MTB Bike Tour Gdańsk 2008, finały

Łukasz Bolius (Grupa Rowerowa Trójmiasto)
23 października 2008 (artykuł sprzed 15 lat)

W sobotę 18 października odbyła się trzecia edycja Bike Tour Gdańsk będąca podsumowaniem wcześniejszych zmagań kolarzy górskich, które odbyły się w kwietniu i czerwcu bieżącego roku. W finałach na starcie stawiło się 120 uczestników!

Miejsce startu niby nam znane, gdyż nie jeden raz już się tutaj ścigaliśmy. Ale tym razem organizatorzy, przygotowali dla nas coś nowego. Otóż trasa została prawie w całości zmieniona. Ze starej trasy zostały tylko pierwsze dwa podjazdy oraz ostatni zjazd i prosta do mety, a cała runda miała długość 4800m. Czy trasa zmieniła się na lepsze? Na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie sam każdy ze startujących zawodników. Jak dla mnie , to było ciekawe urozmaicenie.

Jak zwykle wpierw na starcie stanęli najmłodsi czyli zawodnicy do lat 12. Mieli za zadanie pokonanie dystansu liczącego 800m. Najszybszą z dziewcząt okazała się Natalia Nowotarska z Kartuz, natomiast w kategorii chłopców zwyciężył Kamil Małecki z Baszty Bytów.

Kolejną kategorią byli młodzicy czyli 13-14 lat. Ci mieli do pokonania jedną rundę czyli 4,8 km. Tutaj wygrali : Emilia Kuptz z Kartuz i Wojciech Gruk.
Grupę juniorów młodszych (15-16 lat; 2 rundy po 4,8 km) wygrała Anna Krajka. Sebastian Młyński pokonał na finiszu Adama Kozłowskiego i Artura Mańskiego.

Juniorzy (17-18 lat), zaś mieli do pokonania 3 duże rundy. Niestety na starcie nie pojawiły się żadne dziewczyny. Za to w kategorii chłopców nie zabrakło emocji szczególnie na finiszu. Po zaciętej walce na "kreskę" wpadł jako pierwszy Dawid Małecki przed swoim kolegą z Baszty Bytów Michałem Łasińskim. Jako trzeci rywalizację ukończył Bartosz Ponichtera z Lechii Gdańsk
Grupę masters (30-45 lat; 2 rundy) kobiet wygrała samotnie Joanna Niewiadomska z Gdańska. Zaś jako pierwszy wśród mężczyzn na mecie zameldował się Krzysztof Krzywy, drugie miejsce zajął Mariusz Goliński , a trzecie Robert Banach.

Grupa Master II (46-59 lat; 2 rundy) padła łupem Wiesławy Stachańczyk i Romana Bladowskiego (Lechia Gdańsk). Drugi był Tomasz Jasiński a trzeci Krzysztof Pokrzykowski
Kategorię Masters III (powyżej 60 lat, 2 rundy) wygrał jak zwykle Eugeniusz Bogdziewicz z Klubu Lechia Gdańsk. Drugie miejsce zajął Leon Holz a trzeci dojechał Aleksander Tokmina.

Ostatni na starcie pojawili się jak zwykle zawodnicy z Elity w przedziale wiekowym od 19do 29 roku życia.. Wśród kobiet bezkonkurencyjna okazała się Kinga Mudyn z Baszty Bytów , która wyprzedziła Isabellę Wolpert i Wiesię Stachańczyk. Natomiast wśród stojących na starcie 21 mężczyzn, którzy mieli do pokonania 4 okrążenia walka zapowiadała się ciekawie. Od startu na czoło grupy wysunęli się Łukasz Mudyn , Łukasz Derheld i Maciej Zielonka. Za nimi w pewnych odstępach jechali Michał Wysłouch, Andrzej Wróbel, Andrzej Guż no i ja oraz Sebastian Cylkowski. Niestety był to jakiś pechowy wyścig , a to za sprawą defektów. Łukaszowi Mudynowi zaklinował się łańcuch i stracił szanse na pierwsze miejsce, Andrzej Guż złapał "kapcia" i przegrał walkę z Andrzejem Wróblem, ja natomiast na początku 3 rundy przy głośnym dopingu zawodników i prezesa Treka Gdynia zerwałem łańcuch. Na szczęście jak się miało to stać, to dobrze, że w tym miejscu. Otóż wyżej wspomniani kibice pomogli mi naprawić łańcuch i dzięki temu dalej mogłem jechać w wyścigu-niestety z dużą stratą. Ostatecznie wygrał Łukasz Derheld z Treka Gdynia. Drugi na miecie po pasjonującej walce na finiszu zameldował się Łukasz Mudyn z Baszty Bytów , a trzeci był Maciej Zielonka z MTBnews.

Oprócz tego. iż była to ostatnia edycja Bike Tour Gdańsk, stanowiła ona także Mistrzostwa Okręgu w kolarstwie górskim dla zawodników licencjonowanych. Wśród kategorii elita wygrał ukasz Derheld, drugi był Łukasz Mudyn, a trzeci byłem ja.

Pełna lista wyników znajduje się na stronie: MOSiR w Gdańsku

Więcej zdjęć i tej imprezy jak i innych imprez MTB w sezonie 2008

Opinie (2)

• mastersi? (1)

grupa masters 30-46 jest chyba mocniejsza od elity i to wcale nie troche:) gdzie te czasy jak sobie tam stawałem na podium jechało sie bez pośpiechu konkurencji praktycznie żadnej. a teraz banach 3?