rowery

Patrycja Lorkowska mistrzynią Polski U23 w kolarstwie przełajowym

Patrycja Lorkowska zdobyła złoty medal kategorii młodzieżowej w mistrzostwach Polski w kolarstwie przełajowym.
Patrycja Lorkowska zdobyła złoty medal kategorii młodzieżowej w mistrzostwach Polski w kolarstwie przełajowym. Dariusz Krzywański

Patrycja Lorkowska, 22-letnia gdańszczanka, zdobyła tytuł mistrzyni Polski w kolarstwie przełajowym w kategorii młodzieżowej. Szczęśliwy wyścig odbył się w ubiegłą niedzielę, 12 stycznia, w Szczekocinach. Na Pomorze przyjechał też brązowy medal juniorów młodszych, który zdobył Kacper Hoppe, reprezentujący klub GKS Cartusia Kartuzy.To był dobry wyścig dla Patrycji Lorkowskiej. W zeszłym roku zawodniczka TKK Pacific Toruń w zawodach tej samej rangi zdobyła trzecie miejsce. Dziś może cieszyć się ze złotego medalu. Jak sama przyznaje, start w zawodach przełajowych jest dla niej swego rodzaju odskocznią od codziennych wyzwań sportowych.

- W tegorocznych przełajowych mistrzostwach Polski wystartowałam trochę z marszu - mówi Patrycja Lorkowska. - Żadnego przygotowania specjalistycznego. Dopiero po pucharze Polski w Toruniu, jedynym, w którym wystartowałam, zadecydowaliśmy z trenerem, żeby wpisać te mistrzostwa do kalendarza. Osobiście od końca zeszłego sezonu bardzo liczyłam na możliwość wystartowania, bo przełaj jest dla mnie swego rodzaju odskocznią - swojski klimat, nakręceni kibice, babranie w błocie... Sama frajda.

Kolarstwo jedyne w swoim rodzajuW zawodach rangi mistrzostwa kraju rywalizacja toczy się od samego startu aż do linii mety. Charakter przełajowej odmiany kolarstwa jest wyjątkowo widowiskowy i dostarcza kibicom wielu wrażeń. Ściganie na krótkiej pętli daje im możliwość nieprzerwanego obserwowania przebiegu wyścigu.

- Jeśli chodzi o sam przebieg wyścigu, tradycyjnie, jak to na przełaju, początek był niesamowicie mocny - relacjonuje Lorkowska. - Do tego start z drugiej linii i pięć rund do pokonania po błotnistej trasie z przeszkodami zapowiadały trudną podróż. Udźwignęłam wysokie tempo i już po pierwszej rundzie na czele orliczek towarzyszyłam Kindze Kalembkiewicz z KLKS Azalia Brzóza Królewska. Wiedziałam, że jeśli nic niespodziewanego się nie wydarzy, to właśnie z nią będę walczyć o tytuł w kategorii U23. Przez kolejne rundy jechałyśmy równo po zmianach, a na ostatniej zdecydowałam się wypracować delikatny odstęp na technicznych fragmentach trasy. Decyzja o odważnej jeździe z przodu okazała się na tyle skuteczna, by pozwolić mi wjechać na metę z uniesionymi rękami.

Dobry prognostyk na przyszłośćKariera zawodniczki reprezentującej klub TKK Pacific Toruń pnie się do góry z roku na rok. W roku 2017 Patrycja Lorkowska w szosowych mistrzostwach Polski uplasowała się na 21. miejscu w jeździe indywidualnej na czas i na 23. w wyścigu ze startu wspólnego. W 2018 zajęła miejsca 19. i 22., a w 2019 - już odpowiednio 6. i 4.

Dla Patrycji sezon 2020 dopiero się rozpoczyna, a już prezentuje ona świetną formę. Kto wie, ilu emocji dostarczy kibicom kolarstwa w tym sezonie?

- To zwycięstwo dało mi naprawdę dużo - mówi zawodniczka. - Jestem zmotywowana do rozpoczynającego się sezonu 2020, w którym pokażę się, jak co roku, na licznych zawodach w kraju jak i za granicą, reprezentując dumnie swój klub - TKK Pacific Toruń. Wiem też, na jakim poziomie przygotowania jestem. Mam cichą nadzieję, że tak dobra passa będzie mi sprzyjać na szosie, która obecnie jest moją ulubioną odsłoną kolarstwa oraz na torze, do którego z roku na rok coraz bardziej się przekonuje i gdzie częściowo chcę postawić kroki swojej kariery.

- Chciałabym podziękować w tym miejscu klubowi z trenerem Leszkiem Szyszkowskim na czele, jak również naszym sponsorom: Toruń-Pacific, Giant Polska, Shimano Polska, Auto Frelik, Quest i pozostałym, dzięki którym mogę się prężnie rozwijać i zdobywać wyznaczone cele - dodaje Lorkowska. - Podziękowania należą się też mojej rodzinie, która nieustannie mnie wspiera w te lepsze, jak i gorsze dni, oraz kibicom, którzy nieustannie mnie zaskakują. To wy tworzycie ten klimat i sprawiacie, że chcę rozwijać skrzydła i dawać wam to, po co przychodzicie - pokaz emocji i zaangażowania. Dziękuję.

Rekordowa frekwencja w cyclocrossieW rozgrywanych 11 i 12 stycznia 83. Mistrzostwach Polski w kolarstwie przełajowym wzięło udział aż 600 zawodniczek i zawodników z wszystkich kategorii wiekowych w kategoriach amatorskich i masters.

W kategorii U23 (młodzieżowej) na pozostałych stopniach podium, za Patrycją Lorkowską, uplasowały się Kinga KalembkiewiczKlaudia Czabok. Mistrzem Polski w kolarstwie przełajowym w kategorii Elita ponownie został Marek Konwa, a podium uzupełnili Patryk KosteckiBartosz Mikler. Wśród Elity kobiet najlepsza okazała się Zuzanna Krzystała, a za nią dojechały Barbara BorowieckaGabriela Wojtyła.
W kategorii młodzieżowców najlepsi okazali się kolejno Stanisław Nowak, Piotr KryńskiKrzysztof Domin.
W kategorii juniorów triumfowali Jakub Musialik, Miłosz Ośko, Szymon Pomian, a wśród dziewcząt - Patrycja Zawierta, Olga WankiewiczNatalia Krześlak. Wśród juniorek młodszych najszybsze były Malwina Mul, Zofia KrystkowiakNatalia Muskus.

Medal juniorów młodszych do KartuzW okolice Trójmiasta przyjechał ze Szczekocin jeszcze jeden medal. W kategorii juniorów młodszych trzecie miejsce zajął Kacper Hoppa, reprezentujący klub GKS Cartusia Kartuzy. Wyprzedzili go Łukasz JuszczakBartosz Oleksiak.
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (15) 2 zablokowane

 • (1)

  pewnie trenowała po naszych gdańskich "ścieżkach" ( ponoć są bardziej wymagające niż teren) dlatego taka dobra :D

  • 11 1

  • kiedyś w latach 90 to były fajne ścieżki

   teraz to macie Wersal

   • 1 1

 • Brawo. Gratuluję! :) (3)

  nie znoszę graveli ale rozumiem pasję. Chce się żyć ;)

  • 7 1

  • Przełaj to nie gravel ;) (2)

   Gravele to nowy wynalazek, kolarstwo przełajowe jest tak stare jak szosowe.

   • 12 0

   • Gravele nie są nowym wynalazkiem. (1)

    Były popularne dużo wcześniej - np. w Stanach. Tyle że nie były to gotowe modele znanych firm tylko jakieś samodzielne przeróbki lub rowery małych lokalnych manufaktur. Po prostu trend chwycił w pewnym momencie szerzej i duże firmy wyczuły koniunkturę.

    • 3 1

    • Romet produkował Rekordy

     ówczesne "grawele" na kołach 27 nazywane były rowerami turystycznymi. Wiem, bo mam gravela właśnie z sentymentu do tamtego Rekorda z 1973.

     • 0 0

 • Gratuluje

  W końcu jakiś facet coś wygrał

  • 6 7

 • Brawo !!!

  Kolarstwo przełajowe to trudny i wymagający sport więc tym bardziej gratuluje :)

  • 14 0

 • Gdańska zawodniczka w klubie z Torunia (2)

  Wstyd że taki klub jak Lechia nie ma pożądnej sekcji kolarskiej , kiedyś jakaś tam była , w końcu mamy m.in braci Banach wychowanków Lechii a teraz ? Miasto liczące 500000 a Lechia leży i kwiczy . Cartusia Kartuzy , baszta Bytów , miasteczka mikrusy przy Gdańsku a są ludzie , organizacja i sponsorzy , komuś tam się che .

  • 27 1

  • Zgadza się.

   Z propagowaniem i wychowaniem sportowym w Gdańsku jest kiepsko. Trafiłam ostatnio na stronę sportnakaszubach.pl i jestem pod wrażeniem jak dużo fajnego dzieje się w sporcie dla dzieciaków i starszych zawodników. W Gdańsku to co jest trzyma garść wytrwałych trenerów i co najwyżej trochę rodziców.

   • 4 0

  • Mamy klub kolarski BeltaTeam prowadzony przez państwa Lorkowskich. Ludzie z pają , którzy prowadzą szkółkę kolarską i z roku na rok, mają coraz to lepszych młodych kolarzy, którzy wygrywają coraz to więcej wyścigów. A co do sekcji kolarskich faktycznie był kiedyś klub kolarski Lechia, był w Gdyni oraz w Pruszczu Gdańskim przy Mosirze

   • 0 0

 • Gratuluję tej pani, ale czy to nie powinno być w dziale "Sport" (2)

  skoro to były Mistrzostwa Polski?

  • 4 0

  • No widzisz

   Uznali, że to pasja i emocje bardziej niż sport.

   • 0 0

  • dział sport dotyczy piłki nożnej

   Wiafomości spotrowe traktują o transferach, ew. wybrykach zawodników. Rywalizacja bez wielkich pieniędzy to pasje i emocje. Sport to jest w telewizji.

   • 3 0

 • Super gratulacje ok

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »