• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wielki Przejazd Rowerowy i rodzinne zdjęcie rowerzystów, Gdańsk 2004

13 czerwca 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Morze rowerów - Wielki Przejazd Rowerowy

Impreza rozpoczęła się tradycyjnie we Wrzeszczu, na placu obok restauracji Cristal, gdzie już na godzinę przed rozpoczęciem zaczęli napływać rowerzyści - pojedynczo, rodzinami i całymi grupami znajomych. Jak zwykle dało się zauważyć duży przekrój wiekowy uczestników oraz ogromną różnorodność pojazdów, czyli to, co od lat nadaje przejazdom niepowtarzalną atmosferę święta wszystkich rowerzystów. Na przybyłych czekały niespodzianki - tysiąc darmowych bidonów rowerowych od firmy Fazer oraz ulotki od SKM informujące o możliwości darmowego przewozu rowerów w kolejkach na terenie całego Trójmiasta!

Dokładnie o 11.30 kolumna Wielkiego Przejazdu Rowerowego wylała się na ul. Grunwaldzką zmierzając powoli w kierunku Gdańska. Na czele przejazdu jechały riksze z gdańskiej starówki, na których, tak jak w ubiegłym roku, zainstalowana była sopocka Orquestra Samba Pikante rozgrzewająca atmosferę rytmami samby. Za nimi morze rowerów - bmx-ów, miejskich damek, górali, składaków, kolarzówek, rowerów w przyczepkami dla dzieci - po prostu rowerowy zawrót głowy! Na przejeździe miały swą premierę także riksze towarowe Gdańskiej Kampanii Rowerowej - na jednej z nich zainstalowany był Wigry 3 SoundSystem - system nagłośnieniowy grający muzykę w tylnej części kolumny przejazdu. Według obserwatorów przejechanie całej kolumny Przejazdu na ul. Grunwaldzkiej zajęło 20 minut, zaś peleton mógł rozciągać się na długości nawet 1,5 km! Niezwykła parada rowerów budziła entuzjazm gapiów, którzy pozdrawiali uczestników machając i klaszcząc. Odpowiadały im dźwięki setek dzwonków rowerowych. W tak wybornej atmosferze Wielki Przejazd Rowerowy przeparadował przed Dworcem Głównym w Gdańsku, aby na Hucisku skręcić na Stare Miasto i po pokonaniu kilku zakrętów wjechać triumfalnie na ul. Długą. Po obu stronach specjalnego toru z barierek czekało tam sporo osób chcących zobaczyć rowerową paradę. Nie zawiedli się - czegoś takiego jeszcze w Gdańsku nie było - samba na rikszach, kolorowe flagi i kilka tysięcy rowerów!

4 x TAK dla rowerów!

Kiedy wszyscy rowerzyści wjechali w końcu na Długi Targ, odbyło się spotkanie z Prezydentem Miasta Gdańska Pawłem Adamowiczem, który na imprezę przyjechał rowerem i razem z wszystkimi wziął udział w przejeździe. Publiczne debaty z udziałem władz miasta towarzyszą czerwcowym przejazdom niemalże od rozpoczęcia kampanii rowerowej przez OLE w 1997 roku, będąc okazją do zadania władzom kluczowych pytań i uzyskania ważnych dla rowerzystów obietnic. W tym roku usłyszeliśmy same dobre wiadomości - na początku Prezydent ogłosił, iż Zarząd Miasta Gdańska przyjął projekt uchwały dopuszczającej przewożenie rowerów w autobusach i tramwajach ZKM w cenie 1 normalnego biletu. Projekt trafi pod głosowanie Rady Miasta Gdańska na najbliższej sesji 24 czerwca, więc możemy mieć nadzieję, że od wakacji będzie można wejść do autobusu z rowerem! Zapewnienie rowerzystom takiej awaryjnej możliwości było od lat postulatem Kampanii Rowerowej i powtarzało się w pytaniach mieszkańców do Prezydenta podczas wcześniejszych przejazdów. Informacja ta świetnie zbiegła się w czasie z wiadomością o darmowych (!) przewozach rowerów w kolejkach SKM od 6 czerwca do 30 września. Na takie zmiany czekaliśmy!

Na tym nie koniec dobrych wiadomości. Gdańska Kampania Rowerowa przygotowała od siebie "4 postulaty dla lepszej roweryzacji Gdańska", które zostały publicznie zreferowane na Długim Targu i przekazane na ręce Prezydenta Miasta. Dotyczyły one 1. audytu (oceny) jakości inwestycji rowerowych, 2. zatwierdzenia "Standardów technicznych dla infrastruktury rowerowej" jako prawa miejscowego, 3. wdrożenia programu bezpieczeństwa ruchu rowerowego i 4. rozpoczęcia przez Miasto programu "Przechowalnia rowerowa w każdej szkole" (pełen tekst postulatów poniżej). Odnosząc się do przedstawionych punktów Prezydent zaczął słowami: "Moja odpowiedź będzie krótka: 4 razy TAK!", po czym skomentował krótko wszystkie 4 postulaty, wyrażając wolę ich realizacji. Odpowiedzią przybyłych rowerzystów zarówno na nasze postulaty jak i reakcję Prezydenta był potężny aplauz wspierany dźwiękami rowerowych dzwonków. Jest to niewątpliwie wielki sukces rowerowego Gdańska i duży krok naprzód w kierunku miasta przyjaznego rowerzystom. Mamy nadzieję, że po zakończeniu Przejazdu w przyszłym roku będziemy mogli dowiedzieć się o osiągnięciach związanych z realizacją 4 postulatów.

Rodzinne Zdjęcie Rowerzystów w Gdańsku

Po tych wszystkich rewelacjach nadszedł czas na kulminacyjną część imprezy - pamiątkowe zdjęcie wszystkich rowerzystów na Długim Targu. Honorowy patronat nad Rodzinnym Zdjęciem objął Prezydent Miasta Gdańska. Zdjęcie wykonali Sławomir Pultyn i Jerzy Rados - realizatorzy m.in. Rodzinnego Zdjęcia Gdańszczan na koniec wieku. To oni opracowali kadr, w którym znalazły się najważniejsze gdańskie zabytki - Ratusz Głównego Miasta, Fontanna Neptuna, Dwór Artusa i Złota Kamieniczka, a przed nimi tłum kilku tysięcy rowerzystów zalewających Długi Targ. Umieszczona na wysokiej platformie ekipa fotografów wykonała serię kilku zdjęć, głośno odliczając przed każdym z nich. Najlepiej wyglądał chyba tłum podnoszący w górę rowery i rowerowe akcesoria! Z tej serii zostanie wybrane zdjęcie najlepsze jakościowo, które będzie Rodzinnym Zdjęciem Rowerzystów w Gdańsku. Zdjęcie będzie nie tylko wspaniałą pamiątką dla wszystkich uczestników wydarzenia i świetnym materiałem promocyjnym - Rodzinne Zdjęcie Rowerzystów w Gdańsku będzie przede wszystkim świadectwem kwitnącej tutaj sympatii dla rowerów i rosnącej liczby rowerzystów. Osiem tysięcy rowerowych kół sfotografowanych w sercu miasta będzie znakiem czasu mówiącym, że dla Gdańska nie ma już odwrotu - Gdańsk będzie drugim Amsterdamem!!!

Halerie zdjęć z imprezy oraz informacje o rodzinnym zdjęciu rowerzystów w Gdańsku znajdziesz na: www.rowery.gdansk.pl

Organizatorzy dziękują całej ekipie Gdańskiej Kampanii Rowerowej, wszystkim sympatykom, wolontariuszom i osobom prywatnym, których bezinteresowna pomoc przyczyniła się do organizacji tej imprezy. Dziękujemy!

Dziękujemy także partnerowi, sponsorom i patronom medialnym za wsparcie i pomoc w popularyzacji wydarzenia:

Partner: Miasto Gdańsk

Sponsorzy: ING Bank Śląski, Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna, Buga Sport ROWERY, SKM w Trójmieście, Dumle

Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl

O imprezie możesz przeczytać również w relacji Głosu Wybrzeża na łamach naszego Portalu




Gdańsk, 6 czerwca 2004 r.

4 Postulaty dla lepszej roweryzacji Gdańska
(przekazane na ręce Prezydenta Miasta Gdańska w dn. 6 czerwca 2004
po Wielkim Przejeździe Rowerowym w Gdańsku)


1. Zarządzanie Jakością - procedura audytu inwestycji

Postulujemy wprowadzenie ciągłego audytu (oceny) jakości infrastruktury rowerowej powstającej w Gdańsku. Audyt ten powinien być prowadzany pod kątem spełniania 5 wymagań projektowych dla infrastruktury rowerowej, tzn. spójności, bezpośredniości, atrakcyjności, bezpieczeństwa i komfortu. Tyko to gwarantuje naszym zdaniem poprawę jakości kolejnych inwestycji rowerowych (z którą obecnie nie zawsze bywa dobrze). Przykładem funkcjonującej i sprawdzonej procedury takiego audytu jest miasto Kraków gdzie władze zgodziły się na taką procedurę.

2. Standardy Projektowe jako obowiązujące prawo miejscowe

Postulujemy przegląd istniejącego opracowania gdańskich Standardów Projektowych Infrastruktury Rowerowej w celu uwzględnienia w nich doświadczeń wynikających z kilku ostatnich lat rozbudowy tras rowerowych w Gdańsku oraz wprowadzenie ich jako dokumentu obowiązującego urzędników miejskich - obecnie z przykrością musimy stwierdzić że zasady zawarte w tym opracowaniu są bardzo często łamane przez urzędników, projektantów, instytucje miejskie podczas projektowania i nadzoru wykonywania inwestycji. Powoduje to obniżenie jakości powstającej infrastruktury, na co mamy liczne przykłady.

3. Program bezpieczeństwa ruchu rowerowego

Domagamy się przygotowania miejskiego programu poprawy bezpieczeństwa ruchu rowerowego, opartego na analizie wypadków rowerzystów (która, jak do tej pory, nie była prowadzona). Oczekujemy konkretnego programu który zanalizuje wypadkowość rosnącego ruchu rowerowego, wskaże powody, założy cele zmniejszenia wypadkowości w kolejnych latach i określi działania konieczne do zmniejszenia ilości wypadków z udziałem rowerzystów.

4. Przechowalnia rowerowa w każdej szkole

Naszym ostatnim postulatem jest przeprowadzenie przez Miasto Gdańsk programu "Przechowalnia rowerowa w każdej szkole" polegającego na zaadaptowaniu bądź wybudowaniu obiektów do przechowywania rowerów w każdej szkole miejskiej. Ścieżek coraz więcej, wzrasta także ruch rowerowy i coraz wyraźniejszy staje się brak infrastruktury towarzyszącej. Szkoły będące własnością gminy powinny dysponować przechowalniami na takiej samej zasadzie jak dysponują szatniami na odzież. Wydaje się realne że przy dobrej woli i zaangażowaniu władz miasta za rok każda miejska szkoła mogłaby mieć swoją przechowalnię rowerową.

Gdańska Kampania Rowerowa - Obywatelska Liga Ekologiczna
Głos Wybrzeża

Opinie (16)

  • Rodzinne zdjęcie

    Ciekawe kiedy zobaczymy rodzinne zdjęcia rowerzystów wykonane 06.06. b.r. na Długim Targu obiecano że po tygodniu-obiecanki cacanki.
    A miało być tak pięknie....

    Piotr

    • 0 0

  • Sprycjan

    Sorki, a to zdjęcie rodzinne rowerzystów to gdzie można znaleźdź??

    Podajcie linka albo coś

    • 0 0

  • No wlasnie co z tym niby świetnym zdjeciem ???

    • 0 0

  • Zdjęcie

    Już od kilku dni jest

    • 0 0

  • do MK

    Napisz, MK gdzie niby jest to REWELACYJNIE WIELKIE ZDJĘCIE, bo nigdzie informacji o nim nie mogę znaleźć, a już zaraz miesiąc minie :(((

    • 0 0

  • zdjecie

    prosze bardzo: http://rowery.gdansk.pl/str/rozne/rodzina/foto.htm

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Znajdź trasę rowerową

Forum