jak i zalety, ale przede wszystkim ta odmiana kolarstwa ma swój nieodparty urok, który pozwolił odrodzić się jej na Świecie poza wąskimi kręgami zawodowców i zyskuje coraz więcej zwolenników.

Pisać można długo, ale jeśli jesteście ciekawi jak smakuje przełaj, najlepiej sami się o tym przekonajcie!

Zobacz wideo relację z drugiej edycji DreRowery Cyclocross

Wystartuj lub kibicuj, to zdecydowanie lepsze niż siedzenie w kanapie przed telewizorem ! Wystartuj lub kibicuj, to zdecydowanie lepsze niż siedzenie w kanapie przed telewizorem !


Organizatorzy:

- Sklep i Serwis Dre Rowery
- Klub Kolarski Honda Trek Gdynia

Śledźcie imprezę na Facebooku

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (7) ponad 10 zablokowanych

 • (1)

  Kiedyś kupie rowerek w stylu gigant anyroad bo o takim marze. Wpadnę do was na wyścigi. Niestety na razie nie mam kasy. Biedę klepie. Przyjdą lepsze dni. Pozdro rover

  • 2 2

  • polish wagant też da radę, w sumie 50% trasy to bieganie z rowerem ;d wezmę monocykla przynajmniej bedzie lżej xd

   • 3 1

 • Powinniście przypisać sobie miano "ciepłolubnych Błotniaków" (2)

  Trochę przymroziło i impreza już przesunięta?
  "Prawdziwy z was przełajowcy", a niech was. Na szczęście są w tym całym trojmieście są inne ekipy, które kręcą niezależnie od pogody. Prawdziwego przełaju to wy nigdy na oczy nie widzieliście. Tak, tak zaraz ktoś napisze że to w trosce o zdrowie. Ehhh najlepiej zróbcie te imprezę na trenaźerach przed ekranem.

  • 4 2

  • uwielbiam takich chojraków jak ty

   pogadaj ze swoją d*pa za 20 lat

   • 1 0

  • Przecież obecnie nie ma żadnych warunków na CX - sucho jak pieprz i twardo jak na betonie, fuj ohyda! A na weekend właśnie pogoda szykuje się jak marzenie - odwilż, deszcz ze śniegiem...

   • 1 1

 • Zabrany tor motocross (1)

  Oddajcie tor offroadowcom, teraz rowerki to się organizuje, a nam to wstęp zabronili.
  Zabrać jednym a dać innym. Super, niczym Robin...

  • 0 3

  • Różnica jednak jest kolosalna !

   Offroadowcy tam się wyżywający robili tyle hałasu i smrodu, że niosło się po całej okolicy. Nie po to wyprowadziłem się za centrum miasta. Zaś w przypadku rowerzystów, nawet jeśli na imprezie pojawiłoby się tysiąc kibiców i nie wiadomo jak głośno by bębnili, to i tak łomot ten nie przeszkadzałby okolicznym mieszkańcom.

   • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Popołudniowa wycieczka rowerowa po pracy, nad Jezioro Marchowo

30-50 zł
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka

Zawody Rowerowe Cross Country Sobieszewo

100 zł
zawody / wyścigi

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Znajdź trasę rowerową

Forum