Ekstremalny Rajd na Orientację "Harpagan" odbywa się dwa razy w roku, wiosną i jesienią, nieprzerwanie od 1989 roku. Najbliższa edycja tej największej imprezy na orientację w Polsce odbędzie się już w dniach 16-18 października w Porzeczu w gminie Łęczyce.
Wiosenny i jesienny Harpagan każdego roku gromadzi na linii startu ponad 1,2 tys. uczestników. By zapewnić zawodnikom jak najwięcej niezapomnianych wrażeń, baza imprezy za każdym razem znajduje się gdzie indziej, zawsze jednak w granicach województwa pomorskiego.
W dniach 16-18 października, czyli między piątkiem a niedzielą, rajd zawita do Porzecza w gminie Łęczyce, niecałe 50 km od Trójmiasta.
- Wybór Porzecza na miejsce bazy jest nieprzypadkowy - informuje organizator. - Staraliśmy się wybrać najatrakcyjniejsze miejsce, które spełni wszystkie wymagania: zarówno nasze, jak i uczestników, a także będzie dostosowane do obecnej sytuacji. Porzecze oferuje bliskość natury, jak również dużo okolicznych wzniesień.
Tegorocznej jesieni rajd Harpagan odbywa się już po raz 59.
mat. prasowe
Na czym to polega?
Uczestnicy przemierzają swoje trasy, korzystając z otrzymanych na starcie kolorowych map, na których zaznaczone są tzw. punkty kontrolne. Ich charakterystyka jest bardzo zróżnicowana: mogą to być zarówno elementy topograficzne (skrzyżowanie, górka, jezioro), jak i krajoznawcze (pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej, punkty widokowe, inne ciekawe miejsca). Po odnalezieniu takiego punktu w terenie dokonywane jest jego potwierdzenie poprzez zbliżenie chipa elektronicznego do stacji stojącej przy punkcie. Chip można wypożyczyć w bazie rajdu. W zależności od chęci i możliwości, pamiętając o limicie czasowym obowiązującym na danej trasie, uczestnik zmierza do mety.
Dystanse do wyboru
Uczestnicy mają do wyboru jedną z aż dziewięciu przygotowanych przez organizatora tras. Jak łatwo się domyślić, oznaczenie trasy wskazuje jednocześnie liczbę kilometrów do pokonania:
- 5 tras pieszych: TP100, TP50, TP50 nocna, TP25 oraz zupełnie nowa trasa TP25 nocna,
- 3 trasy rowerowe: TR100, TR200, TR50,
- trasa mieszana: 50 km pieszo + 100 km rowerem.
W tej edycji nie odbędą się trasy TP10 oraz TR20.
Trasy piesze TP50 (dzienna) i TP100 zaliczane są do klasyfikacji Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację, a trasy rowerowe TR100 i TR200 - do klasyfikacji Pucharu Polski w Maratonach Rowerowych na Orientację.
Program rajdu. Aż trzy dni wrażeń
Program wydarzenia wyjątkowo został rozłożony na aż trzy dni. Jako pierwsze, w piątkowy wieczór, z placu startowego wyruszają trasy: piesze 100 km, 50 km, 25 km oraz mieszana 150 km. W sobotę rano - rowerowe 50, 100 i 200 km, a ostatniego dnia w niedzielę pozostałe piesze: 25 oraz 50 km.
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.