• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pracodawca Przyjazny Rowerzystom. Co daje taki tytuł?

Joanna Karjalainen
17 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Parking rowerowy w firmie Multiconsult Polska Parking rowerowy w firmie Multiconsult Polska

Pracodawca Przyjazny Rowerzystom to certyfikat przyznawany firmom promującym jazdę rowerem do pracy i wdrażającym trwałe udogodnienia dla pracowników-rowerzystów. Certyfikacja została wprowadzona przez Europejską Federację Cyklistów, a uzyskanie takiego tytułu jest możliwe również dla firm z Trójmiasta.



Certyfikacja Pracodawców Przyjaznych Rowerzystom jest to narzędzie opracowane przez Europejską Federację Cycklistów (European Cyclist Federation) z Brukseli. W ramach Certyfikacji dokonywana jest ocena prowadzonych przez pracodawców działań służących zachęcaniu pracowników i klientów do korzystania z rowerów w drodze do firmy. Identyczna procedura certyfikacji obowiązuje w 16 krajach, w których można uzyskać taki tytuł.

W procesie certyfikacji do siedziby pracodawcy przychodzi zespół audytorów, który weryfikuje informacje podane przez firmy wypełniające formularz autooceny na stronie certyfikatu. Ocenia się m.in. infrastrukturę dla rowerzystów, działania informacyjne i promocyjne.

  • Obszary podlegające ocenie w procesie certyfikacji pracodawców
  • Logotyp certyfikatu Pracodawca Przyjazny Rowerzystom

Co jest oceniane?



Informacja, Komunikacja i Motywacja - ocena skupia się m.in. na udziale w kampanii Rowerem do Pracy wewnętrznym marketingu rowerowym, organizacji wydarzeń promujących jazdę na
rowerze, szkoleń dla pracowników w dziedzinie jazdy rowerem, nagradzania rowerzystów czy opracowaniu mapy najbliższej okolicy firmy.

Koordynacja i Organizacja - to m.in. powołanie koordynatora ds. mobilności/polityki rowerowej w firmie, opracowanie strategii mobilności, finansowanie inicjatyw promujących rower jako środek transportu, wykorzystanie rowerów, rowerów cargo czy przyczepek do realizacji dostaw lub wewnętrznej logistyki oraz współpraca z innymi firmami.

Usługi - obejmują m.in. stworzenie warunków do serwisowania rowerów, zakup rowerów służbowych, rabaty dla pracowników w sklepach rowerowych, serwis rowerów przed sezonem dla pracowników, zabezpieczenie przed kradzieżą, regularne kontrole zdrowia pracowników.

Infrastruktura - dotyczy głównie parkingów rowerowych, czy są zadaszone, oświetlone, łatwo dostępne dla każdego, liczebności i jakości stojaków rowerowych, ale również miejsc dla pracowników, tj. szatnie, szafki na ubrania i sprzęt, suszarnie, pralki czy prysznice.

Zarządzanie polityką parkingową - porusza tematykę m.in. ograniczenia parkowania samochodów, przekształcania miejsc parkingowych na parkingi rowerowe lub tereny zielone, zmniejszenia floty samochodów służbowych czy rezygnację z benefitów dla pracowników dojeżdżających samochodem do pracy.

Zarządzanie mobilnością klientów - koncentruje się na zapewnieniu parkingu rowerowego dla klientów w pobliżu wejścia do firmy czy samoobsługowej stacji naprawy rowerów, motywowaniu klientów do jazdy na rowerze, jak również dostarczaniu im informacji o dostępnych mapach rowerowych, bezpieczeństwie, aktualnościach rowerowych, np. w zakresie aplikacji mobilnych lub udzielania praktycznych wskazówek.

Przebudowa Pomorskiej dla rowerów opóźniona. Początek prac na kolejnym odcinku



  • Stojaki rowerowe pod Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku
  • Parking rowerowy w firmie Multiconsult Polska
  • Rowerownia na terenie Stoczni Remontowej
  • Rowery pod Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego

Krok pierwszy: samoocena



Zanim jednak do siedziby firmy przyjdą audytorzy, firma dokonuje samooceny poprzez wypełnienie formularza na stronie. Formularz zawiera szczegółowe pytania dotyczące każdego z sześciu wymienionych wyżej obszarów. Koordynator zaznacza te pola, które uważa za dopełnione zgodnie z metodologią certyfikacji - złotym, srebrnym lub brązowym. System zlicza zgromadzone punkty i podaje informację o możliwym poziomie certyfikatu. Gdy koordynator zatwierdzi ostateczną wersję, formularz jest przesyłany do koordynatora krajowego certyfikacji - Polskiej Unii Mobilności Aktywnej.

Certyfikacja jako nagroda



Wystąpienie o certyfikat jest jedną z nagród dla firm, które stają na podium w grze rowerowej Rowerem do pracy i szkoły - Kręć kilometry dla Gdańska organizowanej przez miasto Gdańsk. Audyty odbyły się już w firmach, takich jak: Gdańska Stocznia Remontowa, Multiconsult Polska sp. z o.o., Omega Pilzno - oddział w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych oraz Urząd Marszałkowski woj. pomorskiego w Gdańsku. Wręczenie zdobytych certyfikatów odbędzie się w dniach 27-28 września 2022 r. podczas uroczystej gali poświęconej Certyfikacji Pracodawców Przyjaznych Rowerzystom w trakcie XI Kongresu Mobilności Aktywnej.

Do tej pory siedem gdańskich firm otrzymało certyfikację jako nagrodę za zajęcie miejsc na podium w ramach kampanii. Są to: Axes System sp. z o. o. (cert. złoty), Urząd Miejski w Gdańsku (cert. srebrny), Jeppesen Poland sp. z o.o. (srebrny), Deltamarin Sp. z o.o. (srebrny), Satel Sp. z o.o. (certyfikat brązowy), InvestGda - Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego (brązowy) oraz Romeko Marine Sp. z o.o. (poziom nieokreślony - mała firma).

Po co pracodawcy certyfikacja?



- Korzyści płynących z certyfikacji jest wiele - wskazuje Jędrzej SieliwończykUrzędu Miejskiego w Gdańsku. - Po pierwsze, pracownicy są bardziej produktywni i zdrowsi. Liczba dni, podczas których pracownicy przebywają na zwolnieniu chorobowym, jest o 1/3 niższa niż przypadku pracowników dojeżdżających do pracy samochodem. Mniejsza liczba dni chorobowych oznacza wymierne oszczędności dla pracodawców. Pracownicy dojeżdżający na rowerze do pracy mają niższe wartości BMI i uzyskują zauważalnie wyższy wynik w kryterium dobrego samopoczucia. Szczęśliwi i odstresowani pracownicy pracują wydajniej i efektywniej.

- Po drugie: niższe koszty dla pracodawcy! - kontynuuje Sieliwończyk. - Parkowanie rowerów wymaga mniej miejsca niż parkowanie samochodów: na miejscu parkingowym dla jednego samochodu (12 m kw.) można zaparkować 7 rowerów. Więcej pracowników wykorzystujących rower w dojazdach do pracy obniża koszty paliwa dla siebie lub firmy. Podobny mechanizm zachodzi w przypadku wykorzystania rowerów do odbywania krótszych podróży służbowych.

- Co więcej, pracownicy wykorzystujący rowery zyskują lepszą dostępność do miejsca pracy, mogą szybciej znaleźć miejsce parkingowe i rzadziej się spóźniają - wskazuje. - Ponadto firma może pochwalić się wkładem w ochronę klimatu. Promowanie aktywnej mobilności wśród pracowników doskonale wpisuje się w koncepcję społecznej odpowiedzialności biznesu. W efekcie firma cieszy się wizerunkiem nowoczesnego i dbającego o personel pracodawcy.

Miejsca

Opinie (101) 4 zablokowane

  • Idelanie pokazaliscie najgorsze stojaki anty rowerowe !!Dobry stojak dla roweru to taki przypinany do ramy!! I zadaszony przed

    • 3 0

  • Taki tytuł daje tylko tyle, że

    Pracowników nie stać na swoje auto

    • 4 3

  • Medale dla rowerzystów... (3)

    ...powinniście rozdawać rowerzystom że sa tacy ohh ahhh i wow

    • 6 4

    • przestan truć spalinami tez dostaniesz:) (2)

      • 4 4

      • a prąd do elektryków jest bez trucia ? (1)

        • 3 2

        • prąd z fotowoltaiki owszem

          • 2 0

  • Parking rowerowy w firmie Multiconsult Polska (2)

    Widzę że firma pochwaliła się parkingiem.
    Fajnie jest obejrzeć zdjęcia swojego roweru na parkingu w C200 na portalu trójmiasto :-)
    Hala jest praktycznie zapełniona w 90 % ale najśmieszniejsze jest to że większość rowerów ze zdjęcia nie jest używana, stoją tam w dzień i w nocy.
    W C200 wbrew pozorom rowerzyści nie mają wcale super warunków więc certyfikatu raczej nie będzie.
    Niby wszystko jest. Są prysznice, są szafki, jest parking w hali ale jeśli "wejdzie się w szczegóły" to zaczynają się schody.
    W hali miejsca jak już pisałem jest mało bo ludzie zrobili sobie przechowalnie rowerów a stojaki na zewnątrz nie są zadaszone więc z autopsji wiem że jeśli się tam parkuje to można liczyć np. na zardzewiały łańcuch.
    Teoretycznie szafek dla rowerzystów jest dużo tylko że są tak małe że jest problem wcisnąć tam kask więc po co mi coś takiego. Trzeba było postawić połowę mniej ale 2 razy większych szafek i byłoby OK. Niestety zrobił to ktoś kto nie ma pojęcia do czego takie szafki mają służyć.
    Wyjeżdżając z C200 jadę pod prąd bo wyjazd dla tak właśnie został sprytnie pomyślany, jeśli nie wjeżdża akurat żaden samochód to nie ma problemu jak wjeżdża to muszę czekać. To jest najzwyczajniej głupie. Potem mam światła i mogę sobie na nich czekać na zielone do śmierci bo pętla indukcyjna nie wykrywa roweru.

    • 2 3

    • mi kask się mieści .... no chyba za masz kolego mega kask ;-) (1)

      • 3 0

      • Tak, mam dużą głowę i duży kask

        Większość oferowanych szafek w C200 ma drzwiczki o wymiarach 25 na 55 cm i jest na korytarzu a nie w przebieralni. Chcesz powiedzieć że masz taką szafkę i wszystko Ci się mieści.

        • 0 0

  • podczas gali...bo poczta certyfikatu podeslac nie mozna, bo za malo chwaly i blaski wtedy istnieje.

    • 0 4

  • yA

    mam gdzies rowery i rowerzystow jade mercedesem i smieje sie z pajacy pedalujacych
    jestem bogaty to jestem zdrowy stac mnie na lekarzy a bieda niech kreci pedalami

    • 0 3

  • za 5 tysi

    można opracować dla pracodawców poradnik w formacie pdf i wywiesić go w necie na www, fejsie, insta i jeszcze w paru innych miejscach. Bo te standardy to realnie nie wykraczają poza stanowiska do parkowania (najlepiej żeby były chronione, gwarantowane i wyposażone w gniazda do ładowania elektryków), oraz szatnię z prysznicami.

    • 1 0

  • Co wybierasz?

    Pracodawcę, który ma ułatwienia dla rowerzystów, czy tego który więcej płaci?

    • 1 1

  • Jakie macie pedały w rowerach? Normalne czy SPD?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rajd Climate Classic Gdańsk 2024

220 - 350 zł
rajd / wędrówka

Znajdź trasę rowerową

Forum