rowery

Trójmiejski Park Krajobrazowy mniej znany

Trójmiejski Park Krajobrazowy to nie tylko obszar okalający naszą aglomerację. Jego granice sięgają znacznie dalej. Skrywa się w nim wiele ciekawostek przyrodniczych, jak chociażby rejon tzw. Bieszkowickich Moczarów. Nietrudno domyślić się, że teren ten obejmuje przede wszystkim rejony bagienne. Ułożona przez nas trasa pozwala zapoznać się nie tylko z malowniczymi torfowiskami, ale również małymi jeziorami, które skrywają się wśród tutejszych lasów... niestety z roku na rok coraz bardziej przerzedzonych.W okolicach Trójmiasta mamy wiele interesujących jezior i jeziorek. Jedne, z uwagi na występowanie wokół nich rzadkich gatunków roślin i zwierząt, objęte są ścisłą ochroną, inne udostępnione pod wypoczynek i kąpiele. W poprzednich edycjach naszego cyklu wycieczek nad wodę w okolicach naszej aglomeracji opisywaliśmy wiele różnych jezior m.in. Otomińskie, Tuchomskie, Marchowo, Kamień i wiele innych. Jedne, z uwagi na łatwość dojazdu i pobliską gastronomię, latem oblegane są przez tłumy, inne bardziej kameralne, w których możemy cieszyć się spokojem.

Parametry trasy

  • Region Trójmiasto i okolice
  • Długość trasy 42 km
  • Poziom trudności średni
Trasy rowerowe


Tłumy i gwar omijamy wielkim łukiem...

Chcąc zobaczyć jak najwięcej, zbytnio się nie przemęczając, przygodę rozpoczynamy i kończymy nad Jeziorem Borowo k./ Nowego Dworu Wejherowskiego. Po wycieczce resztę popołudnia spędzamy przy ognisku, bycząc się na trawie... bo w końcu nie samym rowerem człowiek żyje ;)

Wśród Bieszkowickich Moczarów skrywa się kilka ciekawych akwenów, których wody należą do jednych z najczystszych w okolicach Trójmiasta. Nic też dziwnego, że latem zjeżdżają się tu tłumy plażowiczów, którzy nie przepadają za słoną wodą morską. Gwar zupełnie nam jednak nie po drodze, dlatego zagłębiamy się znacznie dalej niż większość przybywających nad tutejsze jeziora turystów. Do tzw. Bieszkowickich Moczarów oprócz okolicznych jezior: Bieszkowickiego, Zawiat i Borowo zalicza się także mniejsze jeziora, jak: Pałsznik, Krypko, Wygoda, Rąbówko oraz Borowe Oczko. Pierwsze trzy objęte są ochroną i kąpiel w nich jest zabroniona.

Ułożona przez nas trasa przebiega wśród urokliwych jezior i mokradeł. Większość dróg, którymi prowadzi, to ubite gruntówki oraz leśne dukty, z dala od ruchu samochodowego. Niestety w ostatnim czasie one też nie są w najlepszym stanie... ciężki sprzęt leśników zrobił swoje. Miejscami trasa jest wymagająca, nie brakuje głębokich kolein i grząskiego piachu, a także długich i mozolnych podjazdów, co akurat leży w naturze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Na naszej trasie, ci jakiś czas towarzyszył nam :
- Rowerowy Szlak Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (niebieski)GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Kliknij na mapę i zobacz naszą trasę mat. Open Street Map / Traseo.pl
Statystyki naszej wycieczki:

Początek i koniec trasy: parking nad Jeziorem Borowo
Dystans: 42 km
Suma przewyższeń: 725 m
Czas jazdy z postojami: 5 godz. 45min.
Prędkość jazdy: 12-25 km/h

Ślad GPS oraz mapa wycieczkiRodzaj podłoża:
Leśne dukty, drogi gruntowe, miejscami także piaszczyste.
Do realizacji trasy najbardziej polecamy rower górski.
Rekomendowana mapa:
Trasę naszego wypadu ułożyliśmy na podstawie mapy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego wydawnictwa kartograficznego EkoKapio.pl.

Zobacz także naszą wideo relację z wędrówki po tamtejszych okolicach

Trójmiejski Park Krajobrazowy kryje w sobie wiele pięknych zakamarkówDziękujemy wszystkim za wspólną wycieczkę i zapraszamy na kolejne nasze wypady !

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami. Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (23) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »