rowery

stat

Smolna - raj dla rowerowych sportów extremalnych w Trójmieście

Moda na rowerowe sporty ekstremalne istnieje nie od dziś. W Trójmieście jak dotąd nie było tak świetnej miejscówki, gdzie entuzjaści tych dyscyplin sportu mogli by spokojnie trenować i oddawać się swojej pasji. Jednak wraz z początkiem bieżącego roku Sopockie Rowerowe Stowarzyszenie Freestajnia wyszło z inicjatywą legalizacji istniejących torów i tym samym promocji Sopotu, jako miejsca przyjaznego rowerowym sportom ekstremalnym.Tor na "Smolnej"

Jak sama nazwa mówi, tor znajduje się w pobliżu ulicy SmolnejSopocie czyli po środku trójmiejskiej aglomeracji. Na tor może przyjechać i spróbować własnych sił każdy, kto posiada przystosowany rower oraz atestowany sprzęt ochronny. Czego można się tu spodziewać? Trasa wypełniona jest różnego rodzaju hopkami, (które zostały wybudowane przed laty a stowarzyszenie doprowadziło je do porządku) o różnym poziomie trudności, prócz tego zjazdy i profilowane zakręty. Przyjedź i przekonaj się sam!

Dwie "złote" zasady bezpiecznej jazdy
1) NIGDY nie jeździjcie tam sami;
2) ZAWSZE postawcie na dole górki kogoś, kto będzie mógł Was asekurować.Istniejący od lat tor nie tylko został starannie przygotowany od strony technicznej ale i od zaplecza. Porządek i estetyka na "Smolnej" należy do Stowarzyszenia Freestajnia - sami naprawiają przeszkody na torach jak również sprzątają cały teren. Grupa zadbała również o ekologiczne kosze na śmieci oraz tabliczki informacyjne o niebezpieczeństwie jak i zakazie śmiecenia na trasach i okolicy. Dzięki stosownym znakom i wydzieleniu toru, rowerzyści nie wyżywają się na szlakach turystycznych a tym samym nie zagrażają ani przyrodzie, ani spacerowiczom.

Dzięki torowi na Smolnej rowerowe sporty ekstremalne w Trójmieście i co należy podkreślić przychylności oraz trzeźwemu spojrzeniu na realia, które to mają włodarze miasta Sopot mogą cieszyć się swobodnemu pogłębianiu tejże pasji. Być może w przyszłości uda się pozyskać przychylność na inne znane miejscówki, jak np.: byłą skocznię narciarską, zwaną Tomac'iem (w Gdańsku) czy "Lodowiec" (w Gdyni)!

Sukcesy na torze "Smolna"

Póki co, największym sukcesem nowo powstałego stowarzyszenia były 30 marca bieżącego roku pierwsze zawody w zjeździe: Smolna Grill Contess DH pod patronatem Prezydenta Miasta Sopotu - Jacka Karnowskiego. Zawody były połączone z rozpoczęciem sezonu 2008. Trasa zawodów istniejąca od (zawsze) "Roller Coaster" liczyła około 500 metrów i wypełniona była licznymi zakrętami, uskokami, dziurami oraz odcinkami technicznymi. Wraz z tą imprezą Stowarzyszenie Freestajnia wystartowało w konkursie ofert sportowych i otrzymało dotację na zorganizowanie kolejnych zawodów z cyklu "Smolna Grill Contess DH" na zakończenie sezonu.Pomimo różnych problemów, które im stwarzają "miłośnicy przyrody i starych czasów" trójmiejscy entuzjaści rowerowych sportów ekstremalnych są dobrej myśli co do dalszych starań i organizacji zawodów na "Smolnej". Ich celem jest wypromowanie "rowerowych sportów grawitacyjnych", które niestety w Polsce nie są jeszcze zbyt dobrze rozpropagowane. Na świecie cieszą się wielką popularnością i wsparciem włodarzy miast pod każdym względem. Na skrót "DH" reagują z pełnym entuzjazmem pytając się tylko można pomóc w organizacja. Kiedy my doczekamy się takich czasów?

To co cieszy najbardziej to fakt, iż coraz więcej młodych ludzi uprawia różnego rodzaju sporty. Nie w modzie już "sterczenie" na ławce pod blokiem, a spędzanie wolnego czasu w sposób aktywny, np.: na rowerze. Cieszymy się, że trasy na Smolnej stają się popularną miejscówką wśród trójmiejskich fanów rowerowego świata "Extreme".

Jak dojechać na Smolną?

Miejscówka znajduje się w sopockim lesie. Jadąc od strony Gdańska, na początku Sopotu należy z al.Niepodległości odbić w lewo tuż za sklepem rowerowym MK Bike w ul.Smolną. Następnie kontynuować drogę uliczką "wysłaną" betonowymi płytami ok.500 metrów, po czym odbić w lewo w żwirową ścieżkę, która prowadzi do miejscówki. Dla osób, które chcą dotrzeć na miejsce kolejką SKM, najlepiej wysiąść w Sopocie Wyścigi, zaś dla osób korzystających z pociągu dalekobieżnego - w głównym Sopocie.

Kilka słów o Sopockim Rowerowym Stowarzyszeniu Freestajnia:
Obecnie grupa, która dba o istniejące trasy zjazdowe liczy około 30 osób. Najmłodszy ma 14 lat, zaś najstarszy przekroczył już 40-stkę. W ekipie znajduje się również kilka dziewcząt oraz rodziców z dziećmi. Wszyscy znają się bardzo dobrze gdyż od dawna razem jeżdżą, jak i pracują.

Na prośbę autorów relacji redakcja Portalu Rowerowego Trójmiasta będzie usuwać wszystkie opinie nie związane z tematem. Zatem jeśli chcielibyście coś dodać czego nie ujął autor relacji, podzielcie się własnymi doświadczeniami. Będą one z pewnością bardzo przydatne tym, którzy będą chcieli wybrać się na opisany powyżej tor
Też przeżyłeś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę?
Podziel się wrażeniami z innymi, napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (11)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.