1500 zł mandatu dla rowerzysty? Nowe stawki dotyczą także ich

Od końca sierpnia 2021 roku, użytkownicy rowerów i e-hulajnóg mogą również dostać mandat za poruszanie się po chodniku z prędkością niezbliżoną do prędkości pieszego i/lub nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
Od końca sierpnia 2021 roku, użytkownicy rowerów i e-hulajnóg mogą również dostać mandat za poruszanie się po chodniku z prędkością niezbliżoną do prędkości pieszego i/lub nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu. fot. Urząd Miasta Sopotu

Wraz z 1 stycznia 2022 roku wszedł w życie nowy taryfikator mandatów związanych z wykroczeniami w ruchu drogowym. Choć najwięcej mówi się o zmianach dla kierowców pojazdów mechanicznych, podwyżki dotyczą też rowerzystów i użytkowników hulajnóg elektrycznych.Czy twoje dziecko ma kartę rowerową?

Zobacz wyniki (1599)
Z Nowym Rokiem w Kodeksie wykroczeń, a konkretnie w art. 94, pojawił się nowy paragraf 1a o następującym brzmieniu: "kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych".

W przypadku osób pełnoletnich, wystarczającym uprawnieniem do jazdy rowerem po drodze publicznej jest dowód osobisty. Nowy przepis dotyczy więc osób w wieku 10-18 lat, które powinny móc wylegitymować się kartą rowerową.

Taryfikator mandatów 2022. Ile zapłacą kierowcyWięcej adeptów karty rowerowej?Czy nowe przepisy spowodują, że więcej młodzieży będzie starać się o otrzymanie karty rowerowej? Zajęcia kończące się egzaminem są zwykle prowadzone przez szkoły, a w przypadku niewystarczającego zainteresowania w placówce, dzieci kierowane są do PORD. Tak było choćby w zeszłym roku.

Co ciekawe, pod koniec roku w IV klasach szkół podstawowych ma pojawić się przedmiot "wychowanie komunikacyjne", którego elementy są obecnie nauczane przy okazji nauki innych przedmiotów.

Karta rowerowa to nie przeżytek. PORD egzaminuje dzieciMasz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (453)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

MTB Maraton Luzino
MTB Maraton Luzino
zawody / wyścigi
mar 27
niedziela
Luzino
MTB Maraton Szemud
MTB Maraton Szemud
zawody / wyścigi
kwi 10
niedziela
Szemud
MTB Maraton Łęczyce
MTB Maraton Łęczyce
zawody / wyścigi
maj 8
niedziela
Łęczyce

Znajdź trasę rowerową

Ogłoszenia polecane

Forum