Bartosz Banach na podium w Skandii MTB

19 czerwca 2013 (artykuł sprzed 10 lat)
Najnowszy artykuł na ten temat Imprezy Lang Team wyróżnione w Gdańsku
Migawki z maratonu Skandia MTB, Bytów 2013 Migawki z maratonu Skandia MTB, Bytów 2013

Rywalizacja w Bytowie zakończyła się kolejnym zwycięstwem Bartosza Banacha na dystansie Grand Fondo. Walka w dziewięcioosobowym peletonie toczyła się do samego końca. To druga edycja Skandii Maratonu Lang Team w tym mieście. Tym razem trasa została wytyczona na wschód od miasta przez samego Andrzeja Kaisera - mieszkańca Bytowa.

W przeciwieństwie do zawodów w Krokowej reprezentant grupy Sante BSA Pro Tour nie zdominował całkowicie zawodów. Po porażce w Dąbrowie Górniczej, gdzie zajął trzecie miejsce wrócił na szczyt w wielkim stylu. Publiczność była świadkiem pięknej walki do ostatnich metrów pomiędzy kilkoma zawodnikami. Wszystko na terenie malowniczej bytowskiej starówki, w rodzinnym mieście samego wicemistrza olimpijskiego Czesława Langa.

W tym roku trasa została zaplanowana na wschód od Bytowa przez Andrzeja Kaisera z Corratec Team. Charakteryzowała się niewielkimi przewyższeniami na poziomie ponad 300 m przy pętli o długości 30 km. Prawie na całej długości dominował szuter, przeplatany z twardą ziemią i płytkim piachem. Choć nie zabrakło krótkich odcinków z kostką brukową i sporadycznego głębokiego piasku trasa miała niski poziom trudności i z pewnością spodobała się uczestnikom imprezy.

W piątej tegorocznej edycji Skandii Maratonu Lang Team w Bytowie wystartowało prawie ośmiuset zawodników nie licząc parady rodzinnej. Z pewnością taką frekwencję wsparła rewelacyjna pogoda. Nikt nie był też zawiedziony widokami na liczne jeziora, obok których przebiegała trasa maratonu.

Wyniki na najdłuższym 91 km dystansie Grand Fondo przedstawiają się następująco. Za Bartoszem Banachem z BSA Pro Tour na metę wjechali kolejno Radosław Rękawek z Kross Racing Team, Paweł Baranek z Mbike Retro Team. Była to czołówka dziewięcioosobowego peletonu rozciągniętego na zaledwie pięć sekund. Wśród kobiet triumfowała Magdalena Hałajczak z Corratec Team. Równo ze zwyciężczynią finiszowała Urszula Luboińska z Mbike Retro Team. Magdalena Sadłecka z BSA Pro Tour musiała się zadowolić trzecim miejscem.

Po ostatniej edycji prowadzenie w Pucharze Polski Skandia Maratonu Lang Team zachował Radosław Rękawek przed Bogdanem Czarnotą. Trzecie miejsce Banacha wynika z opuszczenia przezeń pierwszej edycji w Warszawie. Kross Racing Team z Michaliną Ziółkowską dominuje również w klasyfikacji kobiet.

Na dystansie Medio, czyli 63 km zwyciężył Dariusz Woźniak z Zweirad Joos Team, wjeżdżając na metę jednocześnie z Michałem Cąpałą z RMF FM Rockstar i Mariuszem Kozakiem RMF FM Rockstar. Na uwagę zasługuje postawa Baszty Bytów, która w sumie wystawiła 25 zawodników na swoim domowym wyścigu. Na dystansie Medio Piotr Rzeszutek zajął wysokie 11 miejsce. Średni dystans pokonał też sam dyrektor generalny Lang Teamu Czesław Lang zajmując miejsce 75 w generalce i trzecie w kat. M-5. Konferansjer zagrzewał kibiców do owacji i okrzyków z tej okazji co było pięknym gestem szacunku dla jego legendy i wsparcia dla obecnej działalności.

Na dystansie Mini przez całe trzydziestopięciokilometrowe okrążenie trwała zażarta rywalizacja. Zwyciężył Tomasz Rzeszutek z Baszty Bytów. Srebro zdobył Przemysław Mikołajczak z Sante BSA Pro Tour, a brąz Krzysztof Ciera z Eko-Instal Bytów.

W Bytowie zjawiła się duża liczba zawodników z Trójmiasta. Rafał Słomczewski z Cyklo Teamu powtórzył dobry wynik z Krokowej plasując się na 18 miejscu w klasyfikacji generalnej Medio. Michał Dąbrowski i Marcin Superson zanotowali progres plasując się na miejscach 26 oraz 36. Marta Kamińska otarła się o podium w kat. K-3 zajmując czwartą lokatę.

Bytów zaliczyli też zawodnicy innych trójmiejskich klubów. Jednym z liczniejszych był Vitarade MTB Team (m.in. 26 miejsce na Grand Fondo Mateusza Moderhaka, 22 miejsce, Medio Tomasza Lipińskiego, 4 miejsce w K-2 na Medio Katarzyny Sobstyl, 27 miejsce na Mini Michała Czajki). Pojawiły się też takie trójmiejskie kluby jak Belta Team, Nitro+ Flash Team (m.in. Wojciech Woźniak na pozycji 15 w Medio), bardzo liczny Nexus Team (m.in. srebro w K-2 na Grand Fondo dla Sabiny Rafalskiej, 14 miejsce na Medio Cezarego Mrozowicza, brąz w K-2 dla Eweliny Naczk, 29 miejsce na Mini Krzysztofa Witka) czy Rowersi. Wysokim 13 miejscem na dystansie Medio może pochwalić się Tobiasz Kulikowski z Gdyni. Na Mini pozycje 17 i 20 zajęli Tomasz Sośniak i Łukasz Ostachowski z Gdańska. Igor Tracz wywalczył miejsce 28.

Z uwagi na Tour de Pologne organizowany przez Lang Team następna okazja do ścigania się na najbardziej medialnej imprezie kolarskiej w woj. pomorskim nastąpi dopiero 28 września w Kwidzynie. Będzie to też finał cyklu.

• Migawki z maratonu Skandia MTB, Bytów 2013

Impreza Czesława Langa zakończyła się niewątpliwym sukcesem. Pogoda dopisała, Bytów ugościł tłum zawodników i kibiców. Na starym rynku w sąsiedztwie XV-wiecznego zamku panowała wspaniała atmosfera, a na leśnych duktach pojezierza bytowskiego rywalizacja na najwyższym poziomie.

Zobacz mapy GALERIA ZDJĘĆ; autorzy: Szymon Gruchaliski / Paweł Naskręt