• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Na rower na dwie godziny w tygodniu

Mariusz Mostek
28 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 

Aktywność fizyczna oraz przebywanie w obszarach zielonych wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie - to już chyba oczywiste dla każdego. Japończycy od wieków stosowali prozdrowotną praktykę kontaktu z naturą poprzez powolne spacery, zwaną Shinrin-yoku. My rekomendujemy po prostu przejażdżkę po lesie rowerem.

Ile czasu w tygodniu spędzasz, obcując z naturą?


Dwie godziny w tygodniu w otoczeniu przyrody jako minimum dla zdrowia. Skąd wzięła się ta liczba i w jaki sposób została określona? To pytanie, które nasuwa się od razu racjonalnemu umysłowi: dlaczego dwie godziny, a nie trzy albo cztery? Badanie przeprowadzone w 2019 roku jest pionierskie, jeśli chodzi o precyzyjne określenie tego czasu. Grupa badaczy Uniwersytetu Medycznego w Exter z Wielkiej Brytanii przeprowadziła badanie na prawie 20 tys. osób w pełnym przekroju wiekowym. Ankietowani mieli opisać swój tygodniowy rozkład zajęć. Wyniki badania ukazały, że ci, którzy sumarycznie spędzili na łonie natury minimum 120 minut w tygodniu - bez znaczenia, jeśli chodzi o długość pojedynczej wizyty czy częstotliwość! - wykazywali lepsze samopoczucie i zdrowie od tych, którzy w zielonych obszarach spędzali mniej czasu. Badanie zostało opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature, co świadczy o jego istotności i wiarygodności, zatem warto tę informację wziąć sobie do serca! Jako mieszkańcy Trójmiasta mamy pod tym względem wyjątkowo duże pole do manewru.

Wybierz trasę rowerową dla siebie


Na łonie natury, czyli gdzie?



Jak się okazuje, pojęcie to jest dość szerokie. Nie musimy ograniczać się do lasu. Nie potrzebujemy też specjalnie kombinować i gimnastykować się, aby tam się znaleźć. Trójmiasto jest wręcz idealnym przykładem aglomeracji, w której dostęp do natury jest w zasięgu co najwyżej kilku minut jazdy rowerem. Otwarta przestrzeń w mieście lub poza nim też się liczy.

Elementy kwalifikujące się według badaczy:

- parki,
- kanały i obszary przyrodnicze,
- pola uprawne,
- lasy,
- wzgórza i rzeki,
- wybrzeże i plaże.


Czy to nie brzmi jak opis Trójmiasta? Nie powinno być więc dla nikogo kłopotem, aby uzyskać kolektywnie taką ilość czasu spędzonego na zewnątrz. Pół godzinki tutaj, pół godzinki tam... Czasem dojazd do pracy rowerem albo wyjście z psem na spacer do lasu czy parku. Godzinna przejażdżka w weekend wybrzeżem i już to mamy!

Połącz przebywanie w naturze z jazdą na rowerze



Takiego badania chyba jeszcze nie przeprowadzono, ale dla zdrowia i nastroju to prawdopodobnie jedno z najlepszych rozwiązań - ruch na rowerze. Aktywność to rzecz dla nas naturalna, a niestety często zaniedbywana. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego problemy ze zdrowiem, takie jak choroby serca, otyłość czy cukrzyca typu II są istną plagą w skali kraju i świata? Według danych WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) wystarczy 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej w tygodniu, aby prewencyjnie chronić się przed chorobami typu nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy choroby sercowo-naczyniowe. To nie siedzący tryb pracy jest problemem, lecz brak ruchu.

Wymówki są złe



Jeśli chcesz, znajdziesz sposób; jeśli nie chcesz, znajdziesz powód. To zdanie jest wręcz idealne dla wszelkich malkontentów, którym będzie za zimno, za mokro i "za źle" na rower zimą. Aktualnie mamy przełom stycznia i lutego, a bywają takie dni, że spokojnie można wyruszyć na porządną przejażdżkę i nie zmarznąć. Nie ma śniegu, nie ma mroźnej zimy - możemy to wykorzystywać. Na dodatek markery jakości powietrza w większość dni zimowych w Trójmieście pokazują zielone znaczniki. W porównaniu do Warszawy, Wrocławia czy innych miast położonych na południu Polski nie mamy na co narzekać. Zacznijmy bardziej doceniać możliwości, jakie mamy, i miejsce, w którym żyjemy, oraz jego infrastrukturę.

Opinie (49) 3 zablokowane

  • przyjemne z pożyteczym...

    deszcz i temperatura powietrza poniżej 12 stopni nie jest przyjemna;

    • 1 0

  • Wolę nieco mrozu i widok oszronionych drzew niż +2 stopnie, chmury i poziomy deszcz. Poza tym jak przymrozi, wilgotność jest mniejsza i mniej odczuwa sie zimno.

    • 2 0

  • Do lasu nie , lepiej nie.

    A ja się boję do lasu żeby mnie nie zastrzeliło kółko łowieckie. Jak sarenkę.
    Ale ogólnie pomysł bardzo dobry, tylko może nie do lasu.
    Albo odebrać kółkom ich prawo bo to nic dobrego.

    • 4 1

  • korek wiec nie ide (1)

    swietny pomysl tylko ja sie pytam jakim sposobem to zrobic kiedy ciagle w tej gdyni stoje w korku, do pracy jak i po pracy

    • 0 1

    • a może dało by radę rowerem do pracy? :)

      • 1 0

  • Rower to podstawa- przesiądźmy się na rowery!!!

    Do pracy najlepiej jechać rowerem- jedź powoli- nie spiesz się:)

    • 3 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Znajdź trasę rowerową

Forum