rowery

stat

Auta przestaną wjeżdżać na drogę rowerową przy Morskiej


Najpierw słupki, potem remont - Gdynia okiełzna studentów, którzy jeżdżą samochodami po drodze rowerowej przy ul. Morskiej zobacz na mapie Gdyni, prowokując niebezpieczne sytuacje i niszcząc infrastrukturę.Zdarzyło ci się parkować samochód na drodze rowerowej lub jeździć po chodniku?

tak, często nie ma innego wyjścia, bo brakuje miejsc

14%

tak, ale tylko na chwilę

9%

nie, nigdy tego nie robię

77%
Podobno przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka. Studenci Akademii Morskiej w Gdyni tak się przyzwyczaili do parkowania na chodniku, na który wjeżdżają po drodze rowerowej, że wielu z nich nawet nie myśli, że prowokuje w ten sposób niebezpieczne sytuacje. O czym niedawno jedna z osób próbowała przekonać gdyński sąd. Tymczasem do naszej redakcji co jakiś czas powracają relacje rowerzystów, którzy na wydzielonej tylko dla nich (oczywiście teoretycznie) drodze nie mogą czuć się bezpieczni. Do tego dochodzi jeszcze dewastacja infrastruktury, która nie jest przystosowana do obciążeń generowanych przez samochody. I już wymaga remontu.

Jeżdżą pod drodze rowerowej, bo tak im wygodniej

- Planujemy remont tego odcinka na przyszły rok, ale to na razie wstępne plany - zastrzega Jakub Furkal z gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni, odpowiedzialny za infrastrukturę rowerową.
Zanim jednak dojdzie do generalnego remontu, zastosowane zostaną elementy, które nie pozwolą dalej niszczyć drogi rowerowej i chodnika przez kierowców. Zwłaszcza, że na miejsca parkingowe mogą wjechać całkowicie legalnie z ul. Morskiej.

- Studenci najczęściej wjeżdżają na drogę z kostki brukowej przed gmachem uczelni i szukają miejsc przed samym wejściem uczelni. Gdy ich nie ma, jadą dalej i zamiast wrócić na ul. Morską, wjeżdżają na chodnik i drogę rowerową, parkując "od tyłu" ul. Morskiej. Gdy miejsc nie ma, to potrafią przejechać chodnikiem i drogą rowerową niemal 200 metrów, prawie pod bramę pobliskiej szkoły - relacjonuje nasz czytelnik, pan Robert.
Zamiast karać, lepiej zapobiegać

Przypominaniem o przepisach ruchu drogowego zajmuje się tam dość regularnie straż miejska, ale strażnicy wystawiają mandaty za nielegalne parkowanie na trawniku czy zastawianie chodnika. Zazwyczaj mandat to 50-100 zł. Nie podejmują działań wobec kierowców, którzy stoją legalnie, choć parkowanie wskazuje wprost, że musieli złamać przepisy, aby tam wjechać. Jazda samochodem po chodniku to już sztywna pozycja w taryfikatorze i trzeba zapłacić za to 250 zł.


Zamiast angażować służby, można jednak skutecznie to uniemożliwić. Nasz czytelnik proponuje postawienie słupków, które mogłyby znajdować się pomiędzy drogą rowerową a chodnikiem. Nie będą przeszkadzać rowerzystom, a kierowców lekceważących przepisy z pewnością powstrzymają.

- Słupki nie byłyby złym rozwiązaniem, bo w porównaniu do planowanego remontu nie jest to wielki koszt. Niezwłocznie przyjrzymy się temu miejscu i podejmiemy stosowne działania - kończy Jakub Furkal.

Podobne problemy rowerzyści zgłaszają w tym miejscu od miesięcy. W tym przypadku kierowca został ukarany przez Sąd Rejonowy w Gdyni grzywną w wysokości 500 zł.

Też przeżyłeś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę?
Podziel się wrażeniami z innymi, napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (211)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »