rowery

stat

Ramy rowerowe z pędu bambusa?

Czy sztywne i lekkie ramy bambusowe wkrótce zastąpią włókno węglowe? Architekci i producenci rowerów powoli przekonują się, że "trawa" może być świetnym materiałem konstrukcyjnym.Nick Frey, student z Princeton, obecny mistrz USA w jeździe na czas podczas wyścigu otwierającym uniwersytecki sezon kolarski pojawił się na nowiutkim sprzęcie. Jego rower natychmiast przyciągnął ogromne zainteresowanie, a koledzy z linii startu z niedowierzaniem obserwowali ten niebywały wytwór techniki.
Tym razem nie był to supernowoczesny rower z ramą z włókna węglowego, lecz coś znacznie nowocześniejszego. "Kolarka", którą Nick Frey z pomocą swych kolegów zbudował była z bambusa! Pomysł został zaczerpnięty od jednego z największych projektantów rowerów Craig`a Calfee, który zasłynął już w latach 90-tych jako jeden z pionierów stosowania włókna węglowego w ramach rowerów.

Bambus pomimo, iż uważa się go za "drewno nędzarzy" jest powszechnie stosowany materiałem budowlanym w wielu krajach strefy tropikalnej. Na Zachodzie zaś wykorzystywany gównie do wyrobu przedmiotów dekoracyjnych. Jednak od kilku lat organizacje ochrony przyrody propagują bambus jako materiał budowlanym a architekci coraz częściej opierają swe projekty na ekologicznych rozwiązaniach. Projektanci znajdują coraz to nowe, bardziej pomysłowe i twórcze sposoby na wykorzystanie bambusa, nie tylko w tzw.Eko-domach ale i meblach, a ostatnio także i konstrukcjach ram w rowerach.

Jak twierdzą specjaliści skromny bambus jest świetnym materiałem konstrukcyjnym o największej wytrzymałości mechanicznej ze wszystkich znanych ludzkości. To co najciekawsze, to fakt iż materiał ten wytrzymałość na rozciąganie ma większą niż stal, a na odkształcanie jest odporniejszy niż beton. Obie te właściwości mają zasadnicze znaczenie dla rośliny, która wyrasta na ponad 40 metrów w górę, ale u podstawy jest równie wąska jak na górze. Zaś najbardziej ekologiczną zaletą tejże odmiany trawy jest wyjątkowo szybki wzrost, bo aż do ponad metra dziennie ! Bambus coraz częściej stosuje się zamiast drewna, gdyż jest znacznie wydajniejszy. Niedługo zaczniemy go stosować zamiast innych materiałów, co obniży być może koszty. Podobne zmiany odczują również cykliści.

Projektant rowerów Craig Calfee twierdzi, że opanowanie przez bambus świata wyczynowego kolarstwa to kwestia czasu. Wg niego bambusowy rower to cud techniki, już dawno stworzony przez przyrodę!
Też przeżyłeś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę?
Podziel się wrażeniami z innymi, napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (14)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »