• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk. Straż Miejska edukuje rowerzystów

Joanna Skutkiewicz
14 września 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Jednym z programów przeprowadzanych przez gdańską Straż Miejską jest organizacja Miasteczka Ruchu Drogowego. Jednym z programów przeprowadzanych przez gdańską Straż Miejską jest organizacja Miasteczka Ruchu Drogowego.

Straż Miejska w Gdańsku rozpoczyna akcję edukacyjną skierowaną do rowerzystów. Podczas spotkań w różnych punktach miasta jeżdżący na rowerach otrzymają od funkcjonariuszy ulotki informacyjne wraz z drobnym upominkiem.


Czy znasz znaki drogowe obowiązujące rowerzystów?



Czy rowerem można jechać po chodniku? Czy po piwie albo lampce wina można wsiąść na rower? Czy jadąc na rowerze, trzeba mieć kask, a rower musi być wyposażony w elementy odblaskowe i światła? Na te i inne pytania odpowiadają strażnicy miejscy przeprowadzający akcję "Bezpieczeństwo i dobre obyczaje na rowerze".

Przepisy drogowe, które dotyczą rowerzystów, nie zawsze są respektowane. Nie wynika to tylko z pobłażliwości, lecz także z nieznajomości obowiązujących zasad. Podczas gdy dzieci i młodzież w wieku 10-18 lat muszą posiadać kartę rowerową, dorośli nie są zobowiązani do posiadania żadnych specjalnych uprawnień, aby poruszać się rowerem wszędzie, gdzie tylko chcą.

Wśród rowerzystów wciąż pojawiają się pytania i niejasności związane choćby z możliwością poruszania się po chodniku. To zagadnienie, jak i wiele innych, obrasta w mity i legendy.

Kiedy można jechać rowerem po chodniku?
1. Gdy mamy pod opieką dziecko do lat 10, które jedzie obok na rowerze.
2. Gdy warunki atmosferyczne zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (silny wiatr, ulewa, śnieżyca, gołoledź, gęsta mgła).
3. Gdy w terenie zabudowanym nie ma drogi dla rowerów lub wyznaczonego dla nich pasa jezdni i chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości, a samochody mogą poruszać się z prędkością powyżej 50 km/h.


Straż Miejska w Gdańsku przygotowała ulotkę informacyjną, którą będzie można otrzymać w różnych punktach miasta. Do ulotki dołączony zostanie drobny upominek - pokrowiec na rowerowe siodełko.

Będzie można dowiedzieć się z niej między innymi, jakie znaki drogowe szczególnie dotyczą rowerzystów, za co można otrzymać mandat karny i w jakiej wysokości oraz w jaki sposób należy wyposażyć rower, aby być widocznym i bezpiecznym na drodze.

Miejsca

Opinie (29) 1 zablokowana

  • Rowerem po piwie nie można ale...

    Na szczęście mam moją elektryczną hulajnogę którą mam pełne prawo jeździć dowolnie napruty, a rozwija jedyne 70km/h (w trybie boost).
    Bo jestem wtedy pieszym :)

    • 5 0

  • To tera trochę faktów. Często, gęsto "odwożę" mojego synka do szkoły rowerami. Syn ma 11 lat, posiada kartę rowerową, kask, rower ma pełne oświetlenie, a nasza trasa to około 4km gdzie 80% przypada na strefę tempo 30. Razem jeździmy po ulicy, gdzie ja jadę za nim i z większym zapasem odstępu od krawężnika. Sam jak jedzie ma bezwzględny zakaz. Dlaczego? Ano dlatego, że 80% kierowców w Polsce to patologia, która widząc rowerzystę najchętniej by go zepchnęła do rowu.
    A strefie tempo 30 chyba tylko ja rowerem jade 30

    • 4 1

  • Niebezpieczni rowerzyści

    Zapraszam Straż Miejską na drogę dla pieszych przy kanale Raduni.jeżdzi tam coraz więcej "kolarzy" bardzo niebezpieczną prędkością. W nosie mają , że to droga dla pieszych.Dojdzie tam do grożnego wypadku. To tylko kwestia czasu.

    • 5 1

  • Halo halo...

    tu Straż Miejska w Gdańsku....wszyscy zajęci....

    • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nocny Duathlon - Airport Gdańsk (5 opinii)

(5 opinii)
zawody / wyścigi

Dni testowe w promotocykle chwaszczyno

dni otwarte

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Znajdź trasę rowerową

Forum