rowery

Gruby Dąb w Dolinie Samborowo

"Gruby Dąb" (PP nr 206A) rośnie w jednej z najpiękniejszych dolin Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego - dolinie Samborowo. Nazwa ta została nadana na cześć księcia pomorskiego Sambora I, który w Oliwie osadził cystersów. Dąb znajduje się na ścieżce przyrodniczo-leśnej i oznakowanym w kolorze zielonym, pieszym Szlaku Skarszewskim. Wymiary "Grubego Dębu": obwód 5,60 m, wysokość 25 m i wiek około 300 lat.Dąb to bardzo okazałe, atletycznie zbudowane drzewo liściaste o grubym i stosunkowo krótkim pniu oraz rozłożystej koronie wspartej na potężnych konarach. Słynie przede wszystkim z dużych rozmiarów, solidnej budowy, w tym silnego systemu korzeniowego ("mocny jak dąb"), długowieczności oraz cennego drewna.

Cechy te powodują, że dąb szypułkowy jest powszechnie uważany za najszlachetniejsze drzewo i praktycznie wszędzie na terenie swojego występowania cieszy się wyjątkowym szacunkiem i sympatią. Znajduje to potwierdzenie w fakcie, że jest on zdecydowanie najliczniej reprezentowanym gatunkiem drzewa na liście pomników przyrody - najbardziej znane w Polsce drzewa pomnikowe takie jak Bartek, Chrobry, Bolesław, Chrześcijanin a w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym - o nazwie: "Gruby Dąb to przecież właśnie dęby szypułkowe! Swoją "pozycję społeczną" zawdzięczają nie tylko najstarszemu wiekowi spośród wszystkich drzew liściastych rosnących w Polsce (do około 800 lat), ale też temu, że są naszymi najgrubszymi (nawet ponad 3 m średnicy!) i chyba najbardziej monumentalnie wyglądającymi drzewami.

Jeśli zatem pokusić się o analogię do świata zwierząt, to dąb, zwłaszcza zaś największy i najpotężniejszy z nich - dąb szypułkowy, wydaje się być idealnym odpowiednikiem lwa (lub, jak kto woli - słonia). "Król drzew", jak większość innych dębów, wyróżnia się nieco wydłużonymi, odwrotnie jajowatymi, wieloklapowymi liśćmi, oraz bardzo charakterystycznymi owocami, które mają postać znanych wszystkim żołędzi. Dąb szypułkowy jest chętnie sadzony w pobliżu siedzib ludzkich, np. w parkach i przy domach, wzdłuż dróg, przy kościołach, na cmentarzach itp. Przede wszystkim jednak jest on najważniejszym w Polsce leśnym drzewem liściastym (i trzecim w ogóle, po sośnie i świerku).
Jak dotrzeć do Grubego Dębu?

Najlepiej od al. Grunwaldzkiej, przy której wiedzie ścieżka rowerowa. Pomiędzy dzielnicami Przymorze i Zaspa należy odbić w ul. Abrahama i kontynuować aż do jej końca do granic z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym. Od parkingu leśnego zaczyna się ścieżka przyrodniczo-leśna Doliny Samborowo.

Gruby Dąb stoi ok. 450 metrów w głębi (zobacz naszą mapę) zobacz na mapie Gdańska
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (3) 3 zablokowane

 • Dęby Oliwskie (1)

  Ładniejszy dąb rośnie na terenie Szpitala Marynarki Wojennej- powyżej gmachu szpitalnego, przy garażach.
  PS. w latach sześćdziesiątych w Dzienniku Bałtyckim był publikowany cykl "Opowieści Oliwskiego Lasu". Uważam ,że powinno się powtórzyć te opowieści dla następnego pokolenia gdańszczan - ku przestrodze !!!
  Opisana tam była "Polana Świętojańska" przy ul. Spacerowej, na której odbywały się 23.czerwca zabawy i festyny. Obecnie na tej polanie ustawiono maszt telefonii tak jakby nie można go ustawić 100 m dalej na terenie żwirowni. Oszpecono cały teren tym masztem - gdzie był Konserwator Przyrody.

  • 14 0

  • Jakiś ślad GPS, jak tam dojść, dojechać rowerem?

   • 0 0

 • Ahhh ta dzisiejsza młodzież; -/

  Wszystko tylko na GPS`ie wskazać i pokazać, a najlepiej wziąć za rączkę i zaprowadzić pod sam dąb. Trasa jest prosta jak drut. Autor nawet zamieścił fajną mapkę; z tymi namiarami współrzędnych geograficznych to lekka przesada, to nie miejsce gdzie "dabeł mówi dobranoc" żeby nie wiadomo jak długo tego szukać. Ludzie weźcie sie trochę w garść!

  • 18 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.