• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pomysł na drugie życie osiedlowych garaży

Maciej Korolczuk
6 listopada 2023, godz. 07:00 
Opinie (120)
Dawny garaż ostatnio służył jako pomieszczenie gospodarcze. Obiekt należy do miasta, ale jest zaniedbany, dlatego mieszkańcy chcą wziąć sprawy w swoje ręce i nadać mu drugie życie. Dawny garaż ostatnio służył jako pomieszczenie gospodarcze. Obiekt należy do miasta, ale jest zaniedbany, dlatego mieszkańcy chcą wziąć sprawy w swoje ręce i nadać mu drugie życie.

Czy w Gdańsku powstanie pilotażowy program udostępniania i adaptacji nieużywanych od lat miejskich garaży? Miałyby w nich powstawać np. osiedlowe mikro-parkingi dla rowerów. Na taki pomysł wpadli mieszkańcy ul. JasnejMapka na Siedlcach, a radna Anna Golędzinowska chce tę ideę rozszerzyć na całe miasto.



Pomysł, by mieszkańcy mogli korzystać z miejskich, ale zapuszczonych obiektów jest:

Na pomysł, aby należący do miasta garaż służący w ostatnich latach jako pomieszczenie gospodarcze, zaadoptować na mikro-parking rowerowy, wpadli mieszkańcy ul. Jasnej na Siedlcach w Gdańsku.

Między blokami znajduje się tam zespół garaży, z których tylko część jest wykorzystana.

- Jeden z nich wygląda jak pomieszczenie gospodarcze. Ma wstawione drzwi i okna, ale od dawna jest nieużytkowany - mówi Joanna Sobańska, radna Siedlec, która mieszka w okolicy. - Wspólnie z sąsiadami wpadliśmy na pomysł, by tchnąć w to miejsce drugie życie. Chcielibyśmy, by po uprzątnięciu to miejsce służyło jako wózkarnia, a najlepiej - rowerownia. Wiele osób chętnie pozostawiałoby tam swoje rowery, zwłaszcza, że garaż znajduje się w poziomie gruntu i roweru nie trzeba by było nosić po schodach.


Zanim to jednak nastąpi najpierw potrzebna jest zgoda miasta, a potem uprzątnięcie pomieszczenia. Od lat stoi tam stary, nawet stuletni magiel, który - zdaniem mieszkańców - mógłby stać się eksponatem w jednym z gdańskich muzeów.

- Starałam się zainteresować nim parę osób, ale bezskutecznie. Może teraz się uda - dodaje radna.
Mieszkańcy w tym miejscu widzą nie tylko parking rowerowy. Można by było tam trzymać także wózki dla dzieci, trzykołowe rowery, z których korzystają osoby z niepełnosprawnościami. Pojawił się pomysł, by wnętrze zaadoptować jako pracownię malarską.

- Aż żal patrzeć, że na osiedlu mamy taki magazynek, z którego nie możemy skorzystać - mówią mieszkańcy.
  • W środku stoi stuletni magiel. Niestety żadna z instytucji nie była dotąd zainteresowana, by zrobić z niego np. eksponat muzealny.
  • W środku stoi stuletni magiel. Niestety żadna z instytucji nie była dotąd zainteresowana, by zrobić z niego np. eksponat muzealny.

Takich obiektów może być w mieście zdecydowanie więcej



Pomysł na drugie życie zaniedbanych obiektów, które należą do miasta, a mogłyby służyć lokalnej społeczności, zrodził się podczas spaceru dzielnicowego z radną Anną Golędzinowską.

Jej zdaniem, pomysł zagospodarowania takich miejsc warto rozszerzyć i zadziałać systemowo. Także w innych dzielnicach.

- Takich miejsc w Gdańsku może być zdecydowanie więcej - mówi nam Golędzinowska. - Chodzi głównie o dzielnice i ulice ze starszą zabudową, pozbawioną balkonów, z wąskimi klatkami schodowymi czy mikro-komórkami lokatorskimi, gdzie nie sposób trzymać rowerów. To równocześnie miejsca, gdzie w podwórkach i na ulicach osiedlowych funkcjonuje zwarta zabudowa garaży, często należących do miasta, a czasem - niewykorzystywanych. I o takie miejsca chcą zawalczyć mieszkańcy. By mogły im służyć np. jako parkingi rowerowe.
Radna w tej sprawie wystosowała interpelację do władz miasta. Jak dodaje, dobrą okazją do uruchomienia pilotażowego programu udostępniania i adaptacji nieużywanych garaży są przygotowania do organizacji kongresu VeloCity, którego Gdańsk będzie gospodarzem w 2025 roku.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (120)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Znajdź trasę rowerową

Forum